Zmywarka nie domywa naczyń

Urządzenie źle płucze przez uszkodzoną pompę myjącą

Pompa myjąca jest ważnym elementem każdej zmywarki – wykorzystuje ona wirnik oraz silnik do przepompowywania wody do spryskiwaczy. Jeśli zostanie uszkodzona, zmywarka na pewno nie domyje naczyń. Wsłuchaj się w pracę silnika – gdy nie będzie wydawał żadnego dźwięku lub będzie słychać wyłącznie szum po pobraniu wody, może to oznaczać spalenie się silnika. Żeby jednak to stwierdzić upewnij się, że silnik jest zasilany i wirnik ma możliwość obracania się. Kolejnym krokiem będzie rozpoznanie czy obudowy pompy myjącej nie blokują… zanieczyszczenia.

Jeśli stwierdzisz, że silnik jest zasilany prawidłowo i pompa nie jest zabrudzona, to czas na wymianę silnika. Może również okazać się, że to wirnik pompy uległ uszkodzeniu i dlatego w zmywarce są niedomyte naczynia. Uszkodzony wirnik nie będzie mógł wytworzyć odpowiedniego ciśnienia, by wypchać wodę w kierunku spryskiwaczy – trzeba będzie ją wymienić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywarkach Samsung?

Zmywarka nie myje przez uszkodzony elektrozawór

Elektrozawór jest elementem odpowiadającym za dopływ wody do zmywarki. Gdy zostanie przez coś zatkany lub okaże się wadliwy, urządzenie nie otrzyma odpowiedniej ilości wody – a jeżeli nie otrzyma ciśnienia, to nie pobierze wody w sposób prawidłowy. Niskie ciśnienie wydłuża czas pobierania wody, stąd brudne naczynia po ich wyjęciu.

Musisz pamiętać o tym, że do prawidłowego funkcjonowania elektrozawór potrzebuje odpowiedniego ciśnienia – warto jest więc je sprawdzić! Bardzo możliwe, że elektrozawór został zablokowany przez… osadzony w nim kamień.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Niedomyte naczynia a dozownik detergentu

Uszkodzony dozownik detergentów powoduje nieprawidłowe otwieranie i zamykanie zmywarki. Jeśli uszkodziła się klapka, sprężynka lub mikroprzełącznik, może to wpłynąć na nieprawidłowe działanie dozownika – dzieje się to często w przypadku nowoczesnych modeli zmywarek np. Whirlpool bądź Electrolux i innych. Jeśli dozownik nie będzie się otwierać to nie użyjesz żadnego detergentu do umycia naczyń. Sprawdź także ten artykuł o zmywarkach Beko.

Zmywarka nie myje naczyń – pozostałe przyczyny

Zablokowany spryskiwacz w zmywarce

Spryskiwacz górny opowiada za doprowadzanie wody do naczyń w koszu znajdującym się na górze. Jeśli woda nie przepływa prawidłowo, naczynia w urządzeniu AGD będą brudne. Kiedy jeszcze zmywarka nie domywa naczyń? Na przykład wtedy, gdy resztki pożywienia dostaną się w otwory spryskiwacza i zatkają go. Jeżeli naczynia są niedomyte, możliwe, że zatkał się spryskiwacz. Podobnie sprawa ma się w przypadku spryskiwacza dolnego, który odpowiada za dolną komorę zmywarki. Zatkanie się spryskiwacza będzie wpływało na to, że element źle płucze załadunek.

Mężczyzna podczas naprawy zmywarki, gdyż zmywarka nie domywa naczyń lub nie myje naczyń dokładnie oraz najważniejsze przyczyny
Zmywarka nie domywa naczyń – możliwe przyczyny i sposoby ich rozwiązania

Uszkodzona grzałka lub zapchany filtr

Uszkodzona grzałka nie może podgrzewać samodzielnie wody, a więc źle płucze naczynia i nie domywa ich. Z kolei filtr może zapchać się przez nieregularne usuwanie resztek jedzenia z naczyń. Inną przyczyną może być też zatkanie filtra przez popękane szkło. Dlatego ważne jest, aby nie myć w urządzeniu AGD popękanych naczyń – pod wpływem wysokiej temperatury mogą pokruszyć się i zepsuć zmywarkę.

Zły program, nieodpowiednie kapsułki lub nieprawidłowe ułożenie naczyń

Kiedy wybrałeś jakiś niesprawdzony i tani detergent lub zbyt słaby program (niedostosowany do mycia) może okazać się, że zmywarka nie domywa naczyń. Bardzo ważne jest też ustawienie ich wewnątrz urządzenia – naczynia nie mogą być zbyt blisko siebie, ponieważ będą wówczas blokować przepływanie wody. Zwróć zatem uwagę na to, by naczynia nie przywierały do siebie. Tak samo zbyt wysokie talerze bądź garnki mogą zablokować ruch spryskiwaczy.

Przyczyną mogą być też nieodpowiednie kapsułki, jakie stosujesz do zmywania. Poszczególne modele zmywarek jak np. Electrolux, Bosch czy Whirlpool często potrzebują innych środków czyszczących i nie zawsze będą one działały tak samo w każdym modelu. Warto wziąć pod uwagę, iż nie tylko tani detergent może wpłynąć na złe mycie naczyń. Dlatego należy czytać skład i przeznaczenie każdego środka czyszczącego, stosowanego w zmywarce – tylko w ten sposób możemy zapewnić jej odpowiedni detergent domywający brudne naczynia.

Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń mimo prób naprawy?

Jeżeli nie jesteś pewien co do poprawnego działania mechanizmu zmywarki lub nie potrafisz samodzielnie odnaleźć głównej przyczyny jej złego funkcjonowania, koniecznie umów się z serwisantem bądź zadzwoń po hydraulika. Własnoręczne naprawy osób nieznających tematu często kończą się bowiem przypadkowym uszkodzeniem takich elementów urządzenia, które w ogóle nie ma wpływu na złe mycie naczyń!

Dlatego w przypadku braku jakiejkolwiek wiedzy najlepiej jest poprosić o pomoc fachowca. Chyba nie chcesz przez własne błędy wymienić zmywarki na… nową?

ikona podziel się Przekaż dalej