Ergonomia pracy: co to takiego?

Ergonomia to nauka, która definiuje przystosowanie mebli, warunków pracy, narzędzi i maszyn do możliwości człowieka. Zarówno tych anatomicznych, jak i psychofizycznych. Mówiąc o ergonomii w przypadku pracy biurowej warto zaznaczyć, że pozycja siedząca nie jest dla nas naturalna. Znacznie lepiej "znosimy" stanie, a nawet kucanie, ponieważ to w tych dwóch pozycjach ewolucyjnie wykonywaliśmy większość zajęć. W dzisiejszych czasach praca siedząca niestety stanowi dla większości ludzi stały element życia, co znacznie wpływa na zdrowie milionów osób. Dbanie o ergonomię pracy stało się wymogiem prawnym, warto jednak niezależnie od uwarunkowań kodeksu pracy na własną rękę dbać o to, by stosować się do konkretnych zasad ergonomicznych. Zdaniem fizjoterapeutów, może to obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent ryzyko występowania dolegliwości bólowych i deformacji kręgosłupa. Jak w tym może nam pomóc dobrze dobrany fotel?

Zwróć uwagę na ergonomię swojego krzesła biurowego, a Twój kręgosłup ci za to podziękuje
Zwróć uwagę na ergonomię swojego krzesła biurowego, a Twój kręgosłup ci za to podziękuje

Cechy ergonomicznego fotela biurowego

Kręgosłup ludzki złożony jest z kręgów, które zapewniają jego elastyczność. Z tego też względu dobrze jest postawić na elastyczne oparcie fotela, które nie przeszkadza w poruszaniu się poszczególnych elementów kręgosłupa. Ruch tej części szkieletu jest dla każdego człowieka unikalny, dlatego bardzo istotna jest możliwość regulacji tego elementu ze względu na siłę nacisku i stopień odchylania się oparcia. Wychylanie się do tyłu w pozycji siedzącej powoduje tzw. przodopochylenie, czyli rotację miednicy do przodu. Ergonomiczne krzesło biurowe jest wyposażone w synchroniczny mechanizm, który pozwala dopasować regulację oparcia i siedziska do indywidualnej sylwetki. 

Siedziska foteli ergonomicznych pozwalają na regulację wysokości i głębokości. Dzięki temu fotel dostosowuje się do wzrostu osoby siedzącej. W przypadku bardzo niewysokich osób, wskazane jest używanie podnóżków, a niekiedy również specjalnych poduszek montowanych w okolicy lędźwiowej fotela, wspierających kręgosłup na tym odcinku. 

Wybierając fotel ergonomiczny należy również zwrócić uwagę na to, czy ma on regulowany zagłówek, pracujący niezależnie od oparcia oraz regulowane podłokietniki. W ergonomicznych fotelach wysokiej jakości możliwe jest dostosowywanie ich położenia na szerokość oraz wysokość. Podstawa fotela biurowego powinna być stabilna.

Szukając specjalistycznych, najwyższej klasy ergonomicznych foteli, odwiedź sklep Geret. Znajdziesz w nim idealne rozwiązania dla każdej sylwetki i potrzeb, zarówno do pracy w biurze, jak i wyposażenia home office.

Zwróć uwagę na ergonomię swojego krzesła biurowego, a Twój kręgosłup ci za to podziękuje
Zwróć uwagę na ergonomię swojego krzesła biurowego, a Twój kręgosłup ci za to podziękuje

Jak dopasować fotel biurowy do swoich potrzeb?

Kilkadziesiąt godzin siedzenia w tygodniu może znacząco odbić się na naszym zdrowiu: dlatego zainwestowanie środków w dobrej jakości fotel ergonomiczny jest jedną z najlepszych inwestycji dla dobrego samopoczucia. Tzw. fotele uniwersalne rzadko kiedy sprawdzają się przy długotrwałej pracy. Ich regulacja ma bardzo ograniczony zakres, przez co nie jest możliwe dopasowanie ich do sylwetki w zgodny z anatomią sposób. Najważniejsze w dopasowaniu krzesła jest jego wyregulowane do wzrostu i wagi użytkownika. Dobrze jest także zadbać o swobodę ruchu w trakcie siedzenia i wdrożenie dobrych praktyk: wstawanie co najmniej raz na godzinę, opieranie obu stóp o podłoże (podłoga lub podnóżek) i utrzymywanie prostego kręgosłupa (brak garbienia się).

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej