Zmiana czasu na letni i na zimowy – kiedy trzeba przestawić zegar?

Dlaczego w dalszym ciągu w Polsce trzeba zmieniać czas?

Zmiana czasu letniego i zimowego nadal jest obowiązkiem w Europie – a przynajmniej w większości państw. Przechodząc z czasu letniego na zimowy, należy cofnąć zegar o godzinę do tyłu – a przechodząc z zimowego na letni, godzina musi zostać przestawiona do przodu. Plusem tej całej zamiany jest fakt, że zimą można… dłużej pospać. Jednak, oznacza to również dłuższą pracę na nocce. Dlaczego nadal musimy zmieniać czas, mimo że już tak długo zapowiadano zmiany w tej kwestii?

Jean-Claude Juncker, który jest przewodniczącym Komisji Europejskiej, w 2019 roku mówił o końcu zmiany czasu w całej Europie. Jednak, zrobił to już po fakcie, gdy w referendum opowiedziano się za zniesieniem zaplanowanej przez przewodniczącego zasady. Parlament Europejski podjął decyzję, bo państwa nie mogły się ze sobą dogadać. A więc Europa – w tym oczywiście nasz kraj – musi dostosować się do zmiany czasu.

Tak, jak i w poprzednich latach, godziny zmieniać się będą w marcu i październiku. Letnią zmianę czasu w 2020 roku mamy już za sobą. Obowiązuje jednak ona do końca października. Tak więc, już za kilka dni czeka nas zmiana czasu na zimowy. W tym przypadku, zimowy czas obowiązywać będzie do końca marca 2021 roku.

Kiedy pierwszy raz Europa wprowadziła zmianę czasu?

Zmiana czasu zaczęła się od Niemiec. To właśnie ten kraj zaczął stosować zmianę godziny, mniej więcej w okolicy I wojny światowej. Niemcy chcieli przez to zaoszczędzić na węglu, którego używali do produkcji energii elektrycznej – była ona dość cenna w czasach wojennych. Później te zmiany wprowadzono w Wielkiej Brytanii, a jeszcze później rozpowszechniono na całą Europę. Rosja zmieniła czas w 1917 roku, a Stany Zjednoczone rok później. W naszym kraju stosowano czas letni okresowo: 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 i od 1977 aż do dziś.

Czas letni i zimowy to w Polsce już pewnego rodzaju tradycja. Dziś zmiana czasu obowiązuje w ponad 70 krajach ma świecie. Zmiana czasu nie obowiązuje jednak w Turcji, Gruzji, Białorusi, na Islandii, w Kazachstanie czy Azerbejdżanie. Czasu letniego nie ma też w większości krajów azjatyckich czy afrykańskich.

Kiedy nie trzeba będzie przestawiać zegarków?

Niestety, państwa członkowskie nadal nie mogą dogadać się w kwestii zmiany czasu – mimo, że większość opowiedziała się za likwidacją zmian czasu na letni i zimowy. Według polskich ankiet, aż 78 % społeczeństwa nie jest za zmianą czasu i woli, by obowiązywał jeden. Z aktualnych danych wynika, że zmiana czasu miałaby przestać być obowiązkowa od przyszłego, czyli od 2021 roku. Jednak, czy nie będą to znowu tylko zapowiedzi?

Dwa zegarki na niebieskim tle oraz zmiana czasu na zimowy i na letni w Polsce
Kiedy jest zmiana czasu na zimowy i na letni w Polsce

Warto przypomnieć, że w Polsce proces zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku – w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 33). Na moc tego rozporządzenia, przedłużono stosowanie zarówno letniego, jak i zimowego czasu aż do 2021 roku. Jeszcze do nie tak dawna wszystkie znaki na niebie mówiły, że pożegnamy się ze zmianą czasu. Jednak pojawił się koronawirus, który zawiesił wszystkie dotychczasowe plany. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami.

Zmiana czasu na letni i zimowy – czy trzeba zmieniać czas?

Kiedy zmieniamy czas na zimowy w 2020 roku?

Brak zmiany czasu oznaczałby, że zimą rano byłoby dłużej ciemno. Dzień zacząłby się wówczas w Polsce mniej więcej ok. godziny 8:00-9:00. Słońce zachodziłoby z kolei trochę później, więc z pracy większość osób nawet zimą wracałaby przy świetle słońca – a nie księżyca.

Jednak, na razie trzeba dostosować się do obowiązujących regulacji i rozporządzenia. Letni czas w tym roku przestawialiśmy w ostatnią niedzielę marca – o godzinę do przodu. Za kilka dni, czas zimowy zmienimy w nocy – z soboty na niedzielę, z 25 na 26 października (z godziny 3:00 na godzinę 2:00). Tak więc, będziemy mogli dłużej pospać. Według obowiązującego rozporządzenia, osoby pracujące w noc zmiany czasu będą musiały dłużej posiedzieć na dyżurze. Jednak, pracodawca w noc zmiany czasu na zimowy powinien im zapłacić za nadgodziny. Ewentualnie, oddać pracownikom przepracowaną godzinę w inny dzień.

Czy zmiana czasu na zimowy i letni w 2020 roku ma jakieś wady i zalety?

Oczywiście, że tak. Większość mieszkańców naszego kraju nie jest zadowolona ze zmian czasowych. Jak już wspominaliśmy, niemal 80 % rodaków wolałoby, żeby takich zmian w ogóle nie było. Jednak, na razie nie mamy większego wpływu na nałożony obowiązek zmiany czasu.  Jak się okazuje niestety, ale zmiana czasu ma więcej wad niż zalet. Do czego zmiana czasu się przyczynia?

  1. Zmiana czasu wpływa na wzmożone nasilanie się problemów psychicznych (depresja).
  2. Bardzo często rozregulowuje się zegar biologiczny.
  3. Ludziom ciężej jest się skupić na pracy i skoncentrować na nauce.
  4. Potwierdzono informację, że przestawienie zegarków to wyższe ryzyko wystąpienia np. zawału serca.
  5. Zmniejsza się produktywność pracowników, którzy są przyzwyczajeni do innych godzin pracy.
  6. Robi się chaos w komunikacji miejskiej i systemach informatycznych.

Czy wobec tego zmiana czasu ma jakiekolwiek zalety? Jasne, jednak głównie przy zmianie na czas letni. Przede wszystkim, oszczędzamy wówczas energię wynikającą z efektywnego wykorzystywania światła słonecznego. W dodatku, oszczędzamy też energię na oświetleniu (domy, ulice, mieszkania, biura itd.), a także bezpieczniejsi jesteśmy na drodze w czasie jazdy samochodem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny