Zmywarka kompaktowa - wymiary i pojemność

Osoby, które mało gotują i często jadają na mieście, zastanawiają się, czy dobrym wyborem będzie wyposażenie kuchni w zmywarkę do naczyń. Duża zmywarka w gospodarstwie domowym, gdzie nie ma wiele do zmywania, zmusi cię do czekania ze zmywaniem aż zmywarka się zapełni. Nie tylko czekasz na czyste naczynia, lecz także musisz znosić nieprzyjemne zapachy z naczyń czekających na mycie. Jeśli nie lubisz zmywać lub nie masz na to czasu, rozwiązaniem dla ciebie może być zmywarka kompaktowa.

Zmywarka kompaktowa czy też zmywarka nablatowa do naczyń to taka, której żaden z wymiarów nie przekracza 55 cm. Najczęściej wymiary zmywarek kompaktowych wynoszą: szerokość 55 cm, wysokość 45 cm i głębokość 50 cm. Są to najczęściej zmywarki wolnostojące. Dość trudno jest znaleźć model do zabudowy, gdyż zmywarka kompaktowa ma najczęściej panel sterowania na zewnątrz. Producenci zadbali jednak o ich atrakcyjny wygląd, tak że nie trzeba ich ukrywać jak to się dzieje ze zmywarkami do zabudowy. Na rynku znajdziesz zmywarki kompaktowe w kolorze białym, srebrnym, inox a nawet czarnym.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Zmywarki kompaktowe bywają czasem mylone z małymi zmywarkami o szerokości 45 cm. Różnica polega na wysokości, gdyż zmywarki kompaktowe mają wysokość 45 cm i tylko jeden kosz na naczynia. Zmywarki kompaktowe mieszczą do 6 kompletów naczyń oraz mają mniejsze zużycie wody niż zmywarki o szerokości 45 cm. Z uwagi na mniejsze wymiary zmywarki kompaktowe zużywają mniej energii, mimo że ich klasa energetyczna to A+. Zaletą małych zmywarek wolnostojących jest łatwość montażu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soli do zmywarki?

Zmywarka na blat - co warto wiedzieć?

Czy małą zmywarkę można ustawić na blacie w kuchni? Nic nie stoi na przeszkodzie. Małe zmywarki o wysokości 45 cm można umieścić w kuchni w dowolnym miejscu, gdzie posłużą jako zmywarki nablatowe. Jedynym ograniczeniem jest konieczność podłączenia do wody.

Najczęściej zmywarkę umieszcza się w szafce kuchennej, lecz można ją również wstawić na blat lub postawić na podłodze, jeśli w małej kuchni brak miejsca. Zmywarki kompaktowe doskonale mieszczą się w szafce pod zlewem, szczególnie że niektóre modele pozwalają na zdjęcie górnej ścianki. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż zmywarki w kolumnie nad lub pod innymi urządzeniami. Kompaktowa zmywarka nadaje się do tego idealnie.

Zmywarki kompaktowe i na blat - najlepsze modele

Zmywarki kompaktowe znajdziemy w ofercie takich producentów AGD, jak Bosch, Siemens, Electrolux czy Amica. Modele zmywarek wolnostojących mogą służyć jako zmywarki nablatowe.

Jednym z popularnych modeli kompaktowych jest zmywarka wolnostojąca Bosch SKS51E22EU o wymiarach 55,1 x 45 x 50 cm i pojemności 6 kompletów naczyń. Zmywarkę tę cechuje zużycie wody 8 litrów na cykl i klasa energetyczna A+. Bosch stawia na wydajność i ekologię. Sensor załadunku dostosowuje poziom wody do ilości naczyń. System rozprowadzania wody wpływa na oszczędne zużycie wody i energii. Dzięki funkcji regulującej twardość wody, zmywarka nie niszczy szkła.

Model ten zasłużył na świetne opinie użytkowników, którzy chwalą dokładne mycie, prostotę obsługi i możliwość zamontowania w szafce kuchennej. Jedyny mankament to długi czas mycia. Niektórzy użytkownicy wyrażają opinie, że przydałby się zegar pokazujący czas zmywania, żeby było wiadomo, kiedy rozładować zmywarkę.


Bosch oferuje również zmywarkę do zabudowy Bosch SKE52M65EU o wysokości 45 cm. Ceny tego modelu kształtują się od 1730 do 1799 zł. Użytkownicy wyrażają dobre opinie o tym modelu jako o jednej z najlepszych zmywarek kompaktowych. Zalety tego modelu to cicha praca, komfort obsługi, wygodny kosz na sztućce i niskie zużycie wody.

Niskie zużycie wody, bo tylko 6.5 litra, mają zmywarki Electrolux ESF2400 OW i ESF2400 OK, w kolorze białym i czarnym. Ich klasa energetyczna to A+, zaś roczne zużycie prądu to 174 kWh. Ceny tych modeli to 1149 i 1249 zł. Modele te zbierają doskonałe opinie jako zmywarki wydajne, ciche i łatwe w obsłudze. Niektórzy użytkownicy wyrażają jednak negatywne opinie na temat koszy, które są źle rozplanowane i utrudniają efektywne załadowanie zmywarki.

Najtańsze modele zmywarek kompaktowych to zmywarki Candy, które zbierają doskonałe opinie użytkowników. Zmywarki Candy można spokojnie zmieścić pod zlewozmywakiem.  Ich ceny zaczynają się od 999 zł. Użytkownicy chwalą dokładne zmywanie, cichą pracę i sporą ilość programów.

Wiele osób zastanawia się czy w ogóle potrzebna im zmywarka do naczyń skoro jadają na mieście i brudzą mało naczyń. Jednak posiadając zmywarkę do naczyń oszczędzasz czas i pieniądze. Zmywając ręcznie, zużywasz więcej wody i masz kontakt z detergentami, które nie są obojętne dla skóry rąk. Ponadto naczynia umyte w zmywarce są bardziej czyste i wyparzone. Kompaktowa zmywarka to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej