Co pomaga na ugryzienie pluskwy? Oto sprawdzone metody łagodzenia ukąszeń
Ugryzienia pluskwy potrafią powodować bąble, swędzenie, a nawet reakcje alergiczne. Te nieprzyjemne objawy można leczyć domowymi sposobami, zanim uda nam się zlikwidować kolonię pluskiew w mieszkaniu. Oto kilka porad co robić, kiedy mamy na ciele ślady po pluskwach i co pomaga na ugryzienie pluskwy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą pluskwy?
Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to przyczyna pojawiania się pluskiew w naszym domu oraz ich rozpoznawanie. Skąd się biorą pluskwy? Najczęściej są trzy źródła:
- Nocowanie w hotelach i hostelach
- Wizyty w innych domach
- Zakup lub przyjęcie zainfekowanych mebli
Kiedy jedziemy gdzieś na kilka dni i oglądamy zdjęcia eleganckich hoteli, to nie kojarzymy ich raczej z pluskwami. Rzeczywiście trudno złapać pasożyty w bardzo drogich obiektach tego typu. Nieco tańsze jednak mogą być już mniej bezpieczne. Nie dlatego, że właściciele o nie nie dbają. Pluskwa domowa może się przenosić na ubraniach, bagażu i na ludzkim ciele. Poprzedni użytkownicy pokoju, w którym nocowaliśmy, mogą ją przynieść ze sobą. Przy pluskwach trudno zorientować się, że coś jest nie tak, dopóki nie jest ich bardzo dużo albo nie zostaniemy pogryzieni. Dlatego zanim hotel zajmie się odpluskwianiem, możemy złapać nieprzyjemnego pasożyta i zawieźć ze sobą do domu.
Jednym z błędnych przekonań na temat tego, skąd się biorą pluskwy, jest kojarzenie ich z brudem. Głównym pożywieniem pluskwy domowej jest krew zwierząt stałocieplnych. Dlatego nie ma znaczenia czy podłoga jest odkurzona a ściany odmalowane. Dopóki jest żywiciel, który nic z tym nie robi, pluskwy będą się utrzymywać.
Dotyczy to niestety również eleganckich mieszkań i nowych mebli. Chociaż oczywiście łatwiej sprowadzić pluskwę domową z używanymi meblami. I tu szczególną uwagę należy zwrócić na te służące do spania.
Powinniśmy też uważać, jeżeli sąsiedzi wspominają o pluskwach we własnym lokalu. Te małe owady potrafią przechodzić z jednego mieszkania do drugiego szparami. Szczególnie w przypadku sąsiadujących ze sobą sypialni.
Pluskwy rozpoznajemy po niewielkim, spłaszczonym ciele, o wyglądzie przypominającym główkę pinezki. Dorastają do długości 5-7 milimetrów. Po zdjęciach oglądanych w internecie czy w domowej encyklopedii odróżnicie je bez problemu od innych domowych pasożytów.
Mieszkają w łóżku, materacu lub w pobliżu miejsca gdzie śpimy.
Ponieważ żywią się naszą krwią, to nie pomagają ich zlikwidować domowe środki na mole czy proszek do pieczenia na karaluchy. Trzeba je po prostu fizycznie lub chemicznie wybić.
Ukąszenia pluskwy – jak rozpoznać
Powiedzieliśmy już, skąd się biorą pluskwy – czas odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznajemy, że mamy z nimi do czynienia.
Istnieje wiele domowych i leśnych owadów żywiących się ludzką krwią. Leczenie ich ugryzień wygląda podobnie, ale w przypadku pluskiew trzeba podjąć dodatkowe działania. Dlatego trzeba umieć rozpoznawać różnice między śladami po ukąszeniach pluskiew i innych szkodników.
Oprócz pluskwy domowej najczęstszymi przyczynami bąbli i swędzenia są ukąszenia komarów, pcheł, kleszczy, a także strzyżaka jeleniego (to taki kleszcz ze skrzydełkami). Przyczyną śladu, który boli i swędzi, jest też mucha końska, ale trudno ją pomylić z pluskwami. Pogryzienie przez owady leśne może nas częściej narazić na choroby zakaźne. Dlatego w leczeniu np. ugryzień kleszcza konieczna jest obserwacja i wykluczenie boreliozy. Co do pluskiew nie stwierdzono jednoznacznie czy mogą powodować zakażenia. Niektórzy specjaliści podejrzewają je o przenoszenie gronkowca lub zapalenia wątroby typu B. Jednak nawet niezakażone pogryzienie swędzi i przeszkadza.
Cechą charakterystyczną śladów po pogryzieniu przez pluskwę są trzy lub więcej czerwone „kropki” w rzędzie. Jeżeli mamy wątpliwości, to warto porównać ze zdjęciami w internecie. Czasami oprócz zaczerwienienia pojawia się obrzęk. Zwłaszcza u osób uczulonych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak się pozbyć pluskwy domowej.
Problemem w przypadku tego typu ukąszeń jest to, że nawet dermatolog może je pomylić z uczuleniem pokarmowym czy kontaktowym. Dlatego należy obserwować czy w domu nie pojawiły się pasożyty i czy objaw utrzymuje się po zastosowaniu diety, czy zmianie środków do prania. Jeżeli tak, to nie ma wątpliwości, że trzeba zacząć leczyć ukąszenia pluskiew.
Co pomaga na ugryzienie pluskwy?
Objawy nie pojawiają się tuż po pogryzieniu. Pluskwa wpuszcza ofierze środek znieczulający, którego działanie utrzymuje się przez jakiś czas. Dlatego najczęściej dopiero rano odkrywamy, że coś nas swędzi, a nawet boli. Wtedy też odkrywamy pojawienie się śladów po pogryzieniu.
Co pomaga na ugryzienie pluskwy?
Przede wszystkim złagodzenie swędzenia. Można je leczyć za pomocą dostępnych w aptekach maści na ukąszenia. Można też robić domowe mikstury. Jeżeli nie mamy nic innego, to szybką ulgę przyniesie przyłożenie kostki lodu lub tkaniny nasączonej zimną wodą. Najważniejsze to nie drapać śladów, bo będą się robić strupy i ranki. To może powodować poważniejsze dolegliwości, wymagające dłuższego leczenia.
Jeżeli pojawia się obrzęk, to można wspomagać leczenie zażywaniem środków antyhistaminowych. Nie ma reguł co do długości leczenia. Nawet jeśli ugryzienie utrzymuje się krótko, to mogą pojawiać się nowe.
Dlatego możemy powiedzieć, co pomaga na ugryzienie pluskwy, ale najważniejsze, żeby pozbyć się samego owada. Jeżeli nie będziemy nic robić z pasożytami, to ugryzienia nigdy się nie skończą.