Plamy z żywicy – sprawdzone metody, jak sprać żywicę z ubrania

Nie da się ukryć, że plamy z żywicy to jedne z najmniej lubianych z uwagi na fakt, że jest to kleista substancja, która nie poddaje się tradycyjnemu zapieraniu. Sposobów na to, jak usunąć żywicę z ubrania i czym sprać jej pozostałości, jest całkiem sporo. Wszystkie da się wykonać samodzielnie w domu. Zanim jednak przejdziemy do porad, jak wyczyścić żywicę, odpowiemy na pytanie, czym właściwie jest i czym się charakteryzuje ta substancja.

Żywica występuje w roślinach, najczęściej jednak jest obecna w drzewach, zwłaszcza iglastych. Wypływa z miejsc uszkodzonych, nietrudno więc pobrudzić ubranie żywicą podczas ścinania drzew, obróbki drewna czy nierzadko także podczas zwykłego spaceru. Kolor żywicy zależy od gatunku drzewa, najczęściej jest przezroczysta, biała lub szara.

Kolor żywicy ma w przypadku zagadnienia, jakim jest usuwanie plam, mniejsze znaczenie, gdyż liczy się przede wszystkim jej kleista formuła. To ona sprawia, że żywica przykleja, w wręcz wnika we włókna, uniemożliwiając zwykłe zapranie, na przykład wodą z mydłem. Zatem czym usunąć żywicę ze spodni i innych elementów garderoby oraz jak to zrobić?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Jeśli zastanawiasz się, czym sprać żywicę i jak wygląda usuwanie powstałych z niej plam, oto kilka wskazówek. Produkty, które przydadzą się na plamy z żywicy, to między innymi: spirytus, aceton (ewentualnie zmywacz do paznokci z acetonem), terpentyna czy… olejek z drzewa herbacianego. Wiemy już, czym usunąć żywicę ze spodni, pozostaje zatem pytanie, jak wyczyścić żywicę?

Pierwszy krok jest taki sam, jak w przypadku usuwania gumy do żucia, czyli plamę należy zamrozić. Do tego celu właśnie potrzebne będą kostki lodu, którymi okładamy zabrudzenie. Ubranie można także po prostu włożyć do foliowego worka i do zamrażarki. Po tym procesie żywicę wystarczy zdrapać, uważając, aby nie uszkodzić włókien. Warto jednak nadmienić, że jest to dobry sposób w przypadku świeżej żywicy. Kiedy ta już zastygła, zamrażanie skończy się fiaskiem. Wówczas należy potraktować plamy z żywicy środkami chemicznymi.

Czym usunąć żywicę ze spodni? Jeśli mamy do czynienia z tkaninami z tkaninami z włókien naturalnych, dobrze sprawdzi się roztwór spirytusu i terpentyny. Mieszamy ze sobą trzy objętości pierwszego składnika i jedną objętość drugiego. Pod plamę podkładamy kilka warstw ręczników papierowych, a usuwanie plam przeprowadzamy zamoczonym w mieszance wacikiem. Po usunięciu ubranie pierzemy jak zwykle. Zamiast mieszanki acetonu i terpentyny możemy użyć także czystego acetonu.

Na sztucznych tkaninach sprawdzi się mieszanka spirytusy i terpentyny w równych proporcjach, np. 50 ml. To równie dobry sposób na to, jak wyczyścić żywicę, a usuwanie plam przeprowadzamy w dokładnie taki sam sposób, jak opisano powyżej.

Na plamy z żywicy dobry jest także… olejek z drzewa herbacianego. Rozprowadzamy go na plamie, pod którą podkładamy kilka warstw ręcznika papierowego, a następnie dociskamy chusteczkę, by usunąć produkt i rozpuszczoną żywicę. Jeśli nadal widoczne jest zanieczyszczenie, miejsce po plamie przecieramy spirytusem lub rozcieńczonym z wodą acetonem, a następnie pierzemy jak zazwyczaj.

Jeśli po zastosowaniu którejkolwiek z metod na ubraniu nadal pozostaje plama, cały proces należy powtórzyć aż do skutku. Żywica jest substancją, która nie niszczy struktury tkanin, więc jej usunięcie jest jak najbardziej możliwe. Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykułach zebranych na tej stronie.