Domowe sposoby na grzybicę paznokci – 6 najskuteczniejszych metod
Nie da się ukryć, że grzybica paznokci u nóg czy u rąk nie wygląda zbyt… atrakcyjnie. Co najgorsze, choroba ta często potrafi nawracać, objawiając się zbrązowieniem albo zażółceniem płytki paznokcia. Walka z grzybicą jest żmudna i długa, zwłaszcza jeżeli towarzyszą jej chorobowe zmiany ustrojowe, źle dobrane obuwie albo antybiotykoterapia. Leczenie grzybicy paznokci to długotrwały proces. Całe szczęście istnieją domowe sposoby na grzybicę paznokci, które pozwalają niwelować powstające zmiany. Jak wykorzystać te naturalne metody w sposób przynoszący skutek?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na grzybicę paznokci
Grzybica paznokci u nóg i rąk – dlaczego powstaje?
Spójrz na swoje paznokcie – zmieniły barwę na żółtą lub brązową, stały się łamliwe, kruche albo zmieniły kształt? Możesz więc mieć do czynienia z grzybicą! Najczęściej chorobę tę wywołują dermatofity, a czasami pleśnie i drożdżaki. Konieczne jest, aby walka z grzybicą została podjęta możliwie szybko – chyba nie chcesz, aby zakażone zostały… wszystkie paznokcie? Zanim zaczniesz jednak leczenie grzybicy paznokci warto wiedzieć, co tak właściwie może ją wywoływać:
- otyłość,
- choroby układu krążenia,
- inne zakażenia grzybicze,
- zaburzenia układu hormonalnego i odpornościowego,
- długotrwałe przyjmowanie sterydów i antybiotyków,
- ciasne i nieprzewiewane obuwie,
- przebywanie w basenach lub saunach,
- korzystanie z natrysków publicznych,
- nadpotliwość stóp.
Konieczne jest zatem, aby skorzystać ze skutecznych metod naturalnych, jakie zniwelują problem grzybicy paznokci. Warto zastosować również domowe sposoby na grzybicę pochwy, domowe sposoby na trądzik albo powszechnie znane i skuteczne, domowe sposoby na opryszczkę – w dużej mierze związane są one bowiem z bakteriami, podobnie jak grzybica paznokci!
1 sposób – ocet jabłkowy
To aktywny środek, jaki przynosi bardzo pozytywne skutki w leczeniu dolegliwości związanych z grzybicą paznokci. Ocet jabłkowy pomaga w regulowaniu poziomu pH skóry, przez co hamuje rozwijanie się grzybów. Mało tego, potrafi dobrze zniszczyć środowisko, jakie sprzyja ich rozprzestrzenianiu się na kolejne paznokcie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?
Wystarczy, że zmieszasz w tym celu ocet jabłkowy z wodą (w proporcjach 1:1). Zanurz w takiej mieszance paznokcie zaatakowane grzybicą przynajmniej na 15 minut. Osusz następnie owe miejsce i potraktuj środkiem nawilżającym, np. kremem do rąk albo stóp (w zależności od problemu).
2 sposób – sok z cytryny
Do leczenia grzybicy warto wykorzystać również… cytrynę. Nie od dziś wiadomo bowiem, że cytryna posiada właściwości przeciwgrzybiczne oraz antybiotyczne, przez co jest skuteczna w leczeniu problemu. Mało tego, cytryna nie jest droga oraz jest to środek naturalny – a więc nieszkodliwy.
Wyciśnij świeżą cytrynę i przykładaj bezpośrednio na miejsce zakażone grzybem. Możesz również pokroić cytrynę w plastry i nacierać nimi chore paznokcie.
Naturalne metody na grzybicę paznokci
3 sposób na leczenie grzybicy paznokci – zioła
Są niezastąpione w czasie walki z grzybicą paznokci. Zioła, jakie możesz wykorzystać, to np.:
- chmiel,
- czarci pazur,
- orzech czarny,
- pokrzywa,
- skrzyp polny,
- rozmaryn,
- aloes,
- komosa piżmowa.
Warto wykorzystywać zioła do kąpieli leczniczych (jak np. skrzyp polny), aby zadziałać napotnie i oczyścić skórę z toksyn. Możesz oczywiście stosować zioła również w formie naparów czy okładów. Zioła działają przeciwzapalnie, łagodząco i wzmacniająco. Pamiętaj, że przyspieszają one także regenerowanie się naskórka i uodparniają paznokcie na nawracanie grzybicy! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
4 sposób – olejek z drzewa herbacianego
Olejek posiada właściwości antyseptyczne, które dobrze wpłyną na stan paznokci. Przy okazji, olejek ten eliminuje mikroorganizmy, jakie osiadają na paznokciach nóg czy rąk. Warto więc stosować preparat bezpośrednio na miejsce zakażenia, aby zwalczyć je raz na zawsze. Olejek z drzewa herbacianego może mieć stężenie nawet do 50 %, jednak trzeba obchodzić się z nim wówczas wyjątkowo ostrożnie – może zadziałać drażniąco!
Potraktuj olejkiem każdy paznokieć osobno, nakładając na nie po niewielkiej kropelce preparatu. Staraj się wykonywać taki zabieg przynajmniej 2 razy dziennie, do 3 razy maksymalnie. Oczywiście, olejku pod żadnym pozorem nie można spożywać – może wywołać bowiem dość nieprzyjemne skutki uboczne (np. wysypkę albo podrażnienie układu pokarmowego).
5 sposób – walka z grzybicą a leczenie czosnkiem
Może nie pachnie zbyt przyjemnie, ale jego dobroczynne właściwości wykorzystywane są w domowych kuracjach już od wielu lat – oczywiście, z wielkim powodzeniem. Czosnek wykazuje działanie antybiotyczne oraz bakteriobójcze, przez co skutecznie radzi sobie z grzybicą paznokci. Mało tego, czosnek może wspomóc walkę z eliminacją mikroorganizmów, przez co hamuje nawroty choroby.
Jak go wykorzystać? Wystarczy, że zrobisz z niego… pastę. Rozgnieć w tym celu ok. 10 ząbków czosnku, ułóż w misce z ciepłą wodą i zostaw tam na ok. 10 minut. Postaraj się później wymoczyć w takim wynalazku swoje paznokcie, najlepiej przez kwadrans. Możesz także zmieszać swoją czosnkową miksturę razem z… oliwką z oliwek! Nałóż ją następnie na zainfekowane grzybicą miejsce. Uwierz, leczenie czosnkiem pomagało już naszym babciom – więc dzisiaj również pomoże!
6 sposób – leczenie sodą oczyszczoną grzybicy
Domowe sposoby na grzybicę paznokci to również zastosowanie zasadowego odczynu… sody oczyszczonej! Dzięki niej skutecznie zwalczysz nie tylko samą grzybicę paznokci, ale też wszelakie mikroorganizmy ją powodujące. Leczenie sodą oczyszczoną grzybicy polecane jest, zwłaszcza gdy zakażenie już się pojawi.
Zrób z sody pastę, mieszając ją z sokiem z cytryny – możesz nałożyć ją od razu na miejsce pojawienia się grzybicy paznokci. Wsyp ją także do obuwia, aby pozbyć się z niego bakterii.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!