Domowe sposoby na ból zęba – 4 skuteczne metody na łagodzenie bólu
Bolący ząb jest zdecydowanie jedną z najgorszych dolegliwości, jaka może się przydarzyć. Nadwrażliwość zębów, ropień zęba, ból dziąsła albo silny ból zęba jest tak uciążliwy, że ciężko wówczas skupić się na pracy lub śnie. Oczywiście, stan zapalny zęba należy leczyć u stomatologa. Co jednak, jeżeli w danym momencie nie możemy wybrać się na wizytę? Całe szczęście, istnieją domowe sposoby na ból zęba, a raczej jego zniwelowanie przed odwiedzinami u dentysty. Poznaj przyczyny i objawy bólu zębów oraz dowiedz się, jak uśmierzyć ból zęba!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na ból zęba
Objawy i przyczyny bólu zębów u dziecka i dorosłego
Przyczyn, dlaczego pojawił się stan zapalny zęba, jest naprawdę sporo. Jeżeli nie zweryfikujesz problemu i nie pozbędziesz się go odpowiednio szybko, rozwijające się zapalenie może poskutkować wieloma chorobami, takimi jak:
- infekcja zatok,
- problemy z sercem,
- zapalenie mózgu.
Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest oczywiście próchnica – a już zwłaszcza u dziecka. Pojawia się wówczas nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe posiłki, a także na słodki czy kwaśny smak. Jednak silny ból zęba może być także spowodowany przez np.:
- ropień zęba,
- powiększenie węzła chłonnego,
- problemy ze stawem żuchwowym,
- odsłonięcie szyjki zębowej.
Konieczny okazuje się wówczas przepisany przez lekarza antybiotyk i kuracja na bolący ząb – tylko stomatolog bowiem zweryfikuje dokładnie, co nam dolega i jak możemy się wyleczyć. Jeżeli czekasz na konkretny termin wizyty, warto sięgnąć po domowe sposoby leczenia – pomogą one uśmierzyć ból i przeczekać ciężki okres. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?
Sposób pierwszy – znieczulenie zęba okładami
To świetne domowe sposoby na ból zęba, pomagające go zniwelować. Warto także stosować okłady po leczeniu zębów. Niektóre możesz spokojnie robić wieczorem, przez co na pewno się wyśpisz. Czego możesz używać do okładów?
- olejku kamforowego – wlej kilka kropel na wacik kosmetyczny i przyłóż do zęba, który boli,
- krople walerianowe – zadziałają zastosowane podobnie, co powyższy olejek,
- czosnek – okład przygotujesz poprzez zrobienie z niego papki. Zgnieć w tym celu czosnek i połóż na zębie, uprzednio wkładając papkę w muślinową tkaninę,
- ocet i soda/sól – zmieszaj ze sobą 2 łyżeczki sody (może być też sól) i kilka kropli octu. To świetny sposób na naturalne zatrucie zęba, ponieważ wykazuje działanie ściągające. Papkę nanieś na zęba patyczkiem do uszu, zostawiając ją tam nawet na całą noc.
Sposób drugi – goździki na znieczulenie zęba
Jakie domowe sposoby leczenia wykazują dobrą skuteczność w przypadku bólu zęba? Szybka pomoc to… goździki! Ich nierozkwitnięte i ususzone pąki stosowano już od dawna w medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Możesz także kupić np. olejek goździkowy – wykazuje on bowiem działanie antyseptyczne oraz przeciwbólowe. Wystarczy, że nasączysz takim olejkiem wacik kosmetyczny i będziesz przykładać przez około kwadrans do bolącego zęba. Równie dobrze możesz zmiażdżyć ususzone goździki i nanieść je na owe miejsce – one również zawierają naturalny olejek, działający kojąco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, redukując przy okazji ból dziąsła!
Mało tego, możesz również… żuć goździki! Musisz jednak uważać przy tym, aby nie naruszyć bolącego zęba! Nie zapominaj, że goździki działają jak naturalne zatrucie zęba, paraliżując nerwy i redukując ból. Stosuj jednak je z umiarem – jeżeli wlejesz goździki do buzi przez przypadek (np. w postaci olejku), możesz tylko… pogorszyć swój stan.
Co pomaga na ból zęba?
Silny ból zęba? Sposób trzeci – płukanki do ust
Płukanki wskazane są zarówno przed wizytą u stomatologa, jak i po leczeniu. Działają bowiem nie tylko ściągająco i przeciwbólowo, ale też antybakteryjnie! Wśród popularnych płukanek można wyróżnić 4 następujące:
- płukanka rumiankowa – działa kojąco i przeciwzapalnie. Możesz także zrobić rumiankowy napar i go… zamrozić. Ssanie rumiankowych kostek lodu będzie również świetnym rozwiązaniem w trakcie problemów z dziąsłami.
- płukanka szałwiowa – wykazuje znakomite działanie przeciwbakteryjne, kojąc ból i łagodząc mocne stany zapalne dziąseł. Kupisz szałwię w dosłownie każdej aptece, ewentualnie w sklepie zielarskim lub sklepach z produktami ekologicznymi. Możesz przyrządzić płukankę zarówno ciepłą, jak i zimną – obie pomogą!
- płukanka jodynowa – działa dezynfekująco, ale też przeciwbólowo. Rozpuść kilka kropli jodyny w szklance wody, następnie przepłucz nią usta. To działa!
- płukanka z olejków eterycznych – możesz w tym celu użyć wcześniej wspomnianych goździków lub olejku z drzewa herbacianego. Jak już wiesz, olejki znacznie zmniejszają ból zębów. Wkrop więc ok. 5 kropli wybranego olejku do szklanki z letnią wodą i przepłukuj takim specyfikiem usta nawet kilak razy dziennie.
Sposób czwarty na stan zapalny zęba – kostki lodu i pasta do zębów
Ostatni naturalny antybiotyk, jaki może złagodzić ból zębów, to … lód. Umieść kostki lodu do plastikowych woreczków, a następnie owiń je bawełnianą ściereczką. Taki zimny kompres trzymaj przy zębie co najmniej kwadrans. Możesz także przyłożyć zimny worek do policzka w tym miejscu, gdzie boli ząb. To sprawdzone, domowe sposoby na ból zęba, które uśmierzają go w dosłownie kilka minut! A może ból zęba pojawił się u dziecka? Jeżeli jest małe, możesz umieścić jego gryzak w zamrażarce na kilka minut. Daj go następnie dziecku – w ten sposób uśmierzysz jego ból!
Oczywiście, możesz także zainwestować w odpowiednią pastę do zębów, jaka przeznaczona jest szczególnie do zębów wrażliwych. To szybka pomoc zwłaszcza, jeżeli cierpisz na nadwrażliwość zębów – a takowa często jest objawem cofania się dziąseł w jamie ustnej. Używaj do tego jak najbardziej miękkiej szczoteczki do zębów, aby nie podrażnić bolących zębów i dziąseł.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!