Domowe sposoby na kurzajki. Zobacz, jak usunąć brodawki
Kurzajki czy brodawki, stanowią nieprzyjemny problem estetyczny. Nie bolą, lecz wyglądają brzydko i odstręczają innych ludzi do kontaktu z nami. Niestety są zaraźliwe. Ponadto są trudne do wyleczenia i potrafią nawracać. Czy można samodzielnie pozbyć się kurzajek? Poznaj dobre, domowe sposoby na kurzajki. Wyjaśniamy, czy są one skuteczne. Doradzamy, jak wyleczyć kurzajki, czy stosować metody domowe czy medyczne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyleczyć kurzajki
Co to są kurzajki (brodawki)
Na dłoni lub na stopie, ale też na innych częściach ciała, pojawiają się małe narośla, które nie są bolesne, lecz powodują dyskomfort, przeszkadzają i irytują. Zmiany te są szczególnie irytujące w miejscach, które często dotykamy i możemy niechcący zahaczyć. Natomiast kurzajka na stopie powoduje spory dyskomfort przy chodzeniu.
Co to jest kurzajka i jak powstaje? Kurzajka, to potoczna nazwa brodawki, czyli małej narośli wywołanej przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej powstają na dłoniach lub na stopach, lecz tworzą się praktycznie wszędzie. Jest to nieduża, niebolesna zmiana w kolorze cielistym, szarawym lub brązowawym. Powierzchnia brodawki jest nieregularna i szorstka. Na stopie borodawka ma na wierzchu czarne kropeczki, czyli naczynia krwionośne, i tym różni się od zwykłego odcisku.
W jaki sposób zarażamy się brodawczakiem? Wirus przenosi się przez dotyk i kontakt z zarażoną osobą lub jej rzeczami osobistymi. Miejscem, gdzie najczęściej możemy zarazić się brodawczakiem są szatnie sportowe, salony kosmetyczne, obiekty sportowe, kluby fitness czy baseny. Brodawczak przenosi się także drogą płciową. Wirus wnika przez uszkodzony naskórek i czasem mija wiele miesięcy zanim pojawi się brodawka. U osób zdrowych zwykle wirusy są niszczone przez system immunologiczny. Dlatego na kurzajki cierpią zwykle osoby z obniżoną odpornością, osoby młode i dzieci. Są to zmiany trudne do wyleczenia, które potrafią nawracać.
Występuje wiele rodzajów brodawek. Ze względu na miejsce występowania dzielimy je na:
- kurzajki dłoni,
- kurzajki stóp,
- brodawki płaskie występujące na twarzy i ramionach,
- kłykciny kończyste występujące w okolicach intymnych lub rzadziej na śluzówkach.
Brodawki dłoni wyglądają jak nieregularne grudki w kolorze szaro brunatnym. Są stosunkowo łatwe do wyleczenie, jednak nieleczone utrzymują się bardzo długo.
Na stopie mogą pojawić się dwa rodzaje kurzajek. Kurzajki głębokie są bardzo bolesne przy chodzeniu, szczególnie że umiejscawiają się najczęściej na podeszwie stopy. Są to kalafiorowate narośla z charakterystycznymi czarnymi kropeczkami. Występują pojedynczo i często samoistnie znikają i nie powracają. Drugi rodzaj to brodawki mozaikowe, które występują w grupach. Nie są bolesne, lecz po usunięciu często wracają.
Do trudnych do usunięcia należą brodawki płaskie i kłykciny kończyste. Brodawki płaskie pojawiają się jako małe grudki o błyszczącej powierzchni. Są bardzo trudne do wyleczenia, jednak po kilku latach samoistnie znikają nie pozostawiając blizn, ani żadnych śladów.
Usuwanie kurzajek - sprawdzone metody
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy należy usuwać kurzajki. Na ten temat krąży wiele mitów. Często zdarza się, że kurzajki same znikają, gdyż zwalcza się system immunologiczny. Jeśli to się nie zdarzy kurzajki zwykle bytują około 2 - 3 lat, po czym samoistnie zanikają. Jednak potrafią się rozsiewać i atakować inne miejsca. Dlatego też kurzajki trzeba leczyć i usuwać. Najlepiej udać się w tym celu do dermatologa lub do gabinetu kosmetycznego. Niegdyś kurzajki usuwane były w gabinetach kosmetycznych przez wypalanie. Metoda ta była bolesna. Dlatego wiele osób boi się takich nieprzyjemnych metod, nie wiedząc o tym, że odeszły one w niepamięć. Obecnie istnieje sporo bezpiecznych i bezbolesnych metod.
Metody leczenia brodawek u lekarza lub w gabinecie kosmetycznym:
- peeling kwasem salicylowym,
- zamrażanie ciekłym azotem,
- elektrokoagulacja, czyli usuwanie prądem,
- łyżeczkowanie brodawki, czyli wycięcie wraz z korzeniem,
- kwas trichlorooctowy - metodzie tej towarzyszy pieczenie i kłucie,
- leczenie laserowe może być bolesne i ma nieudowodnioną skuteczność.
Jak wyleczyć kurzajki samemu? W aptekach dostępne są preparaty do usuwania kurzajek. Niektóre dostępne są bez recepty lub na receptę. Działają one najczęściej na bazie kwasów żrących, które powodują odpadanie kurzajek. Ważne jest, aby stosować je tylko na zmiany na skórze, a nie na skórę zdrową. Dostępne są także aplikatory do domowego wymrażania kurzajek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kurzajek.
Sprawdzone, domowe sposoby na kurzajki
Jak się pozbyć kurzajek domowymi sposobami i czy warto stosować stare babcine metody
Może się zdarzyć, że dobre, domowe sposoby na kurzajki, okażą się skuteczne. Dlatego warto od nich zacząć, szczególnie że są to metody proste, tanie i bezpieczne.
Bezpieczne metody polegają na smarowaniu brodawki różnymi substancjami lub robieniu okładów. Nie wiemy, czy metody te są skuteczne, gdyż często kurzajka odpada samoistnie. Niestety nie wszystkie sposoby na usuwanie kurzajek są bezpieczne. Zdarza się, że osoby zdesperowane stosują drastyczne metody, jak przypalanie, obrywanie, odcinanie i tym podobne. Są to sposoby nie tylko bolesne i nieskuteczne, lecz także niebezpieczne, gdyż grożą zakażeniem rany i ułatwiają rozsianie się wirusa na inne miejsca.
Jak wyleczyć brodawki bezpiecznym domowym sposobem? Dobre, sprawdzone od wieków jest usuwanie kurzajek przy pomocy soku jaskółczego ziela. Glistnik jaskółcze ziele jest pospolitym chwastem rosnącym praktycznie wszędzie. Ma on charakterystyczne żółte kwiatki i jasnozielone liście. Po przełamaniu łodyżki lub liścia zobaczymy sok o intensywnie żółtym kolorze. Sok ten zawiera naturalny cytostatyk. Aby usunąć kurzajkę, należy 2 razy dziennie smarować ją sokiem z tej rośliny. Podobnie działa mniszek lekarski. Warto jednak pamiętać, że sok z glistnika jaskółcze ziele ma właściwości drażniące i uczulające. Doskonale nadaje się do usuwania kurzajek na dłoni lub na stopie. Nie zaleca się jej stosowania na twarzy. Należy uważać, aby sok nie dostał się do oczu.
Domowe sposoby na kurzajki
Inne domowe metody na usunięcie kurzajek to:
- okłady z rivanolu,
- okłady ze skórki cytryny,
- okłady z czosnku,
- smarowanie olejkiem z drzewa herbacianego,
- smarowanie olejkiem z oregano,
- mikstura z 2 kropel wody, kropli olejku z drzewa herbacianego i kropli octu jabłkowego do nacierania kurzajki,
- moczenie rąk lub stóp przez 30 minut w roztworze soli kuchennej.
Metody te mogą okazać się skuteczne, jeśli są stosowane systematycznie, zwykle 2 razy dziennie. Okłady robimy przykładając wybraną miksturę i oklejając całość plastrem. Również brodawkę nasmarowaną wybraną substancją warto zabandażować.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!