Zwalczanie prusaków

Prusaki w domu – skąd się biorą?

Przed walką z prusakami zastanów się, dlaczego pojawiły się w mieszkaniu. Może zwabił je zapach innego prusaka? Insekty te bardzo mocno i dobrze rozpoznają zapachy, więc często to nim kierują się w poszukiwaniach – wiedzą, że przedstawiciel ich gatunku może po zapachu doprowadzić prusaki do żywności oraz do wody. Nieprzyjemni goście pojawiają się zazwyczaj:

  • w blokach mieszkalnych – często w kaloryferach, spiżarniach, futrynach, szczelinach w meblach czy rurach centralnego ogrzewania,
  • w zsypach na śmieci – najczęściej w wieżowcach. Ciężkie będzie zwalczanie karaluchów, które żerują w takich miejscach. Nieraz nawet odnowienie swojego mieszkania nic nie da – karaczan prusak może mieszkać bowiem… za ścianą, u sąsiada! Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu prusaków w domu.

Tropienie karaluchów – czyli od czego warto zacząć?

Koniecznie wypatruj, w jakich rejonach mieszkania przemieszczają się karaluchy. Usuwanie karaluchów powinno się zacząć od znalezienia ich kryjówki bądź ustalenia, jakie miejsca prusaki najbardziej lubią odwiedzać. Zrób sobie dobry plan uwzględniający miejsca, w jakich pojawiły się karaluchy. Oczywiście, powinieneś dbać w tych miejscach o szczególny porządek – sprzątanie (zwłaszcza głośne) odstrasza karaluchy, a więc… rób to często! Zajrzyj też do systemu wodociągowego – pamiętaj, że nie może on przeciekać. Każdy jeden zakamarek powinien zostać sprawdzony, gdy pojawił się karaluch. A więc, nie pomijaj miejsc takich, jak:

  • futryny
  • szpary w podłodze i meblach
  • szczeliny i pęknięcia

Prusaki gustują w takich miejscach i dość dobrze się tam… ukrywają. Pamiętaj o tym!

Tępienie prusaków sodą oczyszczoną, boraksem i kocimiętką

Zwalczanie prusaków możesz rozpocząć od rozsypania na talerzu wymieszanej ze sobą szklanki cukru ze szklanką sody oczyszczonej. Ustaw talerzyk w miejscu, gdzie kryją się prusaki – nie oprą się słodkości, a soda oczyszczona ukryta między ziarenkami cukru nie wpłynie na nie… zbyt dobrze.

Soda oczyszczona jako jeden ze sposobów na zwalczanie prusaków i zwalczanie karaluchów, także domowe metody
Zwalczanie prusaków krok po kroku – jak pozbyć się niechcianych insektów?

Wykorzystaj również boraks z mydła, zostawiając fragment na szlaku wędrówek prusaków. Warto też zakupić kocimiętkę i rozstawić ją w domu – każdy karaczan prusak ucieknie z takiego miejsca, bo kocimiętka nie jest ich… ulubionym zapachem! A może zainteresuje cię także ten artykuł o karaluchach w domu?

Jak wytępić karaluchy?

Zwalczanie karaluchów kwasem borowym i cebulą

Cebula to zawsze dobre rozwiązanie – nie tylko pomoże w chorobie, ale też w walce z prusakami! Jak wytępić karaluchy z jej pomocą? Otóż, wystarczy postępować wg. poniższych kroków – dzięki tym wskazówkom utworzysz pastę, jaka… zabije insekty!

  1. Posiekaj niedużą cebulkę na kostkę. Dodaj ok. 0,5 szklanki mąki i małą ilość wody.
  2. Dorzuć cukier i ok. 4 łyżeczki kwasu borowego. Wrzuć całość do pojemniczka, mieszaj i potrząsaj nim, aż powstanie pasta.
  3. Napełnij puste nakrętki po butelkach pastą. Porozstawiaj pułapki w kilku miejscach, gdzie prusaki się pojawiają najczęściej.

Przy tej metodzie warto pamiętać, aby do nakrętek nie miały możliwości zaglądać ani małe dzieci, ani zwierzęta – pasta jest bowiem toksyczna!

Jak zwalczyć prusaki… piwem?

Tępienie prusaków nie jest łatwą sprawą. Jednak w walce z nimi mogą pomóc dobrze znane produkty, jak chociażby… piwo! Wystarczy, że namoczysz ścierkę czy też ręcznik piwem i rozłożysz go w miejscach, gdzie prusaki zaglądają najczęściej. Prusaki bardzo lubią zapach piwa, więc będą się nim… mocno rozkoszować. To wystarczy, by je upić i otumanić! Rano zbierzesz nieprzytomne prusaki na zmiotkę i szufelkę – pozostanie je tylko… spalić!

Równie dobrą pułapką jest wlanie do plastikowych miseczek piwa. Kiedy ustawisz przy niej drewienko, karaluch wejdzie sobie po nim wprost do miski. A tam finalnie się w niej… utopi.

Zwalczanie karaluchów środkami chemicznymi

Jeżeli żadna z domowych metod nie działa, możesz zakupić w sklepie środki służące do walki z karaluchami. Do najczęściej używanych zalicza się chociażby żel w strzykawce – prusaki lubią zapach takich żelów jednak nie mając świadomości, iż te żele są dla nich… toksyczne. Podobnie działają również proszki, jakich można użyć w mieszkaniu – rozsypując w kilku zakamarkach, do których prusaki zaglądają. Proszki wykazują działanie niemal natychmiastowe. Niestety, ale są w stanie uporać się tylko z pojedynczymi insektami.

Warto również zastosować gotowy do użycia oprysk na karaluchy. Trzeba go jednak rozprowadzać niezwykle ostrożnie, gdyż opryski na prusaki są toksyczne! Przed opryskiem trzeba zabezpieczyć np. produkty żywnościowe, a bezpośrednio po… opuścić mieszkanie, nawet na kilka godzin. To dobra metoda zwłaszcza do dużego domu, gdzie ciężko zlokalizować miejsca wędrówek karaluchów!

ikona podziel się Przekaż dalej