Jak powstają plamy pod pachami?

Plamy pod pachami nie należą do rzadkości. Najczęstszą przyczyną jest pot i antyperspirant. Oddziaływanie antyperspirantu na pot przyczynia się do powstawania białych plam pod pachami. Aby tego uniknąć, powinno się odczekać, aż antyperspirant wyschnie i dopiero założyć koszulę. W praktyce bardzo często to jednak nie jest możliwe. Plamy powstałe po antyperspirancie są bardzo trwałe i trudno je wywabić.

Podobnie jest z żółtymi przebarwieniami. To nic innego jak plamy z potu. Będąc w ciągłym ruchu, niestety nie sposób ich uniknąć. W celu usunięcia przebarwień, podobnie jak w przypadku antyperspirantu, powinno się działać błyskawicznie, zanim żółte plamy utrwalą się pod pachami ulubionej koszuli.

Białe i żółte plamy pod pachami koszul wyglądają bardzo nieestetycznie. Stosowanie środków chemicznych niesie w tym wypadku pewne ryzyko. Jak wywabić przebarwienia z delikatnych ubrań bez ich uszkodzenia? To proste, wystarczy wykorzystać w tym celu produkty spożywcze, które zapewne każdy ma w domu. Sposobów na to, jak pozbyć się ciemnych plam jest całkiem sporo.

Soda oczyszczona – usuwanie przebarwień pod pachami koszul

Z pomocą przychodzi oczywiście popularna soda oczyszczona. Ten produkt potrafi uratować niemalże w każdej sytuacji. Domowe sposoby czyszczenia z wykorzystaniem sody oczyszczonej cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim nie musimy wydawać pieniędzy na drogie środki chemiczne, których niewłaściwe użycie może zniszczyć nasze koszule.

Do usuwania plam pod pachami koszul można użyć także amoniaku, soku z cytryny, octu, soli, aspiryny, a nawet wody utlenionej. Większość produktów w połączeniu z sodą oczyszczoną tworzy mieszankę doskonałą. Tymi składnikami można usunąć zarówno plamy po antyperspirancie, jak i ciemne plamy z potu.

Żółte plamy na koszuli należy wyczyścić sodą oczyszczoną, która bardzo szybko usuwa zabrudzenia i pot, sprawiając, że materiał jest czysty.
Żółte plamy pod pachami - jak je wywabić z koszul? Poradnik praktyczny

Jeśli więc zauważymy plamy pod pachami koszuli, od razu działajmy. Absolutnie nie wolno prasować koszuli z plamami, ponieważ ciepło żelazka jeszcze bardziej je utrwali. Utrwalone przebarwienia bardzo trudno jest później wywabić.

Jak wywabić plamy z dezodorantu i inne przebarwienia?

Wiele osób, mimo że wie, które produkty dobrze radzą sobie z wywabianiem plam pod pachami, nie decyduje się na ich użycie. Powód? Niedowierzanie w skuteczność produktów spożywczych oraz strach przed zniszczeniem ulubionej koszuli. Uporczywe plamy z potu i antyperspirantu dotknęły chyba każdego. Prześledźmy więc, jak usunąć plamy pod pachami koszul za pomocą sody oczyszczonej.

Pozbycie się żółtych czy białych plam pod pachami nie jest proste. Z uwagi na delikatny materiał koszuli należy unikać wszelkiego rodzaju wybielaczy chlorowych. Mogą one jedynie zaszkodzić, uwydatniając ciemne plamy. Zanim jednak przystąpimy do usuwania plam pod pachami koszuli, warto wykonać test koloru. Czynność najlepiej przeprowadzić na niewidocznym kawałku materiału. Dzięki temu upewnimy się, że nasza koszula nie zostanie odbarwiona po zabiegu.

Najprostsza metoda z zastosowaniem popularnej sody oczyszczonej polega na przygotowaniu roztworu z 4 łyżek sody i ¼ szklanki wody. Powstałą papkę należy wetrzeć np. szczoteczką do zębów w plamę i pozostawić na około godzinę. Następnie spłukać mieszankę i wyprać koszulę. Suszenie zalecane jest na zewnątrz, bez nadmiernej ingerencji dużego ciepła. Jeżeli plamy nadal są widoczne, czynność powinno się powtórzyć.

Można też namoczyć koszulę w wodzie, z dodatkiem sody oczyszczonej lub zrobić mieszankę soli, sody i wody. Sposób użycia analogiczny do pasty sodowej. Różnica polega na krótszym czasie nałożenia na plamy (ok. 15 min).

Widzimy więc, że plamy pod pachami na ubraniu to nie tragedia. Nie muszą też wiązać się z koniecznością wyrzucenia ulubionej koszuli czy bluzki. Stosując powyższe sposoby, zachowamy czystość ubrań i pozbędziemy się nieestetycznego defektu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny