Żelazko parowe - co warto wiedzieć?

Dobre żelazko parowe

Powinno wyróżniać się gęstą parą – im większa, tym szybciej będzie wnikała w materiał i dokładnie prostowała go. Idealnie, jeżeli żelazko na parę posiada strumień pary mniej więcej od 20 do 50g/min, z kolei dodatkowy jej wyrzut oscyluje między 110-230g/min. Opinie użytkowników potwierdzają jednogłośnie, że ważny jest też pojemnik na wodę żelazka – im będzie on większy, tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać.

Warto nadmienić, że większy pojemnik to również większa… waga żelazka. A więc należy wziąć to pod uwagę szczególnie, kiedy decydujemy się na żelazko bezdotykowe pionowe – możemy mieć problem z podniesieniem go w celu odświeżenia firanek! Sprawdź także ten artykuł o najlepszych deskach do prasowania.

Żelazko parowe z pojemniczkiem na wodę

To pierwsze żelazko na parę, jakie omówimy. Posiada ono wbudowany pojemnik na wodę, którą skrapia się prasowane materiały. Dodatkowo, można zamienić tę wodę w… strumień pary. Na ogół strumień ten nie jest jednak zbyt intensywny, a więc bez pomocy gorącej stopy żelazka raczej nie wygładzi on większych zagnieceń. Mimo wszystko, to właśnie te urządzenia są najczęściej używane w polskich gospodarstwach domowych.

Generator pary

Przeciwieństwem pojemniczków na wodę jest wysoce zaawansowane technologiczne (i droższe!) żelazko ręczne z generatorem pary. Urządzenie to wytwarza bardzo mocny strumień w trakcie procesu parowania. Ogromnym plusem żelazka jest to, że zazwyczaj jest ono pionowe – a więc można przy jego pomocy wygładzać zarówno ubrania na wieszaku, jak i zasłony! Takie żelazko bezdotykowe można coraz częściej spotkać w nowoczesnych mieszkaniach, gdzie domownicy nie lubią tracić czasu na wyciąganie desek do prasowania.

Dobre żelazko parowe

Skuteczność prasowania

Niepodważalnym faktem jest, iż żelazko parowe jest o wiele bardziej skuteczne niż zwykłe żelazko. Para w połączeniu z wysoką temperaturą będzie radziła sobie z zagnieceniami znacznie lepiej niż tradycyjne urządzenie. Dodatkowo, duża ilość wydzielanej pary pozwala na prasowanie ubrań… tylko z jednej strony! Druga strona zazwyczaj prasuje się sama, właśnie pod wpływem gorącego uderzenia pary wodnej. Chociażby właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na prasowanie kilku warstw materiałów, ułożonych na sobie (np. pościeli). Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prasować koszule.

Wielkość żelazka na parę

Żelazko parowe jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, a więc nie będziesz mieć większych trudności z przechowaniem go – i to gdziekolwiek. Co ważne, ich ceny również nie są wygórowane – możesz kupić urządzenie już od kilkudziesięciu złotych! Oczywiście, wybór konkretnego modelu zależy od przyzwyczajeń, ilości osób w domu i stosunku do samego prasowania. Głównie od tych szczegółów zależeć będzie, czy zdecydujesz się na żelazko parowe ręczne czy może pionowe żelazko bezdotykowe.

Zalety żelazek parowych

Urządzenia te znacznie przyspieszają czynność prasowania, przy czym nie niszczą ubrań. Pozwalają one na staranne wygładzenie takich materiałów, które potrzebują szczególnej uwagi i są delikatne w dotyku. Żelazka parowe są doskonałym rozwiązaniem, jeżeli prasujesz swoje rzeczy mniej więcej 3 razy w tygodniu. Niektóre opinie użytkowników wskazują na to, że z żelazkiem parowym prasowanie stało się całkiem… przyjemne.

Żelazko na parę i jego wady

Ceny wyższych półkowo modeli zaczynają się od 300 zł. Dodatkowym kosztem staje się też konieczność zakupu specjalnej, metalowej deski – żelazkiem ręcznym niestety nie wyprasujesz bez niej zupełnie… nic. Do ostatniej wady (choć nie w każdym modelu) można zaliczyć dość głośną pracę generatora.

Ranking najlepszych żelazek parowych przerasta obecne możliwości finansowe? Zdecyduj się na kupno tańszej wersji z funkcją uderzenia pary. Gdy włączysz przycisk, urządzenie jednorazowo wyrzuci mocny strumień pary – to pozwoli na rozprasowanie nawet mocno zagnieconych tkanin. Trzeba liczyć się jednak z faktem, że sprzęt ten zadziała nieco mniej skutecznie od żelazek z opcją stałego wytwarzania pary – dodatkowo, będziesz potrzebować czasu na ponowne nagromadzenie w nim pary na… kolejny wyrzut.

Ranking popularnych żelazek parowych

Philips Azur Performer GC3802/20

Jest to znakomite połączenie dużej wydajności wraz z łatwością obsługi urządzenia. Żelazko posiada automatyczny regulator pary, zapewniający jej optymalną ilość do każdego prasowanego materiału. Na dodatek, stopa SteamGlide sprawia, że prasowanie staje się szybkie – wszystko dzięki zapewnionemu przez tę stopę doskonałemu… poślizgowi! Moc urządzenia to 2400W, a więc błyskawicznie się ono nagrzewa i jest niezwykle wydajne, zapewniając jednocześnie świetny efekt prasowania. Uderzenie pary wynosi w żelazku aż 140gr, co umożliwia usunięcie nawet najbardziej trudnych zagnieceń!

Żelazko Philips Azur Performer posiada optymalną wagę, dzięki której prasowanie jest łatwe i skuteczne. Dzięki tej właściwości przekładanie urządzenia na deskę i z powrotem będzie bezproblemowe – co pozytywnie wpłynie na całość procesu prasowania. Żelazko parowe Philips Azur Performer z generatorem pary to wybór wart rozważenia.

Cena żelazka parowego to ok. 240 zł.

Tefal Ultimate Anti-Calc FV9788

To żelazko parowe wyposażono w unikatowy zbiornik na kamień, zapewniający długotrwałą wydajność urządzenia i szybkie usuwanie za jego pomocą zagnieceń. Moc żelazka jest nieco wyższa od poprzednika, bo wynosi aż 3000W. Powłokę stopy wykonano w technologii Durilium Airglide Autoclean, umożliwiając lekkie i łatwe prowadzenie żelazka – wraz z optymalnym rozprowadzaniem pary po materiale.

Dodatkowo, urządzenie wyposażono w zbiornik na wodę o pojemności 350ml – a więc żelazko wyprasuje dużą ilość tkanin w niewielkim odstępie czasowym! To lub żelazko parowe Philips Azur Performer z generatorem pary powinno znaleźć się w gospodarstwie domowym.

Koszt zakupu urządzenia to ok. 370 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny