Czy soda oczyszczona działa na gronkowca? Wyjaśniamy?
Zakażenie gronkowcem złocistym należy do schorzeń bardzo trudnych do wyleczenia, gdyż bakterie te są odporne na wiele antybiotyków. Leczenie jest niełatwe i długotrwałe. Czy są zatem proste, naturalne, domowe sposoby na gronkowca? Doradzamy, czy warto stosować domowe sposoby i co będzie pomocne w walce z zakażeniem gronkowcem. Wyjaśniamy, czy soda oczyszczona działa na gronkowca.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gronkowiec - leczenie i domowe sposoby
Co to jest gronkowiec i jakie są objawy zakażenia
Gronkowce swoją nazwę zawdzięczają bytowaniu w skupiskach przypominających grona. Są to drobnoustroje zaliczane do grupy bakterii Gram-dodatnich. Są one względnymi beztlenowcami, czyli mogą żyć zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Różne gatunki gronkowca są obojętne dla człowieka. Niektóre stanowią część naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Jednak w sprzyjających warunkach mogą one stać się źródłem groźnej infekcji. Niektóre z gronkowców wytwarzają groźne toksyny.
Niektóre osoby są nosicielami gronkowca wcale o tym nie wiedząc. Ponadto do zakażenia gronkowcem dochodzi drogą kropelkową, przez brudne ręce, przez spożywanie nieodpowiednio przechowywanej żywności oraz przez krew i płyny ustrojowe. Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo, zaś problem rozwija się u osób z osłabionym układem immunologicznym, u osób starszych i dzieci, jak również u osób przemęczonych, przepracowanych i żyjących w stresie.
Najbardziej znany i niebezpieczny jest gronkowiec złocisty, który najczęściej doprowadza do zakażenia skóry lub ran. Atakuje również układ oddechowy, kości i stawy, jak również mózg, gdzie może prowadzić do powstawania ropni lub stanów zapalnych opon mózgowo-rdzeniowych. Inne rodzaje gronkowca atakują układ oddechowy lub moczowy.
Objawy infekcji skórnych gronkowcem złocistym:
- swędzące i bolesne zmiany skórne,
- czyraki na skórze owłosionej,
- ropnie,
- jęczmień na oku,
- liszajec,
- zapalne gruczołów potowych,
- zakażenie tkanki podskórne, prowadzące do zapalenia powięzi.
U dzieci infekcja skórna gronkowcem objawia się wysypką, zapaleniem pęcherzowym, lub zapaleniem mieszków włosowych.
Diagnostyka, leczenie i domowe sposoby na gronkowca
Aby zdiagnozować zakażenie gronkowcem wykonuje się wymaz z zainfekowanego miejsca. Ponadto gronkowca wykrywa się w badaniach krwi i moczu.
Leczenie gronkowca jest bardzo trudne, gdyż niektóre szczepy tych bakterii są odporne na antybiotyki. Jeśli antybiotyk okazuje się nieskuteczny, wykonuje się antybiogram, aby ustalić, które antybiotyki mogą zadziałać. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio dobrane i nieskuteczne antybiotyki, nie tylko nie zwalczają infekcji, lecz także będą miały niekorzystny wpływ na organizm.
W przypadku gronkowca należy szybko podjąć leczenie, które jest trudne i długotrwałe, ale prowadzi do całkowitego wyleczenia. Nieleczona infekcja gronkowcem może prowadzić do groźnych powikłań, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, niewydolność nerek, a nawet sepsa.
Profilaktyka polega głównie na zachowaniu higieny oraz zdrowego trybu życia. Zakażenie gronkowcem stanowi chorobę brudnych rąk, dlatego też warto często myć ręce. Ponadto należy dbać o ogólny stan organizmu poprzez dobrą dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Sprawdź także ten artykuł: Jak wygląda czyrak? Wyjaśniamy i pokazujemy zdjęcia.
Czy i jak działa soda oczyszczona na gronkowca - naturalne, domowe sposoby zwalczania gronkowca
Czy istnieją naturalne, domowe sposoby na gronkowca
Leczenie zakażenia gronkowcem jest trudne i długotrwałe. Warto wspomóc je naturalnymi metodami. W zależności od umiejscowienia infekcji stosujemy naturalne sposoby w postaci kompresów, okładów na skórę, płukania gardła, inhalacji.
Domowe sposoby na gronkowca:
- okłady z miodu manuka,
- ocet jabłkowy,
- sok z czosnku,
- imbir,
- płukanie gardła solą,
- okadzanie dymem z brzozy,
- płukanie gardła sokiem z jarzębiny,
- mieszanka octu jabłkowego z sodą oczyszczoną,
- ciepłe i wilgotne okłady na wrzody,
- olejek z drzewa herbacianego w postaci inhalacji,
- papka z kurkumy z wodą na rany i ropnie.
Czy soda oczyszczona na gronkowca jest środkiem pomocnym? Niestety nie zostało to udowodnione naukowo. Sodę oczyszczoną stosuje się często na stan zapalny, opuchliznę na skórze. Soda działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwobrzękowo. Łagodzi objawy stanu zapalnego na skórze, jak obrzęk, ból i zaczerwienienie. Tym samym przynosi ulgę w problemach skórnych. Nie ma jednak dowodów naukowych, że działa na gronkowca.