Domowe sposoby na kołatanie serca. Tak złagodzisz arytmię
Kołatanie serca, czyli poczucie nieprawidłowej akcji serca, pojawia się w wyniku stresu, emocji lub wskutek treningu czy picia kawy. Nie zawsze jest związane z chorobą. Dlatego warto wiedzieć co pomaga na palpitacje serca i jak uspokoić skołatane serca, jeśli badania nie wykazały poważnej choroby. Czy istnieją domowe sposoby na arytmię? Czy warto w ogóle stosować takie metody, na przykład domowe sposoby na kurzajki? Odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy jakie ćwiczenia, zioła czy domowe leki stosować, aby uspokoić serce.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kołatanie serca - przyczyna, objawy, leczenie
Co to jest kołatanie serca - objawy, przyczyna
W normalnych warunkach u zdrowego człowieka występuje 60-100 uderzeń serca na minutę. Jednak zdarza się, że osoby skarżą się na nierównomierne bicie serca lub mają poczucie nieprawidłowej akcji serca. Odczucie to może być wywołane na przykład stresem lub wypiciem nadmiernej ilości kawy. Jednak problem ten budzi niepokój. Czasami kołataniu serca towarzyszą takie objawy, jak zawroty lub bóle głowy lub ogólne osłabienie. Dowiedz się jaka jest przyczyna kołatania serca, kiedy odczucie to powinno budzić niepokój i co pomaga na tę dolegliwość.
Kołatanie serca oznacza zaburzenie rytmu bicia serca. Najczęściej występująca przyczyna tej dolegliwości to stres lub silne emocje. Palpitacje serca występują po dużym stresie, przy nerwicy, stanach lękowych, depresji czy podczas ataków paniki. Kołatanie serca często pojawia się po nikotynie, alkoholu lub kofeinie. Zdarza się również po forsownym treningu, w wyniku palenia papierosów lub po przejedzeniu się tłustymi potrawami. Może wystąpić także po przyjmowaniu niektórych leków. Zdarzają się także przy niskim ciśnieniu krwi.
Częstym zjawiskiem jest kołatanie serca w czasie menopauzy. Może być również objawem zaburzeń hormonalnych, na przykład nadczynności tarczycy czy zespołu Cushinga. Kołatanie serca może świadczyć również o niedoborze potasu lub magnezu. Częste palpitacje serca mogą świadczyć o anemii, cukrzycy, odwodnieniu, niedotlenieniu, niedociśnieniu, lub infekcji.
Czy kołatanie serca jest niebezpieczne - kiedy stosować domowe sposoby na kołatanie serca a kiedy zgłosić się do lekarza
Należy obserwować siebie i zauważyć jak często występuje kołatanie serca i jaka jest jego przyczyna. Jeśli zdarza się często, warto odstawić kawę, alkohol, papierosy i walczyć z otyłością. Jeśli okaże się, że kołatanie serca nie jest związane z przypadłością kardiologiczną, lecz pojawia się sporadycznie po większym stresie lub po kawie, należy wdrożyć domowe sposoby na kołatanie serca, jak na przykład ćwiczenia oddechowe, metody relaksacji lub zioła.
Kołatanie serca może być również objawem groźnych chorób kardiologicznych, jak:
- częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy,
- zapalenie osierdzia,
- migotanie bądź trzepotanie przedsionków,
- niewydolność serca.
Kołatanie serca jest jednym z objawów arytmii, czyli przyspieszonego lub spowolnionego bicia serca. Arytmia związana jest z szeregiem chorób kardiologicznych, z których najczęściej występuje migotanie przedsionków.
Dlatego też należy bacznie obserwować objawy towarzyszące i nie lekceważyć ich. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli kołataniu serca towarzyszą takie objawy jak:
- utrata przytomności,
- puls powyżej 100 uderzeń na minutę,
- arytmia, czyli przyspieszone lub spowolnione bicie serca,
- zmiana charakteru kołatania serca,
- ból w klatce piersiowej,
- przyspieszony oddech.
Częste, długo trwające palpitacje serca, którym towarzyszą niepokojące objawy, należy skonsultować z kardiologiem, który zleci odpowiednie badania i wdroży leczenie. Natomiast jeśli przyjmujemy leki na tarczycę i pojawią się palpitacje serca, należy udać się do endokrynologa. Nie należy również lekceważyć kołatania serca w ciąży.
Domowe sposoby na kołatanie serca
Jak uspokoić kołatanie serca lub arytmię - czy i kiedy warto stosować domowe metody
Jeśli badania nie wykazały żadnej choroby kardiologicznej, leczenie kołatania serca nie jest konieczne. W takim przypadku możemy wdrożyć naturalne, domowe metody na kołatanie serca lub arytmię.
Czy warto w ogóle stosować domowe sposoby? Stare naturalne, metody, jak na przykład domowe sposoby na kurzajki, wszelkiego rodzaju zioła, domowe leki, były stosowane przez naszych przodków, którzy mieli utrudniony dostęp do lekarzy. Obecnie te naturalne metody zostały częściowo zapomniane, gdyż są pracochłonne. Ale warto je sobie przypomnieć i wiedzieć jak uspokoić skołatane serce, szczególnie jeśli żyjemy w ciągłym stresie.
Co pomaga na kołatanie serca
Jeżeli często dotyka nas kołatanie serca nie związane z chorobą, należy dokonać kilku zmian w swoim trybie życia, szczególnie w celu obniżenia stresu. Co zrobić, aby złagodzić kołatanie serca:
- ograniczyć picie kawy i mocnej herbaty, można ją zastąpić zieloną herbatą,
- wyeliminować napoje gazowane,
- ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów,
- wzbogacić dietę w kwasy omega-3,
- wdrożyć regularną aktywność fizyczną odpowiednią do wieku i kondycji.
Warto również stosować zioła, które dobrze wpływają na krążenie, jak głóg lub serdecznik. Korzystne będą również zioła łagodzące stresy i przeciążenia układu nerwowego. Warto pić ziołowe herbatki z takich ziół jak:
- melisa,
- kwiat lipy,
- kwiat lawendy,
- ziele dziurawca,
- korzeń kozłka lekarskiego,
- szyszki chmielu,
- ziele męczennicy,
- korzeń różeńca.
W aptekach dostępne są również leki ziołowe w postaci tabletek lub kropli bez recepty, które łagodnie uspokajają kołatanie serca. Sprawdź także ten artykuł: Jaki powinien być puls? Tabela norm dla dzieci i dorosłych.
Jak szybko uspokoić kołatanie serca? Jeśli czujesz nierównomierne bicie serca, usiądź, połóż nogi na podwyższeniu i spokojnie oddychaj. Należy oddychać powoli, spokojnie i równomiernie. Rytm serca powinien szybko wrócić do normy. Innym sposobem jest także kaszel, który pozwala unormować akcję serca. Należy więc kilkakrotnie zakasłać. Można również ochlapać twarz zimną wodą. U niektórych osób palpitacje serca łagodzi wypicie szklanki zimnej wody.
Na palpitacje serca dobre są proste ćwiczenia oddechowe, których instrukcje można znaleźć w sieci. Nawet jeśli badania wykażą chorobę kardiologiczną, nie znaczy to, że należy ograniczyć ruch. Przeciwnie, warto wdrożyć ćwiczenia kardio, lecz w umiarkowanym wydaniu. Może to być spacer, nordic walking, pływanie, bieganie lub jazda na rowerze. Niewskazane są natomiast ćwiczenia statyczne, na siłowni, na przykład podnoszenie ciężarów. Zalecane jest rekreacyjne uprawianie sportu, lecz nie powinien być to sport wyczynowy lub bardzo intensywny.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!