Domowe sposoby na skurcze nóg. Sprawdź, jak złagodzić dolegliwości
Skurcze nóg, a szczególnie łydek, są dolegliwością, z którą spotkał się prawie każdy. Dotykają głównie osób starszych i kobiety w ciąży, lecz także młode osoby nie są od nich wolne. Problem jest nieprzyjemny, gdyż zdarza się głównie w nocy zaburzając sen, zaś dolegliwości bólowe są ostre i bardzo nieprzyjemne. Czy istnieją jakieś domowe sposoby na skurcze nóg? Czy babcine metody, jak na przykład domowe sposoby na swędzenie skóry, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów lub domowe sposoby na ból łydek łydek, w ogóle warto stosować? Doradzamy co pomaga na skurcze mięśni nóg i jak sobie szybko pomóc w nocy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co powoduje skurcze mięśni łydek w nocy
Kiedy i u kogo pojawiają się skurcze łydek - przyczyny
Skurcz łydki jest nieprzyjemną dolegliwością bólową, która najczęściej dopada nas w nocy, chociaż zdarzyć się może także w ciągu dnia. Zazwyczaj skurczowi ulega mięsień z tyłu łydki, ale zdarza się także skurcz z przodu, albo z obu stron na raz. Ból jest silny, nieprzyjemny, uniemożliwia sen i nasila się, jeśli nic nie zrobimy. Proste, domowe sposoby, najczęściej pozwalają szybko poradzić sobie z bólem i spokojnie przespać resztę nocy. Może się również zdarzyć, że ból zostanie tylko złagodzony i doskwiera nam również następnego dnia. Skurcze mięśni łydek pojawiają się najczęściej, jednak zdarzają się także skurcze ud i stóp.
Przyczyny skurczów łydek:
- nieodpowiednia dieta,
- odwodnienie,
- brak składników mineralnych w diecie, szczególnie potasu i magnezu,
- siedzący tryb życia,
- zbyt intensywny trening,
- utrata elektrolitów w wyniku przyjmowania środków moczopędnych lub przeczyszczających,
- przyjmowanie kofeiny, na przykład w kawie,
- otyłość.
Skurcze mięśni łydek mogą być również objawem poważnych chorób, jak cukrzyca, anemia, niewydolność żylna i miażdżyca, nowotwory lub zespół cieśni kanałów nerwowych. Lekkie skurcze mogą być również objawem schorzeń neurologicznych, jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane. Lekkie skurcze mogą również towarzyszyć chorobom układu krążenia, jak żylaki, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca. Skurcze występują także w zespole niespokojnych nóg.
Typową dolegliwością kobiet w ciąży są skurcze łydek, gdyż powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne, wskutek czego nogi są gorzej ukrwione. Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu, nie przeciążanie nóg siedzącym trybem życia oraz dostarczać organizmowi odpowiednie składniki mineralne.
Klasyczne oraz naturalne, domowe leczenie skurczy łydek
Skurcze łydek uważa się za zwyczajną dolegliwość, która dotyka prawie wszystkich. Najczęściej łączona jest z brakiem magnezu w organizmie. Doraźnie stosuje się proste, naturalne, domowe sposoby na skurcze nóg, szczególnie jeśli skurcz złapie nas w nocy i chcemy jak najszybciej zasnąć z powrotem.
Skurcze nóg leczymy także przy pomocy leków rozluźniających, przeciwbólowych lub maści na skurcze. Jeśli skurcze nóg pojawiają się często warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki po ustaleniu przyczyny problemu.
Czy warto stosować domowe, babcine sposoby, jak na przykład domowe sposoby na swędzenie skóry lub domowe sposoby na bóle mięśni i stawów? Domowe sposoby na ból łydek nie zawsze pomagają, gdyż w tym przypadku problem może być poważniejszy. Na bóle łydek stosuje się masaże, maści, zimne lub ciepłe okłady lub kąpiele. Pomagają doraźnie złagodzić ból, jednak nie rozwiążą problemu, jeśli jest on poważny. Bardzo podobne metody stosuje się na skurcze nóg, aby doraźnie poczuć ulgę. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na stłuczenia – oto 5 najlepszych metod łagodzenia bólu.
Naturalne, domowe sposoby na skurcze nóg
Co pomaga na skurcze mięśni łydek - proste, babcine sposoby
Czy stare, babcine metody na różne bóle, jak na przykład domowe sposoby na swędzenie skóry, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów, czy też domowe sposoby na ból łydek, są skuteczne i warto je stosować? Skurcz łydki w nocy jest nieprzyjemny, gdyż powoduje dotkliwy ból i duży dyskomfort. Natomiast proste, domowe sposoby pozwalają, szybko odczuć ulgę i spokojnie przespać resztę nocy.
Co pomaga jeśli nagle skurcz łydki dopadnie nas w nocy? Warto wypróbować proste, doraźne sposoby, jak:
- wstać z łóżka i pochodzić kilka minut po mieszkaniu,
- naciągnąć stopę na siebie, tak aby rozluźnić mięśnie z tyłu nogi,
- rozmasować mięśnie.
Doskonałym sposobem na skurcze mięśni są masaże. Wykonujemy dość mocne, koliste ruchy i uciskamy mięsień. Możemy wykorzystać do masażu ciepły ręcznik, który dodatkowo rozgrzeje nogę. Jeśli skurcze łapią nas często warto zaopatrzyć się w piłeczki, rollery lub inne przyrządy do masażu.
Można się spotkać z babcinymi poradami, aby nogę jeszcze bardziej podkurczyć. Niestety nie u każdego to pomaga. Podkurczenie u niektórych osób jeszcze bardziej wzmaga problem. Dlatego należy doprowadzić do szybkiego rozluźnienia napiętego mięśnia. Najprostszym sposobem jest chodzenie, szczególnie jeśli skurcz dotyka mięśni z przodu i z tyłu nogi jednocześnie. Jeśli to nie pomaga należy rozmasować mięśnie łydki. Trzeba to robić dość mocno. Jeśli nie daje to rezultatu, można zrobić ciepłą kąpiel lub ciepły natrysk na bolącą nogę. Zapobiegawczo działa ciepłą, rozluźniająca i relaksująca kąpiel przed snem oraz wypicie relaksujących ziół.
Sposoby na łapiące skurcze
Co robić jeśli często łapią nas skurcze? Warto zbadać przyczynę i udać się z tym problemem do lekarza. Dobrze jest również wprowadzić do swojej codziennej aktywności takie działania jak:
- odpowiednie, wygodne buty,
- częste przerwy w pracy siedzącej,
- unikanie siedzenia z nogą na nodze,
- umiarkowane ćwiczenia fizyczne, szczególnie ćwiczenia rozciągające łydki i nogi,
- odpowiednie nawadnianie organizmu i unikanie odwodnienia,
- dieta z odpowiednią ilością magnezu, potasu i wapnia lub suplementy diety,
- unikanie kawy i alkoholu.
Skurcze mięśni nóg łapią zarówno osoby prowadzące siedzący tryb życia, jak i osoby trenujące. Dlatego też ważne jest, aby wprowadzić do swojej aktywności umiarkowane ćwiczenia fizyczne i ruch, jak spacery i proste ćwiczenia wykonywane w domu. Natomiast osoby trenujące nie powinny zaniedbywać rozgrzewki przed treningiem.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!