Żylaki odbytu - objawy, leczenie, zapobieganie, porady lekarzy

Chory zmagający się z anginą czy zapaleniem oskrzeli szybko udaje się do lekarza. Jest to naturalne i słuszne działanie. Jednakże wydarzenia nie zawsze mają taki bieg. Czasem pojawiają się dolegliwości powszechnie uważane za wstydliwe. Wywołujące dyskomfort psychiczny powstrzymujący przed pójściem do specjalisty. Do takich schorzeń należą żylaki odbytu dające charakterystyczne objawy. Gdy wystąpią trzeba przełamać niechęć i poszukać pomocy.

Przyczyny i objawy żylaków odbytu

Żylaki odbytu są dolegliwością w medycynie znaną, jako choroba hemoroidalna. Dotyka około 50% dorosłych osób. Bardzo często rozwija się u kobiet w ciąży. Opis tego schorzenia rozpoczniemy od wyjaśnienia, czym są hemoroidy(guzki krwawnicze). Ma je każdy człowiek, to naczynia żylne umiejscowione w odbycie. Ich zadaniem jest uszczelnianie tej części ciała i kontrola oddawania gazów i stolca. Guzki są wypełnione krwią, która odpływa, gdy pojawia się uczucie parcia. W ten sposób, wraz z mięśniami zwieraczami, umożliwiają wypróżnienie. W zdrowym organizmie, po defekacji, wracają do podstawowej formy.

Żylak w odbytnicy wykształca się, gdy guzek krwawniczy jest patologicznie powiększony. Krew nie odpływa z niego w całości, przez co jest wypychany na zewnątrz odbytu. Z czasem rozwija się stan zapalny obejmujący nie tylko same guzki, ale też sąsiednie tkanki. Zapalenie daje charakterystyczne objawy. Najpierw pojawia się swędzenie w odbycie. Następnie przekształca się w pieczenie oraz ból. Podczas wypróżniania widoczne są śladowe ilości krwi. Żylak powoduje obrzęk sprawiający wrażenie niepełnego wypróżnienia. W zaawansowanym stadium choroby guzek nie chowa się tylko stale pozostaje na zewnątrz odbytu.

Hemoroidy sprawiają problemy osobom dorosłym w każdym wieku. Przyczyny wystąpienia dolegliwości są różne. Sprzyja im siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej. Choroba rozwija się u osób otyłych i nadużywających alkohol. Do jej nasilenia prowadzi dieta uboga w błonnik. Na żylaki w odbytnicy cierpią osoby zmagające się z przewlekłymi zaparciami i biegunkami. Jak i sportowcy wyczynowo uprawiający kolarstwo lub jeździectwo. Powodem rozwijania się stanów zapalnych są też powikłania po operacjach okolic odbytu i krocza. Rozszerzenie tematu objawów i przyczyn żylaków znajduje się na naszej stronie. Opisujemy też ich rodzaje i publikujemy zdjęcia.

Dobre sposoby zapobiegania i rozpoznanie żylaków

Zanim opiszemy ja leczyć żylaki w odbycie zajmiemy się inną ważną kwestią. Chodzi rzecz jasna o zapobieganie. Przestrzeganie kilku prostych wskazówek znacznie zmniejsza możliwość ataku choroby. Po pierwsze trzeba unikać zaparć. Powoduje je między innymi mocna herbata oraz czekolada. Warto, więc ograniczyć ich spożywanie. Należy też stopniowo wprowadzać do diety produkty bogate w błonnik. Pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, rośliny strączkowe. Bardzo ważne jest także dobre nawodnienie organizmu. Zmiana nawyków żywieniowych daje pozytywne efekty. Nie można jednak na tym poprzestawać.

Pękające guzki krwawnicze są uciążliwym problemem. By się przed nim uchronić konieczna jest aktywność fizyczna. Regularne spacery, gimnastyka, ewentualnie niezbyt intensywne bieganie czy pływanie. Warto także wykonywać ćwiczenia polegające ściskaniu pośladków. Bardzo ważne jest unikanie długiego siedzenia w jednej pozycji. Tu pojawia się komplikacja, bowiem często wykonywana praca tego wymaga. W takiej sytuacji należy korzystać z twardego krzesła. Do tego dochodzą krótkie przerwy na gimnastykę lub rozprostowanie się. Zapobieganie żylakom to też unikanie długiego siedzenia w toalecie.

Kierowanie się powyższymi wskazówkami znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju żylaków. Jednak nie eliminuje go całkowicie. Zatem gdy da o sobie znać krwawiący odbyt lub świąd, należy udać się do lekarza. Wstyd nie może staną na przeszkodzie w takiej sytuacji. Pierwszym przystankiem jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Już po wywiadzie będzie w stanie rozpoznać objawy choroby hemoroidalnej. Diagnozę wspomaga badanie jamy brzusznej i okolic krocza. Dolegliwość w zaawansowanym stadium wymaga konsultacji z proktologiem. Zapobieganie żylakom i stosowane badania dokładniej opisujemy na naszym portalu.

Leczenie zapalenia atakującego odbyt

Szybko rozpoznane żylaki odbytu da się w pełni wyleczyć. W początkowym stadium choroby lekarz przede wszystkim zaleca zmianę nawyków żywieniowych. Jak już wspominaliśmy ważne jest wprowadzenie warzyw, owoców oraz picie dużych ilości wody. Przy jednoczesnym wystrzeganiu się ostrych przypraw, alkoholu, tłuszczy zwierzęcych. Często zalecane są także kąpiele w ciepłej wodzie i chłodne okłady. Stosuje się także nasiadówki w naparach sporządzanych z kory dębu. Rzecz jasna zalecane jest również leczenie farmakologiczne. Mające na celu złagodzenie objawów hemoroidów. Z jakich elementów najczęściej się składa?

Lekarze przepisują różne leki przy każdym stadium choroby hemoroidalnej. Maja one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Łagodzą krwawienie i swędzenie, zmniejszają obrzęk i poczucie niepełnego wypróżnienia. Ich zadaniem jest też opóźnianie patologicznych zmian w guzkach. Wymienione leki mają formę kremów, maści i żeli. Poza nimi dostępne są czopki o wspomnianym działaniu. Dodatkowo przepisywane są środki zapobiegające zaparciom. Do tego dochodzą farmaceutyki zwiększające szczelność hemoroidów. Trzeba wiedzieć, że opisane metody nie będą w stanie wyleczyć choroby w zaawansowanym stadium.

Zbagatelizowane pękające żylaki odbytu przerodzą się w bardzo poważy problem. Częste powikłania to guzki wypadające z odbytu i niepowracające samodzielnie a swoje miejsce. Mogą pojawić się także zakrzepy i martwice. Tak rozwiniętą chorobę trzeba leczyć zabiegami różnego typu. Może być to na przykład gumowanie czy też opaskowanie. Polega na nałożeniu na żylak opaski, która odcina dopływ krwi. To prowadzi do martwicy i odpadnięcia powiększonego guzka. Stosuje się też terapię laserową i zastrzyki wywołujące miejscowe zapalnie. Naturalnie przedstawiliśmy tylko kilka metod leczenia. Dokładne opisy terapii, porady i zdjęcia znajdują się na naszej stronie.