Zwalczanie prusaków

Prusaki w domu – skąd się biorą?

Przed walką z prusakami zastanów się, dlaczego pojawiły się w mieszkaniu. Może zwabił je zapach innego prusaka? Insekty te bardzo mocno i dobrze rozpoznają zapachy, więc często to nim kierują się w poszukiwaniach – wiedzą, że przedstawiciel ich gatunku może po zapachu doprowadzić prusaki do żywności oraz do wody. Nieprzyjemni goście pojawiają się zazwyczaj:

  • w blokach mieszkalnych – często w kaloryferach, spiżarniach, futrynach, szczelinach w meblach czy rurach centralnego ogrzewania,
  • w zsypach na śmieci – najczęściej w wieżowcach. Ciężkie będzie zwalczanie karaluchów, które żerują w takich miejscach. Nieraz nawet odnowienie swojego mieszkania nic nie da – karaczan prusak może mieszkać bowiem… za ścianą, u sąsiada! Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu prusaków w domu.

Tropienie karaluchów – czyli od czego warto zacząć?

Koniecznie wypatruj, w jakich rejonach mieszkania przemieszczają się karaluchy. Usuwanie karaluchów powinno się zacząć od znalezienia ich kryjówki bądź ustalenia, jakie miejsca prusaki najbardziej lubią odwiedzać. Zrób sobie dobry plan uwzględniający miejsca, w jakich pojawiły się karaluchy. Oczywiście, powinieneś dbać w tych miejscach o szczególny porządek – sprzątanie (zwłaszcza głośne) odstrasza karaluchy, a więc… rób to często! Zajrzyj też do systemu wodociągowego – pamiętaj, że nie może on przeciekać. Każdy jeden zakamarek powinien zostać sprawdzony, gdy pojawił się karaluch. A więc, nie pomijaj miejsc takich, jak:

  • futryny
  • szpary w podłodze i meblach
  • szczeliny i pęknięcia

Prusaki gustują w takich miejscach i dość dobrze się tam… ukrywają. Pamiętaj o tym!

Tępienie prusaków sodą oczyszczoną, boraksem i kocimiętką

Zwalczanie prusaków możesz rozpocząć od rozsypania na talerzu wymieszanej ze sobą szklanki cukru ze szklanką sody oczyszczonej. Ustaw talerzyk w miejscu, gdzie kryją się prusaki – nie oprą się słodkości, a soda oczyszczona ukryta między ziarenkami cukru nie wpłynie na nie… zbyt dobrze.

Soda oczyszczona jako jeden ze sposobów na zwalczanie prusaków i zwalczanie karaluchów, także domowe metody
Zwalczanie prusaków krok po kroku – jak pozbyć się niechcianych insektów?

Wykorzystaj również boraks z mydła, zostawiając fragment na szlaku wędrówek prusaków. Warto też zakupić kocimiętkę i rozstawić ją w domu – każdy karaczan prusak ucieknie z takiego miejsca, bo kocimiętka nie jest ich… ulubionym zapachem! A może zainteresuje cię także ten artykuł o karaluchach w domu?

Jak wytępić karaluchy?

Zwalczanie karaluchów kwasem borowym i cebulą

Cebula to zawsze dobre rozwiązanie – nie tylko pomoże w chorobie, ale też w walce z prusakami! Jak wytępić karaluchy z jej pomocą? Otóż, wystarczy postępować wg. poniższych kroków – dzięki tym wskazówkom utworzysz pastę, jaka… zabije insekty!

  1. Posiekaj niedużą cebulkę na kostkę. Dodaj ok. 0,5 szklanki mąki i małą ilość wody.
  2. Dorzuć cukier i ok. 4 łyżeczki kwasu borowego. Wrzuć całość do pojemniczka, mieszaj i potrząsaj nim, aż powstanie pasta.
  3. Napełnij puste nakrętki po butelkach pastą. Porozstawiaj pułapki w kilku miejscach, gdzie prusaki się pojawiają najczęściej.

Przy tej metodzie warto pamiętać, aby do nakrętek nie miały możliwości zaglądać ani małe dzieci, ani zwierzęta – pasta jest bowiem toksyczna!

Jak zwalczyć prusaki… piwem?

Tępienie prusaków nie jest łatwą sprawą. Jednak w walce z nimi mogą pomóc dobrze znane produkty, jak chociażby… piwo! Wystarczy, że namoczysz ścierkę czy też ręcznik piwem i rozłożysz go w miejscach, gdzie prusaki zaglądają najczęściej. Prusaki bardzo lubią zapach piwa, więc będą się nim… mocno rozkoszować. To wystarczy, by je upić i otumanić! Rano zbierzesz nieprzytomne prusaki na zmiotkę i szufelkę – pozostanie je tylko… spalić!

Równie dobrą pułapką jest wlanie do plastikowych miseczek piwa. Kiedy ustawisz przy niej drewienko, karaluch wejdzie sobie po nim wprost do miski. A tam finalnie się w niej… utopi.

Zwalczanie karaluchów środkami chemicznymi

Jeżeli żadna z domowych metod nie działa, możesz zakupić w sklepie środki służące do walki z karaluchami. Do najczęściej używanych zalicza się chociażby żel w strzykawce – prusaki lubią zapach takich żelów jednak nie mając świadomości, iż te żele są dla nich… toksyczne. Podobnie działają również proszki, jakich można użyć w mieszkaniu – rozsypując w kilku zakamarkach, do których prusaki zaglądają. Proszki wykazują działanie niemal natychmiastowe. Niestety, ale są w stanie uporać się tylko z pojedynczymi insektami.

Warto również zastosować gotowy do użycia oprysk na karaluchy. Trzeba go jednak rozprowadzać niezwykle ostrożnie, gdyż opryski na prusaki są toksyczne! Przed opryskiem trzeba zabezpieczyć np. produkty żywnościowe, a bezpośrednio po… opuścić mieszkanie, nawet na kilka godzin. To dobra metoda zwłaszcza do dużego domu, gdzie ciężko zlokalizować miejsca wędrówek karaluchów!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny