Jak używać parownicy, żeby dobrze wyprasować ubrania? Ciekawe wskazówki
Parownica dla wielu osób wciąż jest zupełnie nieznanym urządzeniem. Nadal korzystamy z tradycyjnych żelazek, bardzo ostrożnie podchodząc do rynkowych nowości. Warto wiedzieć, że parownica jest jednak nie tylko doskonałą alternatywą dla klasycznych żelazek, ale też ogromną oszczędnością czasu. Obawiasz się, czy to nowoczesne urządzenie poradzi sobie z wyprasowaniem koszuli albo spodni? Zupełnie niepotrzebnie! Parownica, oczywiście w zależności od wyrzutu pary i mocy, będzie działać z podobną skutecznością co żelazko. Jak usunąć zagniecenia urządzeniem parowym? Czy można nim uszkodzić delikatny materiał? Dowiedz się, w jaki sposób używać parownicy, żeby dobrze wyprasować ubrania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o AGD.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do czego służy parownica? Porady na temat prasowania ciuchów
W jaki sposób używać parownicy, aby nie niszczyć ubrań?
Parownica to niezwykle uniwersalne urządzenie, które jest w naszych domach coraz bardziej popularne. Ci, którzy zdążyli się już z nią zapoznać, przerzucili się z klasycznych żelazek na dobrej jakości parownicę. Osoby nieznające urządzenia mogą na początku poczuć się nieco onieśmielone mnogością jego możliwości. Na samym początku „wielkiej przygody” z parownicą należy uświadomić sobie najważniejszą rzecz – będziesz pracować z gorącą parą pod ciśnieniem. Trzeba więc mnóstwa ostrożności i rozsądku, aby nie stwarzać urządzeniem zagrożenia dla siebie, domowników i całego otoczenia. Jako że pod ciśnieniem wydobywać się będzie naprawdę gorąca para, nie można absolutnie korzystać z parownicy, kierując jej strumień w stronę ludzi lub zwierząt. Nierozsądne jest też podkładanie dłoni pod parę, ponieważ można się poważnie poparzyć. Zachowanie bezpieczeństwa to podstawa, o której trzeba pamiętać. Ważny jest również fakt, że nie każde ubranie może się polubić z parownicą. Nie każdemu ciuchowi może zatem posłużyć bezpośredni kontakt z wysoką temperaturą i jednocześnie nawilżaniem.
Używanie parownicy nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy uzupełnić pojemnik na wodę, uruchom urządzenie odpowiednim przyciskiem i poczekać, aż się nagrzeje. Gdy parownica będzie gotowa, należy od razu przejść do prasowania albo odświeżania ciuchów. Dla zachowania bezpieczeństwa powinno się zawsze skierować pierwszy strumień pary nie bezpośrednio na odzież, ale obok. W pierwszym wyrzucie mogą być bowiem krople wody, które pryśnięte na spodnie czy sukienkę zostawią na nich mokre plamy. Prasować ciuchy tym urządzeniem powinno się w pionie (najlepiej wieszając wcześniej ubranie na wieszaku), kierując strumień wyrzucanej pary w zagniecenia lub miejsca wymagające odświeżenia. Jedną ręką należy w nie pryskać, a drugą sobie pomagać i np. naciągać tkaninę albo prostować ubrania. Zachować bezpieczeństwo i jednocześnie uniknąć oparzenia się parą pozwoli założenie termicznej rękawicy ochronnej. Parownicą powinno się prasować ciuchy w pionie, kierując strumień pary od góry na dół bardzo powolnym ruchem.
Czy podczas prasowania można dotykać ciuchów urządzeniem?
Do prasowania ubrań parownicą najlepiej używać wody demineralizowanej. Właśnie taka będzie mogła bowiem wydłużyć życie urządzenia. Zanim zaczniesz prasować ciuchy, koniecznie poczekaj do momentu, aż parownica się nagrzeje. Nie musisz się martwić o to, że tkanina się uszkodzi! Para głęboko wchodzi w strukturę materiału i go rozprostowuje, ale wcale go nie zniszczy. Warto pamiętać jednak o tym, aby zawsze trzymać urządzenie w niewielkiej odległości od prasowanych ubrań. Nie dotykaj ich w przypadku ciuchów z marszczeniami, ewentualnie delikatnie podtrzymuj. Gdy będziesz całą dłonią dotykać ciuchów, możesz bowiem przypadkowo je rozprostować albo się poparzyć. Po prasowaniu zawsze odłączaj urządzenie z prądu i ostrożnie odłóż je do wystygnięcia.
Dotykać parownicą nie powinno się ubrań z marszczeniami, falbankami oraz cekinami. W przypadku tego typu stylizacji należy zawsze trzymać dyszę parową w małej odległości od ciuchów. Resztę ubrań można, a nawet trzeba dotykać, aby skuteczność prasowania była jak najlepsza. Parownica to bezpieczne dla tkanin urządzenie – nie przypalisz więc żadnego swojego ciuchu, w przeciwieństwie do klasycznego żelazka. Możesz więc bez przeszkód dociskać płytkę do materiału, nie martwiąc się o zniszczenie materiału. Oczywiście musisz jednak zawsze pamiętać o ochronie swoich dłoni.
Co zrobić po użyciu parownicy? Kilka ważnych wskazówek
Parownica nie należy do urządzeń, które po skończonej pracy wystygną w dosłownie chwilę. Potrzebuje czasu, aby zrobiła się całkiem chłodna. Najbardziej nagrzanym elementem będzie oczywiście stopa parownicy. Nie wolno układać jej wobec tego na płasko, stawiając stopę urządzenia bezpośrednio na podłodze. Po co przypadkowo uszkodzić panele lub inną powierzchnię, która nie powinna być nagrzana? Nie warto też nieumiejętne odkładanie parownicy ryzykować poparzeniem. Należy więc zawsze ustawiać ją tak, aby nie dotykała stopą podłoża i w ten sposób dać jej ostygnąć. Możesz również zaopatrzyć się w model, który będzie miał w zestawie specjalną podstawkę do parownicy – wówczas odstawienie jej w pionie do wystudzenia nie będzie sprawiało problemu. Średnia czasu stygnięcia urządzenia to ok. godzina. Czasem udaje się, że parownica robi się zimna o wiele wcześniej. Wszystko zależy jednak od indywidualnych parametrów urządzenia na parę.
Jeśli nadal nie masz pojęcia lub pewności, w jaki sposób używać parownicy, zawsze warto zajrzeć do instrukcji obsługi załączonej przez producenta wybranego modelu. Dzięki ukrytym tam wskazówkom będziesz wiedzieć, jak obchodzić się z tym konkretnym urządzeniem. Co ciekawe, wiele nowych urządzeń na początku wcale nie wypuszcza pary. Jest to jednak stosowana przez producentów blokada bezpieczeństwa, którą bardzo łatwo zdjąć. Wystarczy kilka razy nacisnąć spust pary, aby urządzenie pracowało, tak jak powinno. Aby przetestować działanie parownicy, zawsze warto użyć w tym celu ciucha, który nie będzie kluczowym na wielkie wyjście czy inną uroczystość – może to być również mało używany ręcznik. Skontroluj też, czy urządzenie ma regulację natężenia i przepływu pary. Dzięki niemu możesz bowiem w bezpieczny i skuteczny sposób odświeżać nawet najbardziej delikatne tkaniny. Nie zapominaj również o tym, że po prasowaniu ciuchów prawie zawsze będą one wilgotne. Nie od razu nadadzą się więc do założenia.
Prasowanie ciuchów parownicą, krok po kroku – przydatne informacje
W ten sposób skutecznie wyprasujesz każde ubranie!
Czy istnieje jedna uniwersalna metoda na prasowanie ciuchów przy użyciu parownicy? Nie, ale jest za to kilka wskazówek, dzięki którym ubrania na pewno będą świetnie odświeżone i rozprostowane. Najpierw powieś wybrany ciuch na wieszaku, aby mieć do niego jak najlepszy dostęp. Włącz uzupełnione wodą destylowaną urządzenie i poczekaj, aż się nagrzeje. Zwykle trwa to maksymalnie do minuty. Załóż rękawicę ochronną, aby się nie poparzyć i ułatwić sobie pracę. Wygładź ubranie do prasowania, naciągając je, a drugą ręką pionowo przeciągaj dyszę urządzenia – koniecznie w ruchach z góry do dołu. Gdy materiał będzie naprężony, szybciej i łatwiej usuniesz z niego zagniecenia. Staraj się nie dotykać dyszą tkaniny, chyba że jest naprawdę delikatna. Czym tak samo należy prasować inne rodzaje ubrań? Oto kilka przydatnych wskazówek, o których warto pamiętać.
- Prasowanie koszuli – bardzo ciężko wyprasować tę część garderoby zarówno żelazkiem, jak i parownicą. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Gdy koszula długo wisiała w szafie, przed użyciem pary spryskaj ją wodą. Dzięki temu trikowi prościej będzie pozbyć się zagnieceń, a koszula lepiej się wygładzi. Najpierw wyprasuj główną część ubrania, naciągając je i przykładając parownicę blisko koszuli. Aby wyprostować mankiety i kołnierzyk, należy użyć w tym celu końcówkę ze szczotką, która służy do prasowania m.in. spodni na kant. Do prasowania koszul najlepiej używać parownic o dużej mocy.
- Prasowanie koszulek z nadrukami – parownica poradzi sobie z nimi naprawdę znakomicie, nie uszkadzając nadruków. Żeby jednak zrobić to w bezpieczny sposób, zawsze prasuj tego typu koszulki na lewej stronie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że gorąca para nie odklei nieprzyszytego do ubrania nadruku.
- Prasowanie zasłon i firanek – ich wygładzanie wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowane. Używając klasycznego żelazka, mogłoby to zająć wieczność. Jednak parownica znacznie skraca czas odświeżania i prostowania firan oraz zasłon. Możesz w dowolnym momencie zdezynfekować je wyłącznie wodą.
Jak dbać o parownicę, żeby służyła latami?
Woda ma to do siebie, że zawsze zostawia osady. Ciężko jest przez nie doprowadzić urządzenie do pełnego porządku – właśnie dlatego niezadbana parownica może się zniszczyć. Da się jednak temu zapobiec w bardzo prosty sposób! Wystarczy regularnie opróżniać pojemnik na wodę, gdy tylko użyje się parownicy. Korzystasz z niej tylko od czasu do czasu? Tym bardziej nie pozwalaj na chowanie urządzenia bez uprzedniego usunięcia wody. Jeśli w domu korzystasz z twardej wody kranowej, zamień ją z kolei na przefiltrowaną (używając specjalnego filtra) lub demineralizowaną. Warto również szukać urządzeń ze specjalnie wbudowaną funkcją zapobiegającą odkładaniu się kamienia w kanalikach parowych. Kamień to niezaprzeczalnie najczęstsza przyczyna psucia się parownic do ubrań. Właśnie dlatego warto stosować nasze porady, dzięki którym będzie można zadbać o swoje urządzenie i korzystać z parownicy przez kilka lat.