Domowe sposoby na cieknący katar – 3 naturalne metody leczenia
Katar jest dolegliwością bardzo uciążliwą i powszechnie występującą – dotyka każdego, pojawiając się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zatkany nos nie ułatwia komfortu życia, a wodnisty katar znacznie utrudnia realizację nawet najbardziej wyszukanych planów. Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na cieknący katar, które pomogą pozbyć się go naprawdę szybko. Jakie domowe sposoby na katar będą najlepsze? Dowiesz się czytając poniższy artykuł!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na cieknący katar
Wodnisty katar – jak się objawia?
Katar zazwyczaj może być:
- wodnisty,
- śluzowy,
- śluzowo-ropny,
- ropny.
Cieknący katar zazwyczaj świadczy o alergicznym nieżycie nosa. Może być także następstwem łagodnej infekcji wirusowej bądź niegroźnego przeziębienia. Oczywiście, aby sklasyfikować katar należy przeprowadzić wywiad lekarski i udać się w tym celu do odpowiedniego punktu medycznego. Może się bowiem okazać, że silny katar wyciekający z nosa jest sezonowy albo całoroczny – następując po kontakcie z danym alergenem, jaki uczula. Przewlekły katar łączy się wówczas zazwyczaj z kichaniem, świądem, łzawieniem oczu, a także ich ciągłym pocieraniem. Jak z kolei objawia się katar infekcyjny? Towarzyszy mu często:
- ból gardła,
- kaszel,
- wysoka gorączka,
- stan podgorączkowy,
- wodnista wydzielina z nosa.
To, jak powinno przebiegać przepisane leczenie cieknącego kataru, zależy więc od ostatecznej jego przyczyny i nasilenia. Jednak istnieją naturalne sposoby domowe, jakie możesz wykorzystać w leczeniu wodnistego kataru niezależnie od powodów jego wystąpienia! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?
1 sposób – kuracja napotna i nawodnienie
Jakie są metody na katar z nosa? Domowe sposoby na cieknący katar będą dobrym rozwiązaniem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak szybko pozbyć się kataru? Ważna będzie kuracja napotna! Przyjmuj w tym celu sporo gorących płynów i bierz ciepłe kąpiele. Ważne, żeby moczyć stopy w gorącej wodzie, a przed położeniem się do łóżka natrzeć stopy maścią kamforową – możesz nasmarować również klatkę piersiową. Dodaj do niej szczyptę spirytusu, żeby w pełni rozgrzać organizm. Taka maść nie dość, że udrożni nos, to ułatwi oddychanie podczas snu!
Oczywiście, nie można pominąć nawodnienia się! To ważne szczególnie, jeżeli organizm zainfekował przewlekły katar. Pamiętaj, że duża ilość płynów pozytywnie wpłynie na oczyszczenie się nosa. Korzystaj więc z dobrodziejstw gorącej herbaty rozgrzewającej. Warto będzie dodać do takowej kilka kropli soku malinowego – oczywiście, naturalnego. Taki dodatek świetnie podziała na silny katar, wykazując również właściwości napotne i rozgrzewające. Wrzuć do herbaty plasterek cytryny – pozbędziesz się wirusów! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
Jak szybko wyleczyć katar?
2 sposób – inhalacje na zatkany nos i wydzielinę z nosa
Inhalacje to świetne domowe sposoby na katar – bez problemu wykonasz je samodzielnie w domu! Leczenie cieknącego kataru za ich pomocą polega na wdrożeniu do dróg oddechowych wdychanego powietrza, jakie zawiera dobroczynne składniki (wcześniej przygotowane). Musisz zakupić w tym celu inhalator albo nebulizator. Prawidłowo przeprowadzona inhalacja doskonale podziała niemal na każdą odmianę kataru, w tym cieknącego. Najprościej będzie wykonać takową z soli fizjologicznej – zadziała oczyszczająco i nawilżająco. Inhalacja solą powinna trwać ok. kwadrans i być stale powtarzana, najlepiej przez cały tydzień. Do inhalacji możesz użyć chociażby:
- olejku z drzewa herbacianego (nie stosuj u dzieci i kobiet w ciąży),
- olejku sosnowego (dobry również na ból gardła i zatok),
- olejku eukaliptusowego (pomoże w leczeniu przeziębienia, działając dezynfekująco).
Oprócz wyżej wymienionych warto również wypróbować olejek mentolowy, rozmarynowy, tymiankowy lub piniowy. Pamiętaj jednak, że nie w każdym przypadku będzie można stosować inhalacje tego typu. Jakie są więc przeciwwskazania?
- niewydolność serca,
- gruźlica,
- nowotwór układu oddechowego,
- niewydolność krążenia,
- wysoka temperatura,
- atak astmy,
- krwawienie z dróg oddechowych,
- zapalenie zatok albo migdałów (ropne).
3 sposób – syrop cebulowy lub czosnkowy
Cebula i czosnek znane są nie od dziś jako naturalne sposoby walki z przeziębieniem i domowe sposoby na cieknący katar! Nic tak nie zwalcza infekcji, jak naturalne produkty. Możesz przygotować z nich syrop:
- czosnkowy – pij go profilaktycznie i to nie tylko wtedy, gdy masz wodnisty katar! Czosnek to bardzo cenne źródło wielu witamin (C, E lub A), wykazując również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
- cebulowy – wystarczy skroić niewielką cebulę w kostkę, zasypać cukrem i poczekać, aż cebula wypuści sok. Do takiego syropu możesz dodać również plasterek cytryny. Pamiętaj, że cebula bardzo dobrze wpływa na wszelakie podrażnienia oraz świetnie działa na drogi oddechowe, oczyszczając je.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są powszechnie znanymi sposobami domowymi, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania z normalnych usług medycznych!