Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów. Tak złagodzisz dolegliwości
Bóle mięśni i stawów dotykają każdego, po treningu, większym wysiłku lub wskutek przeciążeń lub zwyrodnień. Mogą być także objawem chorób narządu ruchu. jak sobie pomóc i czy warto stosować domowe sposoby? Babcine metody, jak domowe sposoby na łupież, czy domowe sposoby na bolące kolana, dobrze sprawdzają się, aby uzyskać doraźną ulgę w bólu. Są to metody łatwe w użyciu, jednak wymagają systematyczności. Przedstawiamy najlepsze, sprawdzone, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co robić na obolałe mięśnie i stawy - przyczyny i metody leczenia
Dlaczego bolą mięśnie i stawy
Ból mięśni i stawów najczęściej kojarzy się z zakwasami, które mamy po wzmożonym wysiłku, głównie treningu. U osób starszych przyczyną bólów mięśni i stawów są zwykle zwyrodnienia. Jednak to nie jedyne przyczyny bólów nóg, dłoni lub innych partii ciała.
Ból mięśni i stawów najczęściej dotyczy nóg, rąk i dłoni, kręgosłupa szyjnego, kręgosłupa lędźwiowego. Bez względu na przyczynę bóle te ograniczają ruchomość, a co za tym idzie ograniczają aktywność i utrudniają życie. Zdarza się, że ból utrudnia lub uniemożliwia pewne ruchy, na przykład podniesienie ręki do góry, co uniemożliwia wykonywanie niezbędnych czynności, jak na przykład zdjęcie czegoś z półki, czy zwykłe czesanie się.
Jakie są najczęściej występujące przyczyny bólu mięśni i stawów:
- urazy,
- przetrenowanie,
- przeciążenie,
- zwyrodnienia,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stres,
- infekcje.
Sprawdzone metody leczenia bolących mięśni i stawów
Metody leczenia obolałych mięśni i stawów zależą od ich przyczyny. Najczęściej występują tzw. “zakwasy” czyli bóle różnych partii mięśni po przetrenowaniu lub po zwykłej zmianie ćwiczeń po przerwie. Zakwasy, czyli zbyt duże stężenie kwasu mlekowego, zwykle szybko przechodzą i dla odczucia ulgi wystarczą sprawdzone, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów. Jednak wskutek przetrenowania może dojść także do uszkodzenia mięśni. Wtedy, związany z tym ból trwa dłużej, nawet do kilku dni.
Ból mięśni pojawia się również zwykle w czasie infekcji z wysoką gorączką. Stosuje się wówczas tradycyjne leki na infekcje grypowe lub przeziębieniowe.
Często występującym zjawiskiem są przeciążeniowe bóle mięśni. Wynikają one zwykle z długiego przebywania w tej samej pozycji, wskutek czego mięśnie są przeciążone. Na przykład w czasie pracy przy komputerze dochodzi do przeciążenia mięśni okołokręgosłupowych, w czasie długiego siedzenia przeciążeniu ulegają mięśnie w odcinku lędźwiowym. Problem narasta powoli, dlatego dopiero po długim czasie zaczynamy odczuwać naprawdę dokuczliwe bóle.
Bóle lub sztywność stawów zwykle związane są z chorobą zwyrodnieniową. W wyniku uszkodzenia powierzchni stawowych, torebki stawowej i struktur otaczających staw dochodzi do bolesności w czasie poruszania się. Zwyrodnienia najczęściej dotyczą kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych. Bóle stawów związane są także z poważną chorobą, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Sprawdzone metody leczenia bólu stawów i mięśni
Najprostszym sposobem na obolałe mięśnie i stawy są różnego rodzaju maści, żele i plastry o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, które dostępne są w aptekach bez recepty.
Jeśli maści, żele lub domowe sposoby nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. W przypadku bólów stosuje się rentgen, USG lub rezonans magnetyczny. Najczęściej zalecaną metodą jest fizykoterapia. Ponadto stosuje się środki przeciwbólowe, pomoce ortopedyczne (np. ortezy), tzw. blokady, czyli zastrzyki silnych leków przeciwzapalnych, terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP) lub przeszczep komórek macierzystych.
Naturalne, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów
Czy warto stosować domowe, babcine metody
Czy warto stosować stare, domowe sposoby, jak na przykład domowe sposoby na łupież lub domowe sposoby na bolące kolana? Dobre, naturalne metody są jak najbardziej wskazane jako wspomagające. Przykładem są domowe sposoby na bolące kolana polegające na robieniu okładów z liści kapusty, kompresów z octu jabłkowego czy kąpieli w soli epsom. Są to bezpieczne metody nieinwazyjne, które warto zastosować, aby odczuć ulgę.
Dobre, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów są zwykle dość pracochłonne i wymagają systematyczności. Łatwiej jest stosować maści czy żele dostępne w aptece. Jednak naturalne metody mogą być zdrowsze i dawać doraźną ulgę. Należy zacząć od zbadania przyczyny bólu. Jeśli bóle wynikają z przeciążenia, warto nauczyć się prawidłowej postawy oraz prawidłowego sposobu siedzenia, podnoszenia rzeczy i dźwigania ciężarów. Warto również wdrożyć umiarkowaną aktywność fizyczną.
Sposoby na bóle mięśni i stawów
Dobre, sprawdzone domowe sposoby na obolałe mięśnie i stawy:
- ciepłe kąpiele w ciepłej wodzie lub z dodatkiem ziół, kamfory lub siarki,
- kąpiel lub moczenie nóg czy dłoni w soli Epsom 3 razy w tygodniu po 20 minut,
- ciepłe lub zimne okłady,
- okłady z chrzanu, miodu, cebuli lub białej kapusty,
- masaże, najlepiej przy użyciu olejków rozgrzewających,
- nacieranie octem jabłkowym,
- kąpiele z dodatkiem ziół o działaniu przeciwzapalnym,
- wcieranie nalewki z bursztynu,
Tradycyjną metodą na obolałe mięśnie i stawy są ciepłe lub zimne okłady. Przykładem są okłady ze świeżych liści kapusty na kolana. Ciepłe okłady stosujemy dla rozluźnienia mięśni oraz wtedy, gdy nie występuje obrzęk. W przypadku obrzęku i stanu zapalnego oraz na bóle po intensywnym treningu stosujemy okłady zimne. Okład stosujemy przez 20 minut, najlepiej 3 - 4 razy dziennie do czasu uzyskania ulgi w bólu. Do klasycznych babcinych metod należą okłady ze świeżych liści kapusty tłuczonych tłuczkiem do mięsa. Można stosować również okład ze mielonego chrzanu z dodatkiem startej cebuli i miodu. Okład umieszczamy na bolącym miejscu, a następnie owijamy go bandażem elastycznym i zostawiamy na kilka godzin. Jeśli skóra zacznie piec, należy okład zdjąć i przemyć skórę wodą. Sprawdź także: Jak się pozbyć zakwasów w mięśniach? 5 praktycznych sposobów.
Doskonałym sposobem są masaże lub nacierania. Warto jednak pamiętać, aby robić to delikatnie, szczególnie jeśli nie jesteśmy doświadczonym masażystą.
Na bóle mięśni i stawów pomoże także zmiana diety, a przede wszystkim wprowadzenie do diety kurkumy i czosnku. Pomocne jest także regularne picie tranu.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!