Znasz różnice między e-receptą a e-receptą online? Sprawdź!
Recepta online to e-recepta, która wystawiana jest zdalnie, po konsultacjach z lekarzem przez Internet. Nie każdy wie jeszcze, jakie są różnice i podobieństwa między e-receptą online a jej odpowiednikiem wystawianym przez lekarzy stacjonarnie. W poniższym artykule temat ten zostanie zatem rozszerzony. Co należy wiedzieć o e-receptach online?
Z tego artykułu dowiesz się:
E-recepta online a „zwykła” e-recepta – podobieństwa i różnice
Wraz z cyfryzacją usług służby zdrowia, wiele się zmieniło. Choć e-recepty i e-zwolnienia funkcjonują już jakiś czas, niektórzy pacjenci wciąż czują się w tej dziedzinie niepewnie. Podobnie sprawa wygląda, gdy w grę wchodzi e-recepta przez Internet. Jest to opcja legalna, z której można skorzystać, gdy pacjent z jakiegoś powodu nie może umówić się na stacjonarną wizytę lekarską. Wystarczy wówczas skorzystać z konsultacji zdalnych z lekarzem, a ich efektem może być elektroniczna recepta online.
Wystawienie recepty online odbywa się nieco inaczej niż wystawianie recept „zwykłych”, jednak w tym miejscu kończą się różnice między e-receptą przez Internet a stacjonarną. Forma kontaktu z lekarzem faktycznie w tym przypadku jest inna, jednak sam dokument jest już standardowy. Jego ważność i sposób realizacji są takie same jak w przypadku e-recept wystawianych stacjonarnie. Oba te rodzaje e-recept są ponadto przypisywane do numeru PESEL pacjenta, czyli zapisywane są w historii leczenia IKP.
Wystawienie recepty online – gdzie jest możliwe?
Recepta online wystawiana jest dziś przez wiele placówek medycznych, które świadczą zdalne konsultacje lekarskie. Przykładem takiej strony jest NaszaRecepta, gdzie można postawić na konsultacje ze specjalistą, których efektem może być e-recepta przez Internet. Oczywiście wystawianie recepty online nie odbywa się nigdzie automatycznie – wcześniej lekarz sprawdza, czy są wskazania do terapii danym lekiem i brak jest przeciwwskazań. Realizacja e-recept online jest bardzo prosta, więc nie trzeba się martwić, że farmaceuta w aptece nie przyjmie dokumentu wystawionego przez Internet.
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, gdzie sprawdzić e-receptę wystawioną przez Internet. Faktem jest, że SMS-em przychodzi jedynie powiadomienie o jej wystawieniu wraz z kodem czterocyfrowym do wykupienia leków. Nie ma tu jednak szczegółów odnośnie do przepisanych leków i ich dawkowania.
- Dane te jednak można bez problemu odnaleźć na swojej skrzynce mailowej, gdyż tam wysyłany jest wydruk informacyjny e-recepty.
- Kolejna opcja to logowanie do swojego IKP. W zakładce „e-recepty” również bez problemu znaleźć można informacje o przepisanych pacjentowi lekach, ich dawkowaniu oraz stopniu realizacji recepty.
Realizacja e-recept online – czym różni się od realizacji e-recept?
Recepta online to dla wielu pacjentów wciąż nowość, więc nie każdy jeszcze dobrze orientuje się, z czym wiąże się wystawianie recepty online. Dla farmaceuty nie ma znaczenia, gdzie e-recepta została wystawiona, czy też kto ją wystawił, o ile dokument uzupełniony jest poprawnie i zgodnie z prawem. Realizacja e-recept online zatem również nie stanowi problemu i odbywa się standardowo, podobnie do realizacji e-recept wystawianych stacjonarnie. Lek wykupić można na kilka sposobów:
- Podając farmaceucie kod czterocyfrowy dokumentu oraz weryfikując całość numerem PESEL pacjenta. Kod wysyłany jest SMS-em w momencie wystawienia e-recepty na numer podany w IKP przez pacjenta.
- Okazując kod kreskowy z e-recepty. Gdzie sprawdzić e-receptę? Kod kreskowy znaleźć można na wydruku informacyjnym e-recepty, który wysyłany jest do pacjenta w formie PDF, jako załącznik wiadomości e-mail. Dostęp do historii wystawianych e-recept pacjent ma także w swoim IKP. Można się do niego zalogować zdalnie i wyświetlić farmaceucie kod kreskowy na urządzeniu mobilnym.
artykuł sponsorowany