Domowe sposoby na afty w jamie ustnej – 4 skuteczne metody leczenia
Afta na dziąśle albo pleśniawki na policzku i na ustach nie należą do najprzyjemniejszych dolegliwości. Na leczenie aft całkiem skuteczne wpływają jednak naturalne, domowe sposoby. Dzięki nim fistuła w jamie ustnej już nie będzie żadnym problemem ani u dzieci, ani u dorosłych. Jakie domowe sposoby na afty w jamie ustnej wykazują największą skuteczność? Przekonasz się o tym, czytając poniższy artykuł!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na afty w jamie ustnej
Jak wygląda afta i gdzie się pojawia?
Zajady na języku często zwane są właśnie aftami. Występują one bardzo powszechnie i, całe szczęście, nie wymagają bezwzględnej konsultacji lekarskiej. To rodzaj otwartego owrzodzenia, jakie pojawia się zazwyczaj na błonie śluzowej w jamie ustnej. Tam, gdzie afta się pokaże, zazwyczaj tworzy się stan zapalny. Bolące afty mogą także wywołać powiększenie się węzłów chłonnych. Gdzie najczęściej pojawiają się owrzodzenia?
- na wardze,
- na podniebieniu miękkim,
- w gardle,
- na policzku (wewnętrzna strona),
- na ustach,
- na języku i pod nim.
Pleśniawki często zwiastują chorobę, a także pojawiają się po przebyciu jakiegoś ciężkiego wydarzenia. Niestety, ale są to miejsca dość… bolące. Ciężko z nimi cokolwiek zjeść, a już zwłaszcza słonego lub słodkiego. Problem ten występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jakie mogą być przyczyny powstawania aft?
- kamień nazębny,
- próchnica,
- podrażnienie jamy ustnej,
- alergia,
- brak higieny jamy ustnej,
- wychodzące ósemki,
- stres,
- genetyka,
- źle dobrana proteza,
- silne antybiotyki.
Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na afty w jamie ustnej. Jak walczyć z aftami na języku?
1 sposób – dobrze zbilansowana dieta
Jeżeli chcesz pozbyć się afty na języku, pod żadnym pozorem nie pij gorących napojów w czasie trwania zakażenia. Unikaj także ciepłych dań i napojów alkoholowych. Staraj się nie jeść również:
- owoców cytrusowych,
- czekolady,
- potraw kwaśnych, słonych bądź ostrych.
Ważne jednak, abyś uzupełnił swoją dietę o bogate w witaminy produkty spożywcze. Nie może w niej zabraknąć:
- witamin grupy B (a już zwłaszcza B12),
- cynku,
- witaminy A,
- witaminy E,
- witaminy C.
Nie pomiń więc produktów takich, jak jogurty, fasola, cebula, czosnek, drożdże, żeń-szeń albo… olej z wątroby rekina. Te naturalne preparaty pozwolą uporać się z aftą naprawdę szybko! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?
Jak walczyć z aftami na języku?
2 sposób – szałwia
Jeżeli fistuła w jamie ustnej nie daje spokoju, warto będzie sięgnąć po… szałwię. Możesz przygotować napar z suszonych ziół albo użyć ich w naturalnej postaci:
- mieszanka suszona – włóż rośliny do gorącej wody. Zostaw je tam na ok. 10 minut. Przepłucz usta naparem i opłucz zimną wodą.
- mieszanka naturalna – włóż zioła (liście) do szklanego słoja i zostaw tam na jedną dobę. Przepłucz później usta wodą (ok. 60 sekund). W między czasie zrób sobie z tych wilgotnych liści… kulkę. Przyłóż ją do rany na ok. 5 minut. Na koniec opłucz jamę ustną zimną wodą.
3 sposób – sól i soda oczyszczona
Jeżeli szałwia nie zadziałała, spróbuj skorzystać z właściwości… soli. Wymieszaj ją w szklance ciepłej wody i przepłucz owym roztworem usta. Wystarczy, że będziesz robić tak przynajmniej 3 razy dziennie. Równie podobnie zadziała soda oczyszczona dodana do wody. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie połykać roztworu, aby nie podrażnić narządów wewnętrznych!
Z sody oczyszczonej możesz też przygotować pastę. Wystarczy, że połączysz ją z odrobiną wody i będziesz nakładał bezpośrednio na owrzodzenie. Naturalne sposoby zadziałają jeszcze mocniej, gdy np. taką pastę pozostawisz na zmianie nieco… dłużej. Możesz także wykorzystać znakomite właściwości, jakie posiada rumianek na afty! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
4 sposób – herbata i okład rumiankowy
Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz skutecznie przeprowadzić leczenie aft? Wystarczy znać domowe sposoby na afty w jamie ustnej, aby się z nimi uporać! Taką metodą jest chociażby domowa herbatka rumiankowa, przyrządzona w zaciszu własnego mieszkania. Rumianek na afty podziała relaksująco, ale też wspomoże zwalczenie infekcji. Zawiera też bisabolol, który usuwa stan zapalny i działa antyseptycznie. Tym samym, zmniejszy się dyskomfort związany z aftą – natomiast ranki znacznie szybciej się zagoją! Możesz również zrobić z rumianku… okład. Jak go przygotować?
- Przygotuj jedną torebkę herbaty rumiankowej. Możesz także użyć jednej łyżki suszonych kwiatów zioła – koniecznie zawiniętych w gazę.
- Namocz składniki w ciepłej wodzie. Zamaczaj je tak ok. 60 sekund, jeżeli korzystasz z torebki. W przypadku suszonych kwiatów należy moczyć je ok. 3 minuty.
- Przykładaj w miejsce, gdzie występuje np. afta na dziąśle lub zajady na języku, przez ok. 10 minut – najlepiej 2 razy na dzień.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!