Zmywarka wolnostojąca - jaką wybrać?

Zaletą zmywarek wolnostojących jest przede wszystkim łatwość instalacji. W przypadku awarii nie ma konieczności demontażu blatu.

Standardowo zmywarki wolnostojące mają szerokość 45 cm lub 60 cm. Wymiary wybieramy w zależności od wielkości kuchni. Warto jednak wziąć pod uwagę czy wąska zmywarka 45 cm wystarczy dla dużej rodziny.

Kupując zmywarkę zwracamy uwagę także na kolor pasujący do wystroju kuchni. Obecnie w ofercie producentów AGD przeważa kolor inox. Elegancko wygląda zmywarka wolnostojąca czarna, chociaż musimy mieć świadomość, że widać na niej odciski palców. Czarna zmywarka pojawia się w ofercie Amica, Bosch, Electrolux czy Gorenje. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zmywarkach.

W przypadku zmywarki ważne są koszty eksploatacji, przede wszystkim klasa energetyczna oraz zużycie wody. Aby zminimalizować zużycie energii warto wybierać zmywarki z klasą energetyczną A+ lub lepiej A++.

W przypadku większości zmywarek zużycie wody wynosi 9 l na jeden cykl zmywania. Lepiej wypada zmywarka Whirlpool WFO 3C23 6 X, której zużycie wody to tylko 6 l.

Zmywarka wolnostojąca - przydatne funkcje

Nowoczesne zmywarki wolnostojące posiadają szereg przydatnych dodatkowych funkcji, które ułatwiają użytkowanie:

  • czujnik sprawdzający zabrudzenie wody po płukaniu naczyń. Jeśli woda jest zabrudzona, wydłuża się czas zmywania.
  • szuflada na sztućce pozwala lepiej rozmieścić naczynia i sztućce do zmywania
  • sensor załadunku spowoduje, że zmywarka dopasuje ilość wody do ilości naczyń do zmycia
  • funkcja wyparzania przyda się rodzinom z małymi dziećmi
  • funkcja połowy załadunku pozwala optymalnie wykorzystać wodę, gdy zmywarka nie jest całkowicie załadowana
Zmywarka wolnostojąca na przykład Bosch podczas programowania przez kobietę oraz opinie o polecanych modelach
Zmywarki wolnostojące - opinie, ceny, popularne modele, koszty użytkowania

Zmywarka wolnostojąca - popularne modele

Dobre opinie zbiera czarna zmywarka wolnostojąca Amica ZWM628BED, której ceny wahają się od 1629 do 1689 zł. Jest to zmywarka obszerna, gdyż jej wymiary to 59,8 x 84,5 x 60 cm. Można w niej wiele zmieścić, tym bardziej że możliwa jest regulacja półek. Model ten pracuje bardzo cicho (poziom hałasu 45 Db). Klasa energetyczna A++ pozwala na roczne zużycie energii na poziomie 266 KWh. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywarkach do zabudowy?

Zmywarka Whirlpool WFO 3C23 6 X, w kolorze inox, zdobywa świetne opinie, jeśli chodzi o oszczędność. Klasa energetyczna A++ oznacza niskie zużycie energii na poziomie 265 KWh rocznie.

Ceny tego modelu kształtują się od 1417 do 1499 zł. Zmywarka o szerokości 60 cm (wymiary 60 x 85 x 60 cm) zmieści naprawdę sporo naczyń. Poziom hałasu 43 Db pozwala na cichą pracę.

Bosch stawia na energooszczędność. W ofercie znajdziemy zmywarkę w kolorze inox BOSCH SERIE 6 SPS66TI01E z klasą energetyczną A+++, która rocznie zużywa 188 kWh energii. Jest to model z górnej półki a jego ceny kształtują się od 2053 do 2199 zł. Jak na 45 cm szerokości jest to zmywarka bardzo pojemna. Do tego cicha, gdyż poziom hałasu wynosi 43 Db. Zmywarka ta zasługuje na dobre opinie z powodu efektywnego zmywania, pojemności, dużej ilości programów. Podsumowując, przy wyborze zmywarki warto wziąć pod uwagę takie parametry, jak roczne zużycie wody i klasa energetyczna (najlepiej minimum klasa energetyczna A++).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny