Czerwone plamy na stopach - przyczyny, objawy, leczenie
Czerwone plamy na stopach, a także na łydkach i na piszczelach bywają oznaką reakcji alergicznej. Mogą być też objawem grzybicy lub zmian cukrzycowych. Wszystko zależy od tego, jak wyglądają takie zmiany skórne. Co innego oznacza zaczerwienienie, a co innego czerwone kropki czy krwiste plamy na nogach. Poniżej przyjrzymy się rodzajom czerwonych plam i ich przyczynom. Powiemy też, jak można je leczyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o plamach na ciele.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czerwone plamy na nogach i stopach – rodzaje zmian
Dziwna plama na stopie lub kropki na łydkach mogą wystąpić niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeżeli dolegliwość nie mija, to trzeba się jej przyjrzeć. Czasami takie dolegliwości są objawem niebezpiecznych schorzeń.
Zmiany skórne na nogach i stopach to mogą być:
- Sine i czerwone plamy na nogach nad kostkami
- Czerwone plamy na stopach w okolicach palców
- Czerwone plamy i opuchnięte stopy
- Drobne czerwone plamy na piszczelach, łydkach oraz w dołach kolanowych
- Dziwna plama, która pojawia się w różnych miejscach na nodze.
- Czerwone kropki na nogach, szczególnie w okolicach łydek
Nie wszystkie plamy są swędzące. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu i z jakiego powodu pojawiają się takie wykwity. Pojawienie się dziwnej i nietypowej plamy może być dokuczliwe, a nawet groźne. Dlatego warto wiedzieć, co mogą oznaczać takie zmiany na skórze.
Zmiany skórne a choroby
Można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny zmian skórnych na nogach i stopach: alergiczne, chorobowe (miejscowe lub ogólnoustrojowe) oraz uszkodzenia mechaniczne. Pojawienie się czerwonych kropek na piszczelach i łydkach najczęściej jest spowodowane nieprawidłową depilacją. Brak odpowiedniej pielęgnacji nóg przed i po zabiegu oraz używanie zanieczyszczonej lub stępionej maszynki prowadzą do powstawania mikrokrwiaków. Można się ich pozbyć po jakimś czasie, jeżeli będziemy stosować odpowiednie kosmetyki do depilacji i dbać o higienę w czasie zabiegu.
Czerwone plamy na stopach zwykle należą do objawów wywołanych chorobami miejscowymi lub zaburzeniami metabolizmu. Przyczyną czerwonych wykwitów, połączonych z opuchlizną i swędzącymi obszarami w okolicy palców jest rozwijająca się grzybica. Jeżeli jednak zauważyliśmy rozprzestrzenianie czerwonych plam na nogach, to może być też tzw. stopa cukrzycowa. Zaniedbanie objawów może prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego warto się przebadać i zacząć leczenie cukrzycy.
Inną przyczyną zaczerwienienia w okolicach palców u stopy mogą być miejscowe stany zapalne, również wywołane otarciami. Najlepiej zadbać o higienę i wygodę stóp. Jeżeli przyczyną są stany reumatoidalne, to trzeba się skupić na leczeniu i łagodzeniu objawów reumatyzmu.
Wiele schorzeń objawia się raczej czerwonymi plamami na nogach. W przypadku zaburzeń krążenia są to czerwone i sine plamy nad kostkami i w okolicach podudzia. Zaawansowane zaburzenia układu krążenia mogą prowadzić do krwistych plam na nogach. Są to wybroczyny, czyli drobne miejscowe wylewy. Mogą mieć postać kropek lub plamek. Szczególnie niebezpieczne są czerwone plamy na udach.
Przyczyną wykwitów może być również atopowe zapalenie skóry. Najczęściej objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, przede wszystkim w postaci błyszczących plam, kropek i rogowaciejącego naskórka. Rzadko występuje wyłącznie na nogach, dlatego łatwo odróżnić je od plam innego rodzaju.
Wędrująca czerwona plama, którą pacjenci określają jako „dziwną”, może wskazywać na zakażenie boreliozą.Zaniedbana borelioza prowadzi do poważnych powikłań, więc warto ją zdiagnozować i zacząć leczyć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.
Jak leczyć czerwone plamy na stopach?
Leczenie zmian skórnych zależy od ich przyczyn. W przypadku objawów poważniejszych chorób należy zająć się przede wszystkim ich rozpoznaniem i wyleczeniem. Tu decyzję powinien podjąć lekarz. Dodatkowo można łagodzić objawy. Na przykład ze swędzącymi plamami i kropkami poradzimy sobie za pomocą odpowiednich kremów i maści. Suche zmiany na skórze zwykle należy natłuszczać. Dobrze używać do tego delikatnych olejków i kremów dla niemowląt.
Z czerwonymi kropkami i plamami powstałymi w wyniku AZS poradzimy sobie za pomocą maści natłuszczających i steroidowych. Leczenie obejmuje też przyjmowanie preparatów z kwasami Omega-3 i 6.
W przypadku krwistych plam na nogach, wywołanych zaburzeniami krążenia, niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, być może również przepychanie żył. Dodatkowo lżejsze objawy zaburzeń krążenia można łagodzić za pomocą żeli z heparyną. Dobrym domowym sposobem na żylaki i zmiany wywołane zaburzeniem krążenia jest nacieranie nalewką kasztanową.
Ponieważ mówimy przede wszystkim o stopach, to warto powiedzieć więcej o ich leczeniu. Jak wspomnieliśmy częstą przyczyną zaczerwienienia i swędzenia stóp, szczególnie między palcami, jest grzybica. Jeżeli zdiagnozowano u nas grzybicę, to powinniśmy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza. Czasami konieczne będzie zażywanie środka doustnego. W większości przypadków wystarcza maść przeciwgrzybicza. Zabierając się za likwidację grzyba na stopach, trzeba pozbyć się zakażonych butów i skarpetek oraz zadbać o higienę narzędzi do pielęgnacji stóp.
Żeby zachować zdrowe i piękne stopy zwykle wystarczy zapewnić im wygodne obuwie, higienę i regularne ćwiczenia. Trzeba jednak pamiętać, że najczęstszym miejscem, gdzie możemy złapać grzybicę, jest basen czy siłownia. Dlatego tu szczególnie należy chronić stopy.
Pamiętaj!
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!