Domowe sposoby na biegunkę – 4 skuteczne metody łagodzenia objawów
Biegunka zarówno u dzieci, jak i u dorosłych powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości – przede wszystkim zgagę i ból brzucha. Jak już się zacznie, ciężko jest ją zwalczyć, a co dopiero wyjść z domu… gdziekolwiek. Całe szczęście, możesz sięgnąć w takim przypadku po sprawdzone i bezpieczne domowe sposoby na biegunkę. Zastanawiasz się, jak zatrzymać biegunkę z ich pomocą? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sposób na biegunkę – jak z nią walczyć?
Biegunka – dlaczego nas dopada?
Biegunkę może wywołać bardzo wiele czynników. Zazwyczaj dolegliwość ta spowodowana jest niestrawnością – zwłaszcza, gdy najesz się ciężkostrawnych smakołyków lub zjesz ich zwyczajnie… za dużo przed snem. Niepodważalnym faktem jest bowiem, że niektóre potrawy często są ze sobą źle zestawiane (np. słodkie ze słonym albo popijanie mlekiem… kiszonej kapusty lub ogórków). Często zdarza się także, iż biegunka spowodowana jest chorobami układu trawiennego. Może to być chociażby:
- alergia pokarmowa,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- zespół jelita wrażliwego,
- nowotwór,
- nadczynność tarczycy,
- choroba Leśniowskiego-Crohna.
Całe szczęście, istnieją skuteczne metody na ostrą biegunkę i towarzyszący jej ból brzucha. Wcale nie trzeba sięgać po specyficzne środki – choć i takie są zalecane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto więc dowiedzieć się, co pomaga niwelować nieprzyjemności związane z biegunką! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?
Sposób pierwszy – jak zwalczyć biegunkę… dietą?
Domowe sposoby na biegunkę, które zazwyczaj od razu wnoszą poprawę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie całego organizmu, to… zdrowe jedzenie. Zbilansowana dieta jest podstawą, jeżeli chcesz zwalczyć utrapienie w postaci biegunki. Dobra dieta na sraczkę wskazana jest zawsze, zwłaszcza gdy posiadasz dość wrażliwy żołądek na przyjmowanie niektórych pokarmów. Jakie sposoby na rozwolnienie zadziałają w przypadku ułożenia właściwej diety? Wystarczy trzymać się pewnych zasad:
- Jedz mniej – najlepiej pięć niewielkich posiłków dziennie.
- Dokładnie przeżuwaj spożywany pokarm.
- Unikaj szkodzących produktów – szczególnie tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych i słodkich dań.
- Unikaj pokarmów bogatych w błonnik – pieczywa pełnoziarnistego czy surowych warzyw (zdecydowanie lepsze będą ugotowane albo upieczone).
- Wybieraj gotowany, chudy drób albo rybę (np. z piekarnika lub gotowaną na parze).
- Staraj się jeść kleiki ryżowe albo kaszę jęczmienną – ewentualnie czekoladę gorzką z wysoką zawartością kakao. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami w wielu kwestiach.
Jak zatrzymać biegunkę? Sposób drugi – nawadnianie organizmu
Nie zapomnij, że częste odwiedzanie toalety prowadzić może nawet do… odwodnienia organizmu. Warto więc zadbać o uzupełnianie płynów na bieżąco. Najlepiej dostarczać jak najwięcej wody mineralnej, niegazowanej – w połączeniu z elektrolitami. Nawadnianie organizmu i elektrolity to najlepsze sposoby na rozwolnienie i uzupełnienie tego, co z organizmu wówczas wydalamy.
Warto pokusić się również o wypijanie słabej herbaty zarówno czarnej, jak i ziołowej (świetny jest np. rumianek czy tymianek). Domowe sposoby na zaparcia to także… własnoręcznie przygotowane środki, zwane roztworami nawadniającymi! Jak zatrzymać biegunkę za ich pomocą? Wystarczy, że rozpuścisz w 1 litrze wody ok. 1 łyżeczki soli i 7 łyżeczek cukru. Możesz dodać do całości ok. 200 ml świeżego soku z pomarańczy. Taka mikstura z całą pewnością pomoże zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości związane z biegunką! Staraj się za to unikać:
- mleka,
- słodzonych napojów gazowanych,
- soków warzywnych lub owocowych (przecierowych),
- kawy,
- alkoholu.
Domowe sposoby na biegunkę
Sposoby na rozwolnienie - sposób trzeci: zioła
To chyba najbardziej popularne domowe metody na ostrą biegunkę, jakie stosowały już nasze babcie. Istnieją bowiem naprawdę bardzo pomocne zioła, jakie na sraczkę będą… idealnym rozwiązaniem! Co pomaga na zgagę? Najlepiej picie herbatek ziołowych, o czym wspominaliśmy powyżej – zwłaszcza tych o działaniu uspokajającym i przeciwzapalnym. Warto sięgnąć po następujące z nich:
- mięta,
- melisa,
- szałwia,
- rumianek,
- nagietek.
Zioła znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości i właśnie z tego względu stosuje się je w medycynie od wielu, wielu lat. Szczególne działanie ma chociażby wyżej wymieniona mięta – a już zwłaszcza rozkurczające. A więc łagodzi bóle brzucha, dodatkowo likwidując wzdęcia. Pamiętaj jednak, że zioła powinny być niepryskane! Warto również przyrządzać z nich napary ziołowe, które wykazują działanie nie tylko przeciwbiegunkowe, ale i przeciwbakteryjne.
Sposób czwarty na biegunkę – aronia, czarne jagody lub borówka
Zastanawiasz się jeszcze, co pomaga na zgagę? Domowe sposoby na zaparcia i biegunkę są znakomitym rozwiązaniem na pozbycie się tych przykrych dolegliwości. Wśród naturalnych produktów wyróżnić można dobrze znane wszystkim… owoce:
- aronia – to bardzo cenne źródło witamin, które pomaga w problemach układu pokarmowego. Aronia wykazuje więc niezwykle wysoką skuteczność podczas rozwolnienia. Chcesz wyzdrowieć? Wypijaj więc jedną szklankę soku z aronii każdego dnia. Trzeba jednak spożywać ją z umiarem – zbyt wiele aronii w organizmie może bowiem poskutkować… odwrotnym do zamierzonego efektem. Jeżeli będziesz jadł jej za dużo, możesz podrażnić sobie przewód pokarmowy!
- czarne jagody – świetnie wpływają na pracę jelit, zatrzymując biegunkę. Ważne, żeby myć jagody przed spożyciem! Możesz także zrobić z nich nalewkę bądź napar (z ususzonych owoców).
- borówka – swoje „magiczne” właściwości wykazuje już od wielu lat. Dobrze działa nie tylko podczas biegunki – swoje zastosowanie znajduje bowiem także w przypadku infekcji dróg moczowych bądź… bolesnego cyklu miesiączkowego. Domowe sposoby na biegunkę, wykorzystujące właściwości borówek, to przede wszystkim owoce suszone albo napary.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!