Domowe sposoby na ból ucha. TOP 5 metod łagodzenia bólu
Ból ucha może być bardzo dokuczliwy, silny lub łagodny, może też przypominać kłucie. Przyczyn może być bardzo wiele i nie należy go lekceważyć. Jeśli ból trwa dłużej niż 3 dni należy udać się do lekarza. Czy jest jednak sposób domowy, który pomaga ukoić bolące ucho? Mamy masę domowych, babcinych sposobów, jak domowe sposoby na komary, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów, czy też domowe sposoby na owsiki u dzieci. Wyjaśniamy co robić, jeśli ból ucha występuje u dorosłego lub u dziecka i czy można samodzielnie złagodzić ból ucha.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co zrobić, gdy występuje ból ucha u dziecka i u dorosłego
Kiedy występuje ból ucha
Ból ucha, czyli otalgia, występuje u dzieci i u dorosłych. Ucho składa się z części zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Jest ono unerwione przez włókna czuciowe różnych nerwów, często bardzo długich. Dlatego też ból ucha może mieć bardzo różne przyczyny, niekoniecznie związane z chorobą samego ucha. Natomiast struktury ucha wewnętrznego nie mają włókien bólowych, dlatego też zapaleniu ucha wewnętrznego nie towarzyszy ból.
Najczęściej występujące przyczyny bólu ucha zewnętrznego:
- zapalenie ucha zewnętrznego lub ochrzęstnej,
- czurak,
- półpasiec ucha,
- róża ucha,
- wyprysk,
- urazy ucha lub ciało obce w uchu,
- nowotwory.
Przyczyny bólu ucha środkowego:
- uraz błony bębenkowej lub głowy,
- uraz ciśnieniowy w wyniku lotu samolotem, nurkowania, silnego hałasu,
- ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego, błony bębenkowej lub trąbki słuchowej,
- nowotwór.
Ból ucha może być też spowodowany chorobami, które występują poza uchem, lecz rzutują bólowo na ten narząd.
- choroby zębów,
- nerwobóle,
- nowotwór,
- choroby przełyku, gardła, krtani,
- zapalenie struktur sąsiadujących z uchem,
- zwyrodnienia i zapalenie kręgosłupa szyjnego lub stawów w obrębie głowy,
- ostre zapalenie jamy ustnej lub języka,
- inne.
Metody leczenia bólu ucha zależą od jego przyczyny. Dlatego też w większości przypadków konieczna jest wizyta u lekarza, szczególnie jeśli ból ucha trwa ponad 3 dni. Ból ucha może być silny lub łagodny, może też przypominać kłucie. Może obejmować jedno ucho lub oba. Warto wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na ból ucha, które są zalecane przez lekarzy i pomagają ukoić ból i przynieść ulgę przy typowych problemach.
Pamiętajmy, że żaden domowy sposób nie usunie przyczyny, pomaga tylko złagodzić objawy. Różne domowe sposoby na owsiki u dzieci, domowe sposoby na komary, na różnego rodzaju bóle, na przykład domowe sposoby na bóle mięśni i stawów pomagają złagodzić dyskomfort, szczególnie u dziecka, do czasu wizyty u lekarza. Domowe sposoby na ból ucha należy stosować ostrożnie. Nie należy wciskać niczego do ucha i odwlekać wizyty u lekarza.
Niektóre towarzyszące objawy powinny nas bardziej zaniepokoić. Należy udać się do lekarza jak najszybciej, jeśli bólowi ucha towarzyszą takie objawy jak:
- silny ból głowy,
- opadanie mięśni twarzy,
- ropa lub krew wypływająca z ucha,
- zawroty głowy,
- obrzęk ucha.
Skuteczne domowe sposoby na ból ucha
Czy można ukoić ból ucha domowymi sposobami?
Medycyna ludowa od wieków radziła sobie z różnymi problemami. Nasze prababcie i babcie znały domowe sposoby na komary, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów, czy też domowe sposoby na owsiki u dzieci i różne inne metody leczenia drobnych dolegliwości i problemów. Wiedziały też co zrobić na bolące ucho u dziecka lub dorosłego. Metody te zostały zapomniane, gdyż współczesna medycyna oferuje łatwiejsze i bardziej skuteczne metody leczenia. Warto jednak poznać stare, babcine sposoby, aby doraźnie ukoić bolące ucho. Domowe sposoby na ból ucha są często bardziej pracochłonne i czasochłonne, lecz mogą być równie skuteczne jak współczesne leki, a ponadto są to metody naturalne.
Najprostszym sposobem, po który można łatwo sięgnąć w domu, są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty. Bardzo wiele leków dostępnych bez recepty stanowi kombinację olejków roślinnych o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwbakteryjnych.
Substancje roślinne w postaci soku lub olejków możemy zastosować samodzielnie w domu poprzez wpuszczanie kropli do ucha, masowanie okolicy ucha lub ciepłych okładów. Krople do ucha możemy sporządzić z takich substancji, jak:
- czosnek,
- imbir,
- lukrecja,
- sok z cebuli,
- olejek eukaliptusowy,
- wyciągi z jeżówki,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek z podagrycznika zmieszany z olejem sezamowym,
- ocet jabłkowy z alkoholem izopropylowym
- woda utleniona.
Klasycznym, domowym lekiem, który pomaga prawie na wszystko jest czosnek. Ma on właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu nazywa się go naturalnym antybiotykiem. Niegdyś leczyły nim nasze babcie. Obrany ząbek czosnku można włożyć do ucha. Pamiętajmy jednak, aby robić to ostrożnie i nie wpychać głęboko, tak aby można było go łatwo wyjąć. Z czosnku możemy również zrobić sok czosnkowy. Wystarczy utrzeć czosnek i wycisnąć sok. Parę kropli tego soku wkraplamy do ucha. Metoda ta pomaga szczególnie złagodzić ból ucha u dzieci. Podobnie działa także sok z cebuli i sok ze świeżego imbiru. Warto wiedzieć, że przy pęknięciu błony bębenkowej nie wolno stosować kropli do uszu. Krople domowe do ucha lub umieszczanie czegokolwiek w uchu należy do metod kontrowersyjnych. Bezpieczniejsze jest stosowanie tego rodzaju kropli w postaci ciepłych okładów lub masażu.
Dobrym sposobem na ból uszu mogą być okłady, ciepłe, zimne lub na przemian ciepłe i zimne. Zimne okłady stosujemy zawijając kostki lodu w ręcznik lub szmatkę. Warto pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę. Aby zrobić ciepły okład można posłużyć się gazą lub ręcznikiem rozgrzanym ciepłą wodą lub ciepłą oliwą z oliwek. Dobrym sposobem jest również termofor lub poduszka elektryczna. Należy pamiętać, aby nie przykładać ani lodu, ani gorąca bezpośrednio na skórę. W przypadku poduszki elektrycznej należy uważać, aby nie zasnąć z włączoną poduszką. Najlepsze efekty dają okłady położone pod uchem. Okład stosujemy od 10 do 20 minut.
Sposobem na ból ucha związany z bólem głowy lub zębów jest masaż. Świetnie działa masowanie otoczenia ucha olejkiem kamforowym. Masujemy obszar otaczający ucho, mięśnie znajdujące się w sąsiedztwie, a także szczękę i szyję. Wykonujemy przy tym ruch w dół.
Jedną z przyczyn bólu uszu jest zaleganie woskowiny. Aby usunąć nadmiar woskowiny, można zastosować ciepłą oliwę z oliwek. Oliwa powinna być ciepła, nie przekraczając temperatury ciała, aby nie poparzyć ucha. Sposób ten jest kontrowersyjny.
Domowe sposoby na ból uszu są jednak za kontrowersyjne. Niektórzy twierdzą, że są one zbyt ryzykowne i mogą w niektórych przypadkach przynieść szkody. Kontrowersyjną metodą są szczególnie gorące okłady, gdyż ciepło może przyspieszyć namnażanie się bakterii. Również kontrowersje budzą domowe krople do uszu. Generalnie specjaliści odradzają metod polegające na mechanicznej ingerencji do środka ucha. Zaleca się raczej niesteroidowe leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!