Domowe sposoby na ból głowy. Zobacz, co łagodzi dolegliwości
Ból głowy należy do lekkich, lecz uciążliwych dolegliwości. Przeszkadza w pracy i wszelkiej aktywności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Czy istnieją dobre, domowe sposoby na ból głowy, które możemy zastosować, jeśli tabletka nie działa lub jeśli chcemy uniknąć jej brania? Nasze babcie znały różne domowe sposoby na bolące kolana, domowe sposoby na gazy, czy też domowe sposoby na gorzki smak w ustach. Czy przekazały nam także naturalne metody na silny lub ćmiący ból głowy?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ból głowy - przyczyny, rodzaje, leczenie
Czym jest spowodowany ból głowy i na czym polega jego leczenie
Przyczyn bólu głowy jest bardzo wiele. Najczęściej występującą przyczyną jest stres, picie alkoholu, zmęczenie. Przyczyną może być także nieprawidłowe krążenie mózgowe, zaburzenia przemiany materii czy problemy hormonalne. Ból głowy zwykle towarzyszy przeziębieniu i grypie, jak również zapaleniu zatok. Może być także wynikiem zwyrodnień, szczególnie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Problemu tego nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli często występuje mocny ból głowy, gdyż może być on wynikiem guza mózgu lub towarzyszyć zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.
Ból może wystąpić z przodu lub z tyłu głowy. Może być zlokalizowany w skroniach, albo z lewej lub z prawej strony. Rodzaje bólów głowy:
- migrena - ból silny lub lekki, jednostronny i często pulsujący, czasem towarzyszą mu nudności, mroczki przed oczami, nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki,
- napięciowy ból głowy - występuje najczęściej u młodych kobiet,
- klasterowy ból głowy - występuje w skroniach, oczodole i na czole, często pojawia się w nocy.
Przyczyny bólów głowy są nieznane. Często jednak zauważamy, że ból głowy często poprzedza mocny stres lub zmęczenie. W przypadku bólów głowy zwykle sięgamy po niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zazwyczaj okazują się skuteczne i pozwalają w krótkim czasie wrócić do normalnej aktywności. Jednak przyczyny bólu głowy mogą być bardzo trywialne, jak na przykład odwodnienie. W takim przypadku pomaga zwykłe wypicie szklanki wody. Dlatego też, zanim sięgniemy po tabletkę, warto zastosować sprawdzone domowe sposoby na ból głowy. Częste przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest obojętne dla organizmu. Dlatego też warto stosować je w ostateczności i najpierw wypróbować skuteczne, babcine metody.
Najlepsze, naturalne, domowe sposoby na ból głowy
Czy naturalne leczenie bólów głowy pomaga
Nasi przodkowie mieli mniejszy dostęp do lekarzy i medycyny. Dlatego też stworzyli medycynę ludową, często opartą na mocy roślin, które obecnie są składnikami wielu leków. Do dziś pamiętamy babcine, domowe sposoby na bolące kolana, domowe sposoby na gorzki smak w ustach, czy też domowe sposoby na gazy.
Czy na bóle głowy warto stosować babcine metody? Ból głowy, jest z reguły lekką i często występującą dolegliwością, która mija po kilku godzinach. Jednak utrudnia nam pracę i codzienną aktywność, dlatego też chcemy się jej szybko pozbyć. W przypadku niektórych dolegliwości domowe sposoby mogą być kontrowersyjne. Na przykład domowe sposoby na ból ucha mogą czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. W przypadku bólów głowy stosujemy metody zewnętrzne, które nie mogą zaszkodzić. Ponadto dobre, domowe metody pozwalają ograniczyć przyjmowanie leków bez recepty. Warto jednak pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli często występuje silny ból głowy. Naturalne sposoby to nie jest leczenie, lecz raczej łagodzenie objawów. Jeśli ból jest mocny i często występuje należy zbadać jego przyczynę i podjąć właściwe leczenie.
Najlepsze, domowe sposoby na ból głowy
Najczęściej stosowane, dobre, domowe sposoby na ból głowy:
- wypoczynek lub krótka drzemka, najlepiej w zaciemnionym pokoju,
- spacer na świeżym powietrzu,
- sauna,
- moczenie nóg w ciepłej lub zimnej wodzie,
- masaż głowy i skroni lub karku, szczególnie masaż karku piłeczką tenisową,
- zimne okłady na czoło i skronie,
- wypicie szklanki wody,
- relaks,
- ćwiczenia na rozciąganie ciała i joga,
- wąchanie roztartych ziaren czarnuszki,
- spożywanie sproszkowanego imbiru,
- napary ziołowe do picia,
- nacieranie skroni preparatami ziołowymi, jak na przykład amol,
- lawenda w postaci ziół lub olejków do inhalacji,
- ciepła kąpiel.
Ból głowy jest sprawą indywidualną i każdemu pomaga co innego. Dlatego też osoby cierpiące na bóle głowy często, mają swoje własne, skuteczne sposoby. Przykładem jest kawa, która jednym pomaga na ból głowy, a u innych wręcz wywołuje ból w skroniach. Dlatego też warto wypróbować różne metody, aby wybrać dla siebie najlepsze. Zdarza się również, że ból utrzymuje się nawet po przyjęciu tabletki przeciwbólowej, która często działa wolno i daje efekt nie od razu. Dlatego też warto stosować wyżej wspomniane metody także oprócz leków przeciwbólowych. Nie zaszkodzą, lecz szybciej przyniosą ulgę. Sprawdź także ten artykuł: Co na migrenę? Oto 4 domowe sposoby na łagodzenie objawów migreny.
Bóle głowy mogą być spowodowane niewłaściwą dietę. W przypadku migreny, bóle mogą być wywołane przez niektóre produkty żywnościowe. Do przyczyn należy także nieprawidłowe wydzielanie histaminy. Należy przejść na jak najbardziej zdrową dietę z przewagą warzyw i owoców. Jeśli często dopadają nas bóle głowy warto zrezygnować z takich produktów, jak:
- żywność mocno przetworzona,
- produkty długo dojrzewające,
- produkty fermentowane,
- alkohol, wino i piwo,
- żółte sery,
- czekolada,
- kakao,
- banany,
- winogrona i czerwone wino,
- produkty zawierające glutaminian sodu,
- fast food,
- aspartam,
- awokado,
- niektóre przyprawy,
- niektóre ryby,
- niektóre wędliny.
Działanie tych produktów jest indywidualne. Dlatego też należy poeksperymentować i sprawdzić, który produkt może wywołać u nas bóle głowy. Należy też zaobserwować jaka ilość produktu wywołuje bóle głowy. Przykładem jest imbir, który stosowany jest do łagodzenia bólów głowy. U innych osób może je zaś wywołać. Podobnie jest z kawą i mocną herbatą. W przypadku osób, które często borykają się z bólami głowy, należy pamiętać o spożywaniu pożywnego śniadania. Nie należy wychodzić z domu o pustym żołądku i nie doprowadzać do głodu, szczególnie rano i przed południem. Jeśli się odchudzamy, nie należy ograniczać posiłków rano.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Przyzwyczailiśmy się, że ból głowy jest częstym, lekkim problemem. Istnieją jednak sytuacje, gdy silny, długotrwały lub narastający ból głowy może być objawem poważnych problemów wymagających szybkiej pomocy lekarskiej. Kiedy nie należy stosować domowych sposobów i zgłosić się do lekarza?
Jeśli ból utrzymuje się ponad 3 dni i nie pomagają ani tabletki przeciwbólowe, ani domowe sposoby, należy udać się do lekarza. Nie należy również lekceważyć bólu głowy, który pojawił się po urazie. Należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli bólowi głowy towarzyszą niepokojące objawy, jak:
- wysoka gorączka,
- ból oka,
- sztywność karku,
- problemy z mową,
- niedowład rąk i nóg,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia świadomości.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!