Jak wybrać zmywarkę do domu? Przegląd modeli, cen i opinii

Zmywarka to dziś urządzenie AGD, które stanowi element wyposażenia niemal każdej kuchni, obok podstawowych sprzętów, jak lodówka czy piekarnik. Przed planowanym zakupem musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań o nasze potrzeby, by wybrać wariant tego sprzętu AGD najbardziej je spełniający. Pierwsze kryterium wyboru rozbija się o to, czy interesują nas zmywarki wolnostojące czy też do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące sprawdzą się zdecydowanie w tych kuchniach, które są już urządzone i w których nie planujemy gruntownego remontu. Jeśli z kolei dopiero urządzamy kuchnię lub diametralnie ją zmieniamy, warto zastanowić się na zmywarką do zabudowy. Jakie są jej zalety i wady? Jej przewaga nad pierwszym modelem to przede wszystkim fakt, że daje większą swobodę aranżacyjną. Minusem z kolei jest problem z dostaniem się do niej podczas konieczności naprawy.

Przy wyborze sprzętu AGD do mycia naczyń ważnym kryterium jest także rozmiar. Standardowe rozmiary zmywarek to mała zmywarka 45 cm i 60 cm. Mała zmywarka o szerokości 45 cm będzie wystarczająca w kuchni singla czy też małej rodziny, która niewiele gotuje i często stołuje się na mieście. Zmywarka w wariancie 60 cm sprawdzi się już w przypadku kilkuosobowej rodziny. Takie zmywarki kuchenne posiadają w swojej ofercie między innymi tacy producenci sprzętu AGD, jak Siemens, Bosch, Beko czy Samsung. Opinie i ceny o wybranych modelach, a także wymienione zalety i wady można znaleźć w licznych artykułach zebranych na tej stronie.

Dla wielu kryterium zakupu jest także cena, jednak z tym trzeba nieco uważać, gdyż najtańsze zmywarki niekoniecznie cechują dobre opinie. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia do mycia naczyń?

Zmywarki kuchenne a klasa energetyczna, zużycie wody i poziom hałasu

Zmywarki kuchenne, podobnie jak inne sprzęty AGD, charakteryzuje parametr, jakim jest klasa energetyczna. Im niższa, tym wyższe roczne zużycie energii. Minusem jest fakt, iż cena zmywarki o klasie energetyczne, na przykład A++ czy A+++ jest wyższa niż cena za najtańsze lodówki o klasie A+. Jest to jednak inwestycja warta rozważenia, gdyż lepsza klasa energetyczna oznacza większą oszczędność na rachunkach za prąd.

Kolejny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy zakupie zmywarki, to zużycie wody. Oczywiście, im jest niższe, tym lepiej. Przeciętna zmywarka rozmiarze 60 cm zużywa od 10 do 30 litrów wody w zależności od programu i marki. Warto wspomnieć, że przy ręcznym myciu tej samej ilości naczyń zużylibyśmy około 70-80 litrów wody. Zmywarki kuchenne, na przykład marki Beko, Siemens, Bosch czy Samsung są wyposażone dodatkowo w specjalny tryb pracy eco, w którym zużycie wody zostaje jeszcze dodatkowo zredukowane (przy okazji również zużycie energii).

Ważny parametr w przypadku zmywarki to także poziom hałasu, zwłaszcza w przypadku sprzętu umiejscowionego w kawalerce czy w kuchni połączonej z salonem. Tutaj również nie dziwi fakt, że im ciszej działająca zmywarka, tym lepiej. Poziom hałasu to parametr wyrażony w decybelach (dB). Uznaje się, że ciche zmywarki to takie, w których wskaźnik ten nie przekracza wartości 40-45 dB. Nie da się ukryć, że niestety najtańsze modele zmywarek niestety pracują głośniej.

Jeśli szukasz zmywarki idealnej do swojej kuchni i spełniającej wszystkie twoje oczekiwania, na tej stronie znajdziesz wiele inspiracji i porad w zakresie wyboru tego typu sprzętu AGD.