Złogi w jelitach - przyczyny, objawy, oczyszczanie krok po kroku
Objawy jak zmęczenie, bóle głowy czy problemy gastryczne mogą świadczyć, że w jelicie grubym odkładają się złogi pokarmowe. Z problemem, jak oczyścić jelita ze złogów kałowych zmagają się nie tylko osoby otyłe, lecz także osoby młode i szczupłe. Zła wiadomość jest taka, że nie istnieją leki, które załatwią tę sprawę za nas. Lekarze przestrzegają również przed sposobami znalezionymi w sieci. Przedstawiamy domowe sposoby, które są pomocne i jednocześnie nie mogą zaszkodzić. Doradzimy, jak zapobiegać powstawaniu złogów kałowych oraz jak wyregulować układ pokarmowy przy pomocy zdrowej diety.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to są złogi w jelitach
Skąd się biorą złogi pokarmowe
Każdy organizm powinien się samoistnie oczyszczać. Niestety obecnie królująca niezdrowa dieta, bogata w słodycze, niezdrowe tłuszcze, dużo mięsa, zaś mało warzyw i owoców, zaburza naturalną zdolność organizmu do samooczyszczania się. Ponadto siedzący tryb życia, mało płynów, niewielka aktywność fizyczna sprawiają, że organizm ma coraz większe trudności z usunięciem złogów kałowych z jelita grubego. Osoba prowadząca niezdrowy tryb życia może mieć nawet do 15 kilogramów złogów kałowych w jelitach. Przeciętnie jednak osoby, które się niewłaściwie odżywiają, mają około 5 kg złogów. Panuje powszechne przekonanie, że złogi w jelitach mają osoby starsze i otyłe. Nie jest to prawdą, gdyż z problemem jak oczyścić organizm ze złogów jelitowych, zmagają się także osoby młode, szczupłe, które mogą pochwalić się zgrabną sylwetką.
Złogi pokarmowe gromadzące się w jelitach przyczyniają się do odkładania się toksyn w organizmie. Prowadzi to do niepożądanych objawów, takich jak:
- złe samopoczucie i ciągłe zmęczenie,
- zgaga, wzdęcia, bóle brzucha, nudności czy zaburzenia trawienia,
- problemy ze skórą,
- brak odporności,
- bóle głowy,
- wystający brzuch nawet przy szczupłej sylwetce.
Jak nie dopuścić do powstania złogów kałowych w jelitach
Zapobieganie odkładaniu się złogów jelitowych ma ścisły związek z regularnością wypróżniania się. Częstotliwość wypróżniania się jest kwestią indywidualną, jednak jeśli ktoś wypróżnianie się rzadziej niż 5 razy w tygodniu, może to oznaczać, że cierpi na zaparcia.
Zapobieganie zaparciom polega na:
- wypijaniu odpowiedniej ilości wody, nie mniej niż 1,5-2 l w ciągu dnia,
- regularnym odżywianiu się, najlepiej, aby posiłki zjadać o tych samych porach,
- poprawianiu flory jelitowej poprzez jedzenie kefirów, naturalnych jogurtów bez cukru, kwaśnego mleka, kiszonek,
- zjadanie potraw bogatych w błonnik,
- unikaniu potraw smażonych i grillowanych.
Na prawidłowe oczyszczanie się jelita grubego dobrze wpływa:
- spożywanie suszonych owoców jak śliwki, figi czy daktyle,
- spożywanie nasion babki płesznik i nasion chia,
- napary ziołowe z kopru włoskiego, mięty, mniszka lekarskiego, imbiru.
Jak oczyścić organizm ze złogów jelitowych
Czy istnieją leki, które pozwolą w łatwy sposób oczyścić jelita ze złogów? Niestety nie. Zdaniem specjalistów najlepszym sposobem na złogi pokarmowe jest zrównoważona dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość wypijanej wody. Nie istnieją leki, które wystarczy łyknąć i sprawa załatwiona.
Dobre są domowe sposoby polegające na wypijaniu soków, napojów owocowo-warzywnych, naparów ziołowych czy napojów z siemienia lnianego, gdyż nie mogą one zaszkodzić. Lekarze przestrzegają jednak przed bardziej inwazyjnymi osobami na oczyszczenie organizmu ze złogów jelitowych jak lewatywy czy hydrokolonoterapia. Lewatywa może wypłukać z jelita dobroczynne bakterie, natomiast hydrokolonoterapia, które nie jest tania, może dodatkowo prowadzić do groźnych powikłań. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn krok po kroku.
Domowe sposoby, jak oczyścić jelita
Soki warzywne na złogi w jelitach
Soki owocowo-warzywne ułatwiają usuwanie złogów jelita grubego. Można zastosować dietę polegającą na piciu soków owocowo-warzywnych lub tylko warzywnych przez 3 dni. Jednak dla wielu osób taka dieta jest trudna do wytrzymania. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie jednego z posiłków sokiem owocowo-warzywnym, przez 2 tygodnie. Po tym okresie dobrze jest pić soki warzywno-owocowe od czasu do czasu.
Napój owocowo-warzywny możemy zrobić przez wyciskanie warzyw i owoców w sokowirówce lub wyciskarce do soków. Oczyszczający napój możemy wykonać też poprzez zmiksowanie warzyw i owoców w blenderze i rozcieńczenie wodą. W takim przypadku używamy miękkich i soczystych warzyw.
Przykładowe przepisy na oczyszczający sok owocowo-warzywny:
- 1 jabłko, 1 zielony ogórek, 2 łodygi selera naciowego, trochę natki pietruszki i dodajemy sok z 1,5 cytryny, 0,5 szklanki wody,
- 3 daktyle, 1 szklankę liści szpinaku, 1 banany, 1 łyżkę zmielonego siemienia lnianego, 0,5 łyżeczki cynamonu, 0,5 łyżeczki młodego jęczmienia, 0,5 łyżeczki probiotyku czyszczącego jelita, szklankę wody mineralnej.
Jak oczyścić jelita przy pomocy diety
Przeróżne domowe sposoby na pozbycie się złogów kałowych z jelita grubego znajdziemy w internecie. Najczęściej zaleca się monodiety, czyli diety polegające na spożywaniu tylko jednego lub kilku produktów w ciągu dnia. Najbardziej popularne są diety polegające na spożywaniu przez 3 dni tylko jabłek lub tylko warzyw. Przy diecie warzywnej przez 3 dni jemy codziennie około 2 kg różnych warzyw.
Specjaliści w dziedzinie dietetyki i lekarze sceptycznie odnoszą się do monodiet oraz głodówek, gdyż mogą one zaburzyć równowagę wodno-elektrolitową w organizmie oraz spowolnić przemianę materii. Monodiety, szczególnie stosowane długo, mogą źle wpłynąć na pracę serca, nerek, wątroby i jelit.
Jak oczyścić jelita przy pomocy siemienia lnianego
Siemię lniane, bogate w substancje przeciwutleniające oraz cenny błonnik, chroni przed zaparciami i ma właściwości przeciwnowotworowe. Kuracja na złogi pokarmowe w jelitach polega na spożywaniu przez 3 tygodnie kefiru z siemieniem lnianym zamiast śniadania. Dzięki temu możemy usunąć z jelita grubego resztki śluzu, złogi kałowe, pasożyty nie niszcząc przy tym prawidłowej flory jelitowej. Mąka lniana jest łatwo przyswajalna i pozwala na pozbycie się nadmiaru cholesterolu, tłuszczy i cukru z krwi.
Aby zrobić napój śniadaniowy z siemienia lnianego, będziemy potrzebowali:
- 100 ml kefiru,
- mąkę lnianą
Przez pierwszy tydzień, dodajemy do kefiru 1 łyżkę mąki lnianej, przez drugi tydzień 2 łyżki, zaś przez 3 tydzień 3 łyżki. Stosując tę dietę i później nie można zapomnieć o prawidłowych zasadach odżywiania się.
Innym sposobem jak oczyścić organizm ze złogów jelitowych jest picie przed śniadaniem napoju z siemienia lnianego. W tym celu 1 łyżkę nasion siemienia lnianego zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy do momentu, aż powstanie kleisty, gumowaty kisiel. Odcedzamy i pijemy ten napój przed śniadaniem przez okres 1 miesiąca. Warto wiedzieć, że jest to łagodny środek przeczyszczający.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!