Domowe sposoby na pryszcze – 6 najbardziej skutecznych metod
Z trądzikiem boryka się bardzo wiele ludzi – nie tylko nastolatków, ale i… dorosłych. Walka z pryszczami bywa naprawdę uciążliwa zwłaszcza, kiedy pojawiają się one na twarzy, na brodzie czy też … na plecach. Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na pryszcze, które pomogą uporać się z tym przykrym problemem. Jak usunąć syfy na twarzy? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak możesz się z pryszczy łatwo… wyleczyć!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
- żywność przetworzona (jak jedzenie w puszkach czy dania instant)
- słodycze
- ostre przyprawy (np. papryka chili)
- sól i cukier (w tym w butelkowanych napojach)
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
Nawadnianie uzupełnij o spożywanie większej ilości warzyw i owoców – to kluczowy element walki o piękną cerę. Warzywa i owoce również zawierają sporą ilość wody, będąc bezpiecznym „wspomagaczem” diety. Sięgaj szczególnie po te zawierające witaminę A, cynk oraz miedź.
3. Pasta na pryszcze
Wysuszenie pryszczy pozwoli na ich zmniejszenie oraz zminimalizowanie nowo powstających zmian na skórze. To doskonałe, naturalne sposoby na trądzik! Możesz zdecydować się na dwa rodzaje pasty:
a) pasta cynamonowa – rozrób z wodą pół łyżeczki cynamonu i nałóż miejscowo na zmianę. Zostaw tak pastę przynajmniej przez pół godziny. Wskazane jest jednak przytrzymanie jej na twarzy nawet przez całą noc. Nie nakładaj jej jednak na całą buzię, aby nie podrażnić skóry. Możesz także użyć samego cynamonu jako składniku maseczki, jednak w niewielkiej ilości.
b) pasta z kurkumy – to świetna pasta na pryszcze, która ułatwi wysuszenie zmian. Zmieszaj niewielką ilość kurkumy z wodą i nałóż na krostkę. Możesz pozostawić pastę na dłużej, jednak pamiętaj… kurkuma farbuje!
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Koniecznie obierz ząbek czosnku i przykładaj go do powstałych zmian skórnych. Możesz również wcierać czosnkowy sok bezpośrednio w krostki (przez minimum kwadrans). Doskonałym sposobem będzie również zjadanie dwóch ząbków czosnku dziennie – postaraj się jednak spożywać go z natką pietruszki, aby pozbyć się później… nieprzyjemnej woni z ust.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!