Domowe sposoby na łupież. TOP 5 najlepszych metod
Łupież jest uciążliwym i nawracającym problemem, który nie tylko psuje estetykę, sprawia, że wyglądamy niechlujnie, lecz także powoduje świąd skóry i przetłuszczanie się włosów. Czy warto stosować babcine metody na łupież, domowe sposoby na ból głowy, czy domowe sposoby na ból łydek? O ile na ból ucha domowe sposoby są kontrowersyjne, to naturalne sposoby na łupież są bezpieczne i warto je stosować, zarówno samodzielnie jak i wspomagająco przy kuracji szamponem leczniczym. Przedstawiamy najprostsze i łatwe do zastosowania sposoby na łupież u dorosłego i u dziecka.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest łupież i jak go zwalczyć
Jak wygląda łupież
Jednym z najczęściej występujących problemów z włosami i skórą głowy jest łupież. Występuje on w postaci małych, białych fragmentów naskórka, które odrywają się od skóry i utrzymują się we włosach. Jest to kłopotliwa dolegliwość, szczególnie dla osób o ciemnych włosach, kiedy to łupież jest dobrze widoczny. Białe skórki we włosach czy też na kołnierzu stanowią problem wstydliwy, gdyż kojarzą się z brakiem higieny. Wyglądają bardzo nieestetycznie i stanowią ogromny problem, dla osób, które muszą wyglądać atrakcyjnie.
Co ważne, występowanie łupieżu nie ma związku z higieną. Pojawia się on najczęściej u młodych ludzi w wieku około 20 lat i najczęściej dotyka mężczyzn. Boryka się z nią nawet 50 % populacji. Dolegliwość ta występuje także u osób, które bardzo dbają o higienę. Częste mycie włosów poprawia problem estetyki, lecz nie usuwa przyczyny łupieżu. Niestety jest to dolegliwość, która potrafi nawracać. Jest to problem, który bardzo trudno jest zwalczyć.
Łupież wywołują grzyby z gatunku Malassezia. Ich występowaniu sprzyja zanieczyszczenie powietrza, promienie UV, jak również stress. Jest to choroba grzybicza, dlatego też niektórzy dietetycy zwracają uwagę na niezdrowy tryb życia i niewłaściwe odżywianie.
W normalnych warunkach skóra głowy złuszcza się w cyklu 28 dniowym. Złuszczają się komórki warstwy rogowej, których nie widać gołym okiem. W przypadku łupieżu proces ten przyspiesza. Na skórze gromadzą się łuski. Łupieżowi często towarzyszy łojotok, zaczerwienienie skóry i świąd.
Przyczyna łupieżu nie jest do końca poznana. Schorzenie to wywołują grzyby z gatunku Malassezia, które wchodzą w skład naturalnego mikrobiomu skóry człowieka. Zaburzenia w gospodarce tłuszczowej skóry powodują nadmierne namnażanie się tego grzyba. Grzyb Malassezia żywi się trójglicerydami. Dochodzi do zaburzenia struktury lipidów, którego skutkiem jest stan zapalny i łuszczenie się skóry.
Rodzaje łupieżu:
- łupież suchy - najczęściej występująca forma łupieżu, która polega na osypywaniu się białych łusek,
- łupież tłusty - jego objawem jest stan zapalny, nadmierne wydzielanie łoju oraz żółtawe strupy, które przylegają do skóry głowy. Świąd powoduje konieczność drapania się, co jeszcze bardziej podrażnia skórę,
- łupież biały skóry gładkiej występuje na skórze twarzy i ramion postaci białych plamek. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Ma związek z atopowym zapaleniem skóry.
- łupież azbestowy występuje na skórze owłosionej i tworzy grube, trudne do usunięcia łuski,
- łupież różowy Gilberta jest chorobą wirusową, która powoduje zmiany skórne u dzieci i młodzieży.
Najczęściej występuje łupież suchy lub tłusty i objawy te łatwo rozpoznać. Mimo że nie znamy przyczyny łupieżu, możemy wyliczyć sytuacje, które mu sprzyjają:
- niewłaściwa higiena włosów, nieodpowiedni szampon, nadmierne stosowanie żeli i lakierów, suszenie zbyt gorącą suszarką,
- niewłaściwa dieta, szczególnie uboga w cynk i witaminy z grupy B,
- stres i zmęczenie,
- niewłaściwa higiena osobista,
- zaburzenia hormonalne.
Warto pamiętać, że jeśli naturalne, domowe sposoby leczenie zawiodą, a problem się nasila, warto udać się do dermatologa, aby wykluczyć poważne schorzenia skóry. Sprawdź także ten artykuł: Jak rozpoznać gnidy we włosach? Jak się ich pozbyć krok po kroku?
Łupież - medyczne i naturalne metody leczenia
Teoretycznie wydaje się, że łupież jest łatwy do wyleczenia. Wystarczy stosować szampony przeciwgrzybicze i przeciwłupieżowe dostępne w sklepach i w aptece. Produktów tych jest dużo i są one niedrogie i łatwo dostępne. Niestety efekty ich działania są bardzo krótkie, gdyż łupież bardzo szybko nawraca. Niestety nie znamy jego przyczyn, tak aby można było je w łatwy sposób wyeliminować. Jest to choroba cywilizacyjna, która może mieć związek z zanieczyszczonym środowiskiem. Jednak dopóki medycyna nie pozna mechanizmu złuszczania się naskórka owłosionej skóry głowy, nie jest możliwe łatwe i skuteczne wyleczenie łupieżu. Dlatego też jestesmy skazani na ciągłą walkę z tym schorzeniem.
Prostym sposobem na łupież są szampony przeciwłupieżowe. Warto wybierać produkty dobrej jakości i działające łagodząco na skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem są również preparaty do złuszczania naskórka dostępne w aptekach. Warto pamiętać, aby nie stosować na łupież u dziecka, preparatów przeznaczonych dla dorosłych.
Naturalne, domowe sposoby na łupież u dziecka i u dorosłego
Czy stare, babcine sposoby na różne problemy warto stosować? Nasi przodkowie znali różne domowe sposoby na ból głowy, czy też domowe sposoby na ból łydek. Na ból ucha domowe sposoby także stosowano. Czy są one skuteczne? W większości przypadków są naturalne i nie mogą zaszkodzić. Na ból ucha domowe sposoby mogą czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. Natomiast domowe sposoby na ból głowy, domowe sposoby na ból łydek czy też babcine sposoby na łupież wykorzystują metody zewnętrzne i nieinwazyjne, które nie mogą zaszkodzić i warto jest stosować, szczególnie wspomagająco, oprócz kosmetyków przeciwłupieżowych.
Jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami? Poznaj najlepsze domowe sposoby na łupież:
- płukanka z ziół, jak mięta, pokrzywa lub melissa,
- masaż głowy,
- cytryna do płukanki lub masażu,
- płukanka z octu jabłkowego i pokrzywy,
- wcierki z oleju, jak olej kokosowy, olejek rycynowy, olejek herbaciany lub oliwa z oliwek,
- maseczka z glinki zielonej,
- maseczka z piany z białek,
- maseczka z jogurtu naturalnego,
- maseczka z sody z octem.
Dobrym sposobem, aby zwalczyć łupież są różnego rodzaju naturalne wcierki. Możemy wetrzeć w skórę głowy olej kokosowy, oliwę z oliwek, olejek rycynowy lub inny rodzaj oleju. Najlepiej robić to na godzinę przed myciem głowy. Dobrym sposobem na łupież jest olejek herbaciany. Nie należy go jednak stosować bezpośrednio na skórę. Lepiej dodać parę kropli do szamponu. Przed myciem głowy możemy również zrobić masaż skóry głowy przy użyciu połówki cytryny.
Nieco bardziej pracochłonne jest stosowanie olejku rycynowego. Po myciu wcieramy olejek w skórę głowy. Następnie owijamy głowę ręcznikiem i czekamy około pół godziny. Po tym czasie dokładnie myjemy głowę, tak aby usunąć resztki olejku i złuszczonego naskórka. Wykonanie masażu głowy lub wcierki palcami nie jest zbyt łatwe, szczególnie że środek na łupież należy wetrzeć równomiernie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego narzędzia do masażu głowy.
Jednym ze sprawdzonych sposobów leczenia łupieżu jest płukanka ziołowa. Najbardziej popularna jest płukanka z pokrzywy. Przed myciem gotujemy wywar z ziela pokrzywy. Wystudzonym wywarem płuczemy włosy po umyciu. Doskonale działa również płukanka z octu jabłkowego, który zawiera witaminę E, naturalne antyoksydanty i działa grzybobójczo.
Dwa razy w miesiącu można zrobić maseczka z sody z octem. Robimy rodzaj papki z sody i octu i nanosimy równomiernie na skórę głowy. Po 5 minutach myjemy głowę. Rodzaj maseczki robimy także z ubitej piany z białek jajka. Ubitą pianę z białek nakładamy na skórę głowy i trzymamy około 30 minut. Po tym czasie myjemy głowę. Zamiast piany z białek możemy użyć jogurt naturalny.
Stosując wyżej wymienione sposoby należy być systematycznym. Warto również wypróbować różne metody. Niestety pamiętajmy, że przerwa w dbaniu o włosy, spowoduje nawrót łupieżu.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!