Białe plamy na zębach - przyczyny, objawy, zwalczanie
Co robić, jeśli zauważysz nieestetycznie, nieregularne, białe plamki na zębach u siebie lub u swojego dziecka? Czy plamki te są groźne dla zdrowia i czy wymagają leczenia? Przyczyny białych plam na zębach są różne w zależności od tego czy występują u dorosłych czy też u dzieci na mleczakach. Wyjaśniamy, skąd się biorą białe plamy na zębach u dzieci i u dorosłych. Doradzimy, jak się ich pozbyć i jakie leczenie należy wdrożyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zębach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą białe plamy na zębach - przyczyny białych przebarwień na zębach
Zazwyczaj zęby mają jednolity kolor i wydaje się, że są one zbudowane z kości. Nic bardziej mylnego. Zęby są w środku wypełnione są bogato unaczynioną i unerwioną miazgą, która zaopatruje ząb w składniki odżywcze. Miazga pokryta jest od zewnątrz najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu, czyli szkliwem składającym się w większości z substancji nieorganicznych.
Niektóre osoby zauważają u siebie dziwne, białe odbarwienia o nieregularnych kształtach. Przyczyny tych przebarwień są różne, inne u dorosłych a inne u dzieci. Najczęściej występujące przyczyny białych plam na zębach to:
- fluoroza,
- niedobór wapnia,
- hipoplazja szkliwa.
Białe przebarwienia na zębach u dzieci
Co to jest fluoroza
Jeśli zauważymy białe przebarwienia na zębach u dzieci, które występują od dawna, jest to najprawdopodobniej fluoroza. Fluor jest niezbędny do prawidłowej mineralizacji zębów. Jeśli jednak w diecie i paście do zębów jest go za dużo, mogą pojawić się białe plamki na mleczakach. Fluor znajduje się w herbacie, wodzie, powietrzu oraz w paście do zębów z fluorem.
Białe odbarwienia na mleczakach to wada rozwojowa. Fluoroza nie wymaga leczenia, nie osłabia szkliwa zębów. Jest to tylko zmiana estetyczna. Najczęściej plamki są kredowo białe, lecz mogą być także perliste, a nawet brunatne. Leczenie wdrażamy tylko wtedy, gdy plamki znacząco szpecą uśmiech.
Hipoplazja szkliwa, czyli niedorozwój
Mlecznobiałe, żółtawe lub brunatne plamki na zębach mogą oznaczać niedorozwój szkliwa. Jest on spowodowany brakiem witamin A, D, K i C oraz minerałów: wapnia, fluoru lub magnezu. Najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy to błędy dietetyczne, choroby układu pokarmowego, dziecięce choroby zakaźne, choroby z wysoką gorączką lub skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Białe przebarwienia na zębach u dzieci mogą również świadczyć o celiakii. Hipoplazja szkliwa zachodzi najczęściej u małych dzieci, kiedy zęby się formują i nabierają odporności.
Hipoplazja szkliwa oznacza, że zęby są nie chronione przed czynnikami zewnętrznymi i podatne na erozję i próchnicę. Dlatego też konieczne jest leczenie stomatologiczne.
Białe plamy na zębach spowodowane niedoborem wapnia
Jeśli białe odbarwienia na zębach pojawiły się nagle, może to oznaczać odwapnienie szkliwa. Demineralizacja szkliwa, czyli brak wapnia, to stan przedpróchnicowy. Jego przyczyną mogą być bakterie bytujące na płytce nazębnej. Demineralizacja szkliwa prowadzi do próchnicy, która w zaawansowanym stadium przeradza się w brązowe plamy na zębach. Na etapie białych plam na zębach ubytki szkliwa są jeszcze odwracalne, lecz należy szybko wdrożyć leczenie.
Bardzo często odwapnienie szkliwa zdarza się u osób noszących aparaty ortodontyczne, gdyż utrudniają one dokładne czyszczenie zębów, zaś bakterie mogą spowodować odwapnienie szkliwa.
Czy nieestetyczne, białe plamy na zębach można usunąć
Jak zlikwidować fluorozę
Odbarwienia na zębach, białe plamki czy też plamy ciemniejsze, spowodowane fluorozą, są tylko nieestetyczne i psują wygląd ładnego uśmiechu. Jak się ich pozbyć i jakie leczenie należy zastosować? Mimo że fluoroza powstaje wskutek nadmiaru fluoru, leczy się ją fluorem, który działa remineralizująco na szkliwo.
Fluoroza nie wymaga leczenia, jednak wygląda nieestetycznie. Aby usunąć białe plamki na zębach można zastosować mikroabrazję, która zetrze mikroskopijną warstwę szkliwa. Stosuje się tu narzędzia polerskie i specjalne pasty. Plamki będą mniej widoczne przy zastosowaniu wybielania zębów za pomocą lasera. Jeśli zabiegi te nie przyniosą efektu, zaś zęby znajdują się w strefie estetycznej, czyli od jedynek do czwórek, białe plamy na zębach można ukryć stosując licówki ceramiczne. Licówki ceramiczne czy też korony protetyczne stosuje się w przypadku zaawansowanej fluorozy, która objawia się ciemnymi, brunatnymi plamami na zębach.
Jak usunąć odwapnienie szkliwa
Leczenie odwapnienia zębów należy zacząć od poznania przyczyny braku wapnia w organizmie. Przyczyny odwodnienia mogą być bardzo różne, dlatego też, gdy poznamy przyczyny tego stanu należy zacząć leczenie lub zmienić nawyki żywieniowe. Należy również wdrożyć fluoryzację zębów, którą wykonamy w domu oraz w gabinecie dentystycznym.
Duże, białe plamy spowodowane odwapnieniem szkliwa możemy usunąć przez:
- odbudowie zęba za pomocą kompozytu stomatologicznego,
- infiltrację żywicą, która wnika w szkliwo i zapobiega dalszej erozji.
Jak leczyć przebarwienia na zębach u dzieci spowodowane hipoplazją szkliwa
W przypadku hipoplazji szkliwa konieczne jest wdrożenie dokładnej higieny jamy ustnej przez stosowanie codzienne pasty z fluorem, szczoteczki o miękkim włosiu, nitki dentystycznej i płukanki. W gabinecie dentystycznym można zabezpieczyć zęby dziecka przed próchnicą poprzez zabiegi lakowania i fluoryzacji. Znaczne ubytki szkliwa powstałe w wyniku hipoplazji uzupełnia się przy pomocy materiałów kompozytowych lub ukrywa przy pomocy licówek ceramicznych lub koron protetycznych.
Należy zwracać uwagę na wady zgryzu u dziecka. Jeśli zauważymy wady zgryzu, a dziecko jest już w odpowiednim wieku, warto pomyśleć o leczeniu ortodontycznym.
Białe plamy na zębach wyglądają brzydko, jednak nie jest to tylko problem estetyczny. Jeśli zauważymy białe plamy na dziąsłach u siebie lub u dziecka, warto skonsultować się ze stomatologiem.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!