Zmywarka – jaką kupić?

To, jaką zmywarkę kupić jest nie lada problemem. Niemal na każdym forum z poradami pojawia się taki wątek. Nic dziwnego – planując kuchnię musimy już znać rozmiar sprzętu AGD, jaki zamierzamy nabyć, a w przypadku zmywarki jest bardzo wiele wątpliwości.

Oczywiście szerokość wpływa na objętość sprzętu, jednocześnie jednak warto wiedzieć, że nie jest to jedyny czynnik, który określa, jak wiele naczyń będziesz w stanie umyć na raz. Ważny jest także sposób rozmieszczenia półek w zmywarce. Znaczenie ma także na przykład rozwiązanie dotyczące umieszczania sztućców. Specjalny koszyk zajmuje sporo miejsca, a wąska szuflada nad górną półką bardzo niewiele, więc zmieścisz o wiele więcej naczyń na raz.

W karcie technicznej sprzętu znajdziesz wskaźnik, który wskaże ci, ile kompletów naczyń możesz zmieścić w konkretnym modelu. Komplet naczyń w tym wypadku nie oznacza sześcioosobowego serwisu, a jedynie 1 talerz głęboki, 1 płytki, 1 deserowy, 1 kubek lub filiżankę i komplet sztućców dla jednej osoby. Ten wskaźnik pozwoli ci określić, ile naczyń będziesz mógł umyć na raz. Może okazać się, że większa zmywarka pomieści niewiele więcej kompletów naczyń, niż mniejsza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nabłyszczaczu do zmywarek?

Zmywarka 45 cm – dla kogo?

Uznaje się, że zmywarka o szerokości 45 cm i standardowej głębokości najlepiej sprawdza się w przypadku singli lub par. Jest niewielka, ale też takie rodziny nie zużywają szczególnie dużo naczyń. Na taki model powinny zdecydować się także osoby, które mało gotują i często jedzą na mieście. Zmywarka 45 cm bez problemu pomieści kilka talerzyków i kubeczków ze śniadania, ale większa ilość naczyń w zmywarce się nie zmieści.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Mała zmywarka 45 cm, przy której siedzi i uśmiecha się młody mężczyzna. Porady, jaka zmywarka do zabudowy jest najlepsza
Zmywarka 45 czy 60 cm? Co wybrać? Opinie, porady, rozwiązania

Niestety, ale taka zmywarka ma pewną wadę – nie zawsze mieszczą się w niej na wysokość większe garnki czy duże patelnie. Po wielkim gotowaniu i przygotowywaniu posiłków najczęściej trzeba przestawić się na ręczne mycie z płynem do naczyń. Z drugiej strony to czasami jedyne rozwiązanie do małych kuchni w bloku. Zaoszczędzone 15 cm pozwoli ci poszerzyć szafkę na zapasy czy naczynia, a to na małych powierzchniach naprawdę może zrobić dużą różnicę. Sprawdź także ten artykuł o zmywarkach Beko.

Zmywarka 60 cm – dla kogo?

Zmywarka 60 cm to idealne rozwiązanie dla większych rodzin. Przyjmuje się, że gdy w domu mieszkają 3 osoby, większa zmywarka jest koniecznością. Jest także idealna dla par i singli, którzy kochają gotować i w trakcie przygotowywania wielodaniowych posiłków wykorzystują mnóstwo naczyń.

Zmywarka tego typu sprawdzi się w kuchni o większym rozmiarze. Jeśli zastanawiasz się także, jaka zmywarka do zabudowy, to odpowiedź jest jedna: właśnie taka! Zabudowa zmniejsza nieco przestrzeń użytkową AGD. Zmywarka będzie miała taką samą szerokość, ale jej wnętrze będzie znacznie mniejsze. Zabudowanie zmywarki 45 cm oznacza naprawdę maleńką przestrzeń.

Najlepsza zmywarka do twojej kuchni

Najlepsza zmywarka to oczywiście taka, jaka najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Małe modele są naprawdę zgrabne i w wielu wypadkach w zupełności wystarczają. Jeśli jednak masz trochę więcej miejsca w kuchni, zastanów się nad zmywarką o większej szerokości.

Przyda się, kiedy będziesz sprzątać po świętach, imprezie lub po zjeździe rodzinnym. Na dodatek większa zmywarka służy nie tylko do naczyń. Zmieścisz w niej ruszty z kuchenki gazowej czy wyciągalne elementy z lodówki. Każdy użytkownik forum, który ma doświadczenie z małymi zmywarkami powie ci także, że duża zmywarka to tak naprawdę spora oszczędność. Ponieważ mieści się w niej sporo rzeczy, możesz nastawiać ją o wiele rzadziej niż mniejsze modele. To oznacza, że pobór i prądu, i wody będzie o wiele mniejszy. Jeśli zastanawiasz się, jaka zmywarka do zabudowy, także koniecznie musisz wybrać większy model.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny