Jak wybrać żelazko? Sprawdzamy producentów, ceny, opinie, zalety, wady różnych żelazek

Żelazko to urządzenie AGD, bez którego zadbanie o schludny wygląd na co dzień byłoby po prostu niemożliwe. Nic więcej dziwnego, że znajduje się ono praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Czym powinno się charakteryzować dobre żelazko i na czym warto się skupić przy jego wyborze? Oczywiście cena to tylko jedno z kryteriów wyboru, gdyż tanie żelazka niekoniecznie będą tymi najlepszymi. Dobre żelazko wybierzemy, gdy zrobimy porównanie różnych modeli, sprawdzimy ich wady i zalety oraz opinie, a kryterium ceny zejdzie nieco na dalszy plan.

Wybierając dobre żelazko danej marki, warto zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia AGD, jak moc – dobrze, by wynosiła co najmniej 2000 W, gdyż tylko takie żelazko elektryczne pozwoli na efektywną pracę. Kolejne, co trzeba wziąć pod uwagę, to regulacja temperatury, choć niektóre marki mają w swoim asortymencie żelazka z automatyczną regulacją temperatury w sposób adekwatny do rodzaju tkaniny.

Porównanie żelazek to nie tylko ich ogólne zalety, wady i opinie użytkowników, ale także rodzaj stopy żelazka. Ważne, aby materiał, z którego została wykonana, był odporny na zarysowania. Do wyboru mamy tanie żelazka z płytą stalową oraz z płytą teflonową czy ceramiczną.

Jeśli zdecydujemy się na żelazko parowe (np. marki Philips Azur Performer), warto także zwrócić uwagę a ilość wytwarzanej pary, by zawierała się ona w średniej wartości około 50g/min. Na rynku spotkać jednak można dobre żelazko parowe o wydajności nawet 200g/min. Ceny takich urządzeń są już zdecydowanie wyższe. Jeśli dodatkowo zależy nam na wygodzie użytkowania, warto wybrać żelazko bezprzewodowe.

Tradycyjne żelazko elektryczne a żelazko parowe

Porównanie tradycyjnego żelazka elektrycznego i żelazka parowego jest trudne, gdyż to drugie jest zdecydowanie bardziej wydajne. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że do wyboru mamy nie tylko żelazko parowe, ale także cieszące się coraz większą popularnością żelazko z generatorem pary. Ceny urządzeń AGD tego typu zaczynają się często od kilkuset złotych i windują nawet do powyżej 2000 zł. Dla porównania, na przykład zwykłe żelazko parowe marki Philips Azur Performer to wydatek rzędu 150-300 zł w zależności od konkretnego modelu.

Żelazko elektryczne bezprzewodowe zdecydowanie ułatwia pracę, co jest niewątpliwą zaletą, jednak nie jest pozbawione wad. Najważniejsza to fakt, że w trakcie prasowania temperatura stopy żelazka spada, co wiążę się z koniecznością odkładania go na stojak, by ponownie ją nagrzać. W tradycyjnych żelazkach elektrycznych problem ten w ogóle nie występuje.

Cena żelazka parowego czy elektrycznego w obu przypadkach zawiera się w bardzo szerokich przedziałach. Niezależnie od tego, czy interesują nas tanie żelazka czy zaawansowane technologicznie stacje parowe, warto zapoznać się z treściami tej strony, by wybrać model idealny do oczekiwań i własnych potrzeb.