Jak działa żelazko z wytwornicą pary?

Mogłoby się wydawać, że żelazko ze stacją parową niczym się nie różni od takiego zwyczajnego. W końcu i jedno, i drugie wytwarza parę, a dobre żelazko tradycyjne też da sobie radę z prasowaniem… To prawda, warto jednak zwrócić uwagę na to, że sprzęt z generatorem pary znacznie ułatwia prasowanie i sprawia, że jest naprawdę szybkie.

Stacja parowa wytwarza parę pod znacznie większym ciśnieniem niż standardowe żelazko. Dzięki temu nawet najsztywniejsze tkaniny łatwo się temu poddają i są łatwiejsze do prasowania. Z generatorem pary możesz wyprasować o wiele szybciej. Jak to działa? To pewnego rodzaju żelazko z bazą – sama stopa prasująca jest tradycyjnie nagrzana, jak w zwykłym żelazku, jednak w tym wypadku jest połączona z generatorem pary, który wytwarza parę wodną pod dużym ciśnieniem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żelazkach.

Żelazko z bazą parową – wady i zalety

Wspomaganie prasowania trudnych i sztywnych materiałów to jedna z najważniejszych zalet takiego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, że żelazko ze stacją parową może działać także pionowo, co oznacza, że nadaje się do prasowania samą parą ubrań znajdujących się na wieszaku lub manekinie. To najbezpieczniejszy sposób na uprasowanie najbardziej delikatnych tkanin. Dzięki temu możesz także mocno odświeżyć rzadko noszone ubrania po wyciągnięciu z szafy. Para wodna ma wysoką temperaturę, zatem takie żelazko dobrze sprawdza się w czasie prasowania ubranek dla dzieci.

Oczywiście takie rozwiązanie ma także wady. Żelazko z generatorem pary jest dość duże i niestety ciężkie. Mieści się na desce do prasowania, jednak producenci zalecają zastosowanie specjalnych desek o lepszym wsparciu i odpowiednim rusztowaniu. Na dodatek dobre żelazko tego rodzaju to naprawdę duża inwestycja, zwłaszcza w stosunku do zwykłych żelazek, a nawet żelazek parowych.

Dobre żelazko ze stacją parową podczas prasowania oraz polecane żelazko z wytwornicą pary i ich producenci oraz rodzaje
Żelazka ze stacją parową - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady

Żelazko ze stacją pary – opinie o modelach

Dość ciekawą i stosunkowo niedrogą ofertę przedstawia Rowenta. Żelazko ze stacją parową DG8967 tej marki wytwarza 100 g pary na minutę pod ciśnieniem wartości 8 bar. Cały produkt waży zaledwie 3 kg, to bardzo niewiele w porównaniu do konkurencyjnych modeli. Ma pionowy wyrzut pary, czyli możliwość prasowania w pionie. Na dodatek możesz swobodnie ustawiać temperaturę, a system sterowania jest bardzo wygodny i intuicyjny. Ten model bardzo szybko się nagrzewa – około 2 minut. Cena to około 650 zł. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie żelazko wybrać.

Dobrym pomysłem jest także zakup żelazka z generatorem pary Siemens Slider SL10. To model nieco mniejszy, jest lżejszy i wygląda o wiele drobniej, zajmuje także mniej miejsca na desce do prasowania. Ciśnienie to 4,5 bar, czyli znacznie mniej niż poprzednik, ale także cena tego żelazka jest mniejsza – kosztuje mniej niż 400 zł. Czas nagrzewania wynosi około 7 minut. Posiada stopę ze stali nierdzewnej, co jest ogromnym plusem, ale z drugiej strony nie nadaje się do prasowania ubrań na wieszaku lub manekinie.

Najdroższy model dostępny obecnie na rynku to Philips GC9682/80. To bardzo zaawansowany technologicznie produkt, który jest niezwykle lekki. Wytwarza 165 g pary na minutę, dzięki czemu idealnie radzi sobie ze sztywnymi i gniotącymi się materiałami, nadaje się do użycia przy wszystkich tkaninach, można nim prasować nawet wełnę. Dużą zaletą tego żelazka jest fakt, że zostało wyposażone we wszystkie czujniki, dzięki czemu pozostawienie go włączonego lub na ubraniach nie jest już problemem. Włączanie i uwalnianie pary następuje automatycznie, na dodatek w łatwy i intuicyjny sposób możesz ustawiać idealną temperaturę, dopasowaną do twoich potrzeb. Żelazko można przełączyć w tryb ECO, co zapewnia znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. To bezsprzecznie sprzęt bardzo dobrej jakości, jednakże ceny potrafią być bardzo wysokie – na portalach aukcyjnych kupisz to żelazko za około 1700 zł.

O wiele tańsze, ale także bardzo zaawansowane technologicznie jest żelazko marki Tefal GV9070 Pro Express Care. Stacja parowa wytwarza parę o ciśnieniu 7,2 bar, a czas podgrzewania to zaledwie 2 minuty. Żelazko zawiera podwójny system ochrony – nie dość, że wytwarza parę rozprostowującą ubrania, to także zamienia skraplającą się wodę w parę, więc nie musisz się obawiać, że na delikatnych tkaninach pozostaną szpecące ślady. Stacja parowa jest dość lekka i mieści 1,7 l wody. Technologia Smart zapewnia 3 optymalne kombinacje sposobu wytwarzania pary i temperatury, które pozwolą ci na wyprasowanie wszystkich tkanin i ubrań różnego rodzaju. Ten model kosztuje około 700 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny