4 najlepsze sposoby na wzdęcia - zobacz, jak wyleczyć się z wzdęć
Wzdęcia po jedzeniu mogą być objawem źle dopasowanej diety, prostych zaburzeń układu pokarmowego lub poważniejszych chorób. Jeśli domowe sposoby nie pomogą ci na nadmierne gazy, to powinieneś skontaktować się z lekarzem. W poniższym poradniku przedstawiamy naturalne sposoby na gazy jelitowe. Oto podstawowa pomoc na wzdęty brzuch.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na wzdęty brzuch
Wzdęcia brzucha a dieta
W wielu przypadkach wzdęcia brzucha są po prostu wynikiem źle dobranych pokarmów, nieregularnego jedzenia i stresu. Dlatego mając do dyspozycji różne sposoby na wzdęcia warto przyjrzeć się najpierw temu czym i jak się odżywiamy.
Żeby zmniejszyć gazy w jelitach trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowy poziom fermentacji. Fermentacja w naszych jelitach jest normalnym procesem. Wynika z działania bakterii jelitowych. Jednak jeżeli dostarczymy im niewłaściwego jedzenia w niewłaściwych odstępach czasu, to mogą się pojawić nadmierne gazy. Oto przykładowe pokarmy, które mogą wywoływać nadmiar gazów jelitowych:
- Pieczywo (zwłaszcza ciasta i ciastka) drożdżowe
- Piwo i napoje gazowane
- Rośliny strączkowe
- Kapusta
- Brokuł
Powinno się ograniczyć spożycie tych pokarmów i napojów. Warto też ograniczyć jedzenie ciężkostrawne t. j. smażone warzywa, placki czy mięso, potrawy z tłusty mięsem lub rybą, tłuste sery, zwłaszcza podpuszczkowe. Co możemy jeść, żeby pozbyć się wzdęć brzucha?
- Suche pieczywo (można jeść pieczywo żytnie i ziarniste, ale w ogóle dobrze ograniczyć chleb)
- Gotowane warzywa korzeniowe
- Chude sery, chude ryby i gotowany drób
Poza tym metody na gazy w jelitach obejmują różne dodatki do pokarmów oraz dobre praktyki związane z żywieniem.
Przyprawy i dobre praktyki na gazy w jelitach
Jeżeli chodzi o domowe sposoby na wzdęty brzuch, to warto przyjąć pewną dyscyplinę. Jeść mniej, ale częściej. Poranek najlepiej zaczynać od szklanki ciepłej wody. Jeżeli masz możliwość, to wypij ją pół godziny przed jedzeniem, żeby oczyścić jelita z wczorajszych złogów. Do domowych sposobów zalicza się też picie siemienia lnianego na czczo (sprawdź w poradnikach jak je zaparzyć). Dzięki temu jelita będą lepiej pracować.
Istnieje kilka przypraw, które mogą nam pomóc pozbyć się gazów w jelitach, nawet jeżeli nie udało się zachować zalecanej diety. Do najlepszych przypraw na pozbycie się nadmiernych gazów należą:
- Kminek
- Kmin rzymski
- Szałwia
Warto też sięgnąć do najprostszych metod na gazy w jelitach. Chodzi o ich odprowadzenie na zewnątrz. Oto najpopularniejsze przyprawy wiatropędne:
- Majeranek
- Kardamon
- Oregano
Jako przypraw możesz też użyć niektórych ziół. O nich piszemy niżej. Takie sposoby na wzdęcia łączą dietę i leczenie w jednym.
Leki na wzdęcia
Jakie zioła pomagają na nadmierne gazy?
Przy leczeniu nadmiernych gazów naturalnymi sposobami zioła odgrywają szczególną rolę. Istnieje wiele ziół, które pomogą pozbyć się wzdęć po jedzeniu i złagodzić proces powstawania gazów w jelitach. Odpowiednio dobrane herbatki ziołowe pomogą też złagodzić skurcze jelit i ból brzucha. Do najpopularniejszych należą:
- Mięta – ma właściwości wiatropędne, wspomaga trawienie. Działa też ochładzająco i uspokajająco. Doskonale pomoże nie tylko przy problemach z gazami jelitowymi, ale przy zaburzeniach trawienia.
- Rumianek – poza działaniem rozkurczowym ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie tylko należy do świetnych domowych sposobów na wzdęty brzuch, ale może nas wspomóc przy poważniejszych problemach z żołądkiem i jelitami.
- Koper włoski – doskonały sposób na kolkę i bóle brzucha wywołane nadmiernymi gazami.
- Anyż – łagodne zioło działające rozkurczowo. Herbatkę warto pić przy wzdęciach brzucha, kolce i związanych z tym nudnościach.
- Kminek – to nie tylko przyprawa, ale też zioło. Można je pić w postaci zaparzanej herbatki. Taka herbatka jest jednym z najlepszych domowych sposobów na skurcze w brzuchu. Dlatego można ją pić przy bólach menstruacyjnych.
Korzystając z domowych metod na gazy w jelitach trzeba obserwować organizm. Zwykle jedna lub kilka wymienionych metod pomaga. Jeżeli nie, to warto przejść do leczenia środkami farmaceutycznymi. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia.
Leczenie gazów bez recepty
W aptece dostaniemy liczne leki na wzdęcia bez recepty. Są to najczęściej lekarstwa na bazie ziół. Można je stosować jednocześnie z domowymi sposobami na wzdęty brzuch. Do najpopularniejszych należy espumisan i leki o podobnym składzie innych producentów. Zawarty w tych lekach na wzdęcia symetykon powoduje zmniejszenie pęcherzyków gazu w jelitach. W efekcie ma też właściwości wiatropędne.
Innym lekiem polecanym w przypadku takich problemów jest Debutir. Zawieraj on maślan sodu, który łagodzi objawy zaburzeń pokarmowych. Stosuje się go m.in. przy wzdęciach po jedzeniu, a także zaburzeniach pracy jelit, problemach z regularnym wypróżnianiem itp.
Innego rodzaju lekami na wzdęcia są preparaty z wyciągów ziół np. Iberogast. Ten lek, sprzedawany w postaci kropli doustnych, zawiera bogatą mieszankę ziół, która wspomaga wydalanie gazów. Działa też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Naturalne sposoby zapobiegania wzdęciom
Sposoby na wzdęcia mogą być też drogą do zmiany trybu życia. Jedną z przyczyn problemów jelitowych jest niewystarczająca ilość ruchu. Nawet osoby pracujące w magazynach czy fabrykach, a tym bardziej w biurze, wykonują większość czynności na siedząco. Dlatego mamy słabo ukrwione i często zapełnione złogami jelita. To również jest źródłem powstawania gazów jelitowych. Dobrym sposobem na ich zlikwidowanie jest codziennych ruch. Szczególnie spacer lub przejażdżka rowerowa po posiłku, a także poranne ćwiczenia.
Do naturalnych sposobów zapobiegania wzdęciom trzeba zaliczyć przede wszystkim dbanie o odpowiednią florę jelitową. Warto nie tylko jeść pokarmy zawierające błonnik, ale okazjonalnie stosować probiotyki. Naturalnymi probiotykami są szczególnie jogurty i kefiry. Najlepiej nie zawierające dodatkowych komponentów smakowych. Tego typu przetwory mleczne możemy kupić lub hodować samemu, stosując specjalne zakwaski z odpowiednio dobraną florą bakteryjną. Żeby wspomóc bakterie jelitowe koniecznie trzeba uwzględnić w diecie kiszonki. Najlepiej zrobić to jednak dopiero kiedy uregulujemy powstawanie nadmiernej fermentacji i gazów w jelitach.
Do czterech najlepszych sposobów na pozbycie się gazów w jelitach należą:
- Odpowiednio dobrana dieta (w tym przyprawy)
- Stosowanie ziół leczniczych
- Zażywanie ruchu
- Stosowanie leków bez recepty.
Najlepiej trzy pierwsze włączyć do codziennej praktyki, a czwartego używać tylko w wyjątkowej potrzebie.
Jeżeli te metody nie pomogą, to trzeba się zgłosić do lekarza.
Pamiętaj!
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!