Domowe sposoby na trądzik – 4 najbardziej skuteczne metody
Wypryski to dolegliwość, z jaką zmagać musi się prawie każdy nastolatek. Przypadłość ta jednak sięga często również… osób dorosłych. Walka z trądzikiem nie jest najłatwiejsza i zazwyczaj wiąże się z długą drogą eliminacji problemu. Jak zapobiec trądzikowi? Istnieją skuteczne domowe sposoby na trądzik, jakie pozwolą pozbyć się pryszczy. Domowe kosmetyki wykazują wręcz zbawienne działanie na skórę, nie obciążając jej przy tym. Jak zniwelować za ich pomocą wągry na twarzy?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na trądzik
Wypryski na brodzie i czole – skąd się biorą?
Trądzik sklasyfikować można jako schorzenie dermatologiczne, które pojawia się w łojotokowych partiach skóry. Najczęściej pozostawia on po sobie zmiany w formie:
- zaskórników,
- grudek,
- torbieli ropnych,
- krostek,
- wągrów,
- blizn.
Zanim podejmiesz naturalne sposoby leczenia i znajdziesz idealny przepis na pryszcze, warto wiedzieć co może je… wywoływać. Trądzik to następstwo przypadłości takich, jak:
- bakterie i wirusy,
- zaburzenia hormonalne,
- nadmierne rogowacenie,
- łojotok,
- przerost gruczołów łojotokowych,
- stany zapalne skóry,
- zaburzenia immunologiczne,
- uwarunkowania genetyczne.
Na szczęście, wśród domowych metod można znaleźć dobry i szybki sposób na zniwelowanie zmian spowodowanych pojawieniem się trądziku na twarzy. Jak przeprowadzić więc domowe leczenie?
1 sposób – odpowiednio zbilansowana dieta
Jak pozbyć się trądziku przy zastosowaniu domowych sposobów? Pierwsze, co należałoby zrobić w przypadku pojawienia się trądziku na brodzie czy innych częściach ciała, to przyjrzeć się swojej… diecie. Większość problemów z wągrami wynika bowiem z nieprawidłowego sposobu odżywiania się! Musisz zrezygnować z niektórych pokarmów, jeżeli nie chcesz nasilać pojawiających się zmian. Zatem, walka z trądzikiem powinna rozpocząć się od odstawienia:
- ostrych przypraw,
- przetworzonej żywności,
- słodyczy,
- soli,
- słodzonej herbaty i kawy,
- słodkich napojów.
Oczywiście, wągry możesz eliminować dietą również… od środka. W tym celu zalecane jest wypijanie naparów z ziół, m.in. z bratka polnego i rumianku – łagodzą i oczyszczają one bowiem dolegliwości związane z przemianą materii. Nasilający się trądzik może być także następstwem nietolerancji jakiegoś składniku w danej grupie spożywczej. Wypadałoby więc zweryfikować, który to produkt i… szybko się go pozbyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?
Ważną rzeczą w dobrze zbilansowanej diecie, która przyspieszy leczenie trądziku, jest na pewno odpowiednie nawodnienie organizmu. Im więcej będziemy wypijać wody, tym skóra zyska więcej blasku. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, woda wypłukuje z organizmu toksyny, poprawia krążenie i generalnie najlepiej wpływa na kondycję skóry. Jak widzisz, przy pojawieniu się trądziku bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Czym więcej wody wypijesz, tym twoja skóra będzie wyglądać lepiej.
Warto także, oprócz samej wody, jeść dużo owoców i warzyw – pełnią one bowiem kluczową rolę i są to skuteczne metody na trądzik. Oczywiście, będąc przy tym zupełnie bezpiecznymi. Najlepiej, jeżeli bogate będą one w witaminę A, miedź, a także cynk. Uzupełniaj też dietę w kwasy tłuszczowe omega-3, żeby odblokować zatkane pory – mogą to być np. orzechy, awokado albo morskie ryby. Warto także zastosować domowe sposoby na opryszczkę, które wykazują skuteczność również w walce z trądzikiem.
Skuteczne metody na trądzik – naturalne leczenie w domu
2 sposób – czosnek
O tak, znowu czosnek! Nie bez przyczyny określany jest on jako naturalny antybiotyk, który działa niemal na każdą infekcję w organizmie. Jego właściwości działają doskonale na pryszcze – zwłaszcza, że czosnek zawiera w sobie sporo siarki i cynku. Składniki te wykazują zaś działanie zarówno antybakteryjne, jak i oczyszczające oraz przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z niego skuteczny przepis na wągry! Czosnek używać można na wiele domowych sposobów. Możesz np.:
- obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do zmiany na skórze, wcierając sok w pryszcza (ok. 15 minut),
- jeść 2 ząbki czosnku dziennie (z natką pietruszki, niwelującą zapach czosnku).
3 sposób – maseczka aspirynowa
Domowe sposoby na trądzik to także przygotowane w zaciszu własnego mieszkania… maseczki! I tak, jedną z nich może być np. maseczka przygotowana z… Aspiryny! Lekarstwo to jest niczym innym, jak kwasem acetylosalicylowym, wykazującym antytrądzikowe działanie. Aspiryna świetnie radzi sobie z bakteriami oraz doskonale złuszcza martwy naskórek. Mało tego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak wygląda przygotowanie maseczki z Aspiryny?
- Zalej 3 tabletki lekarstwa wodą destylowaną.
- Rozgnieć tabletki tak, by stworzyć z nich papkę.
- Zmieszaj całość z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałóż powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy. Potrzymaj ją tak ok. 15 minut.
- Zmyj maseczkę letnią wodą.
Pamiętaj, aby stosować takie naturalne, domowe kosmetyki przynajmniej 3 razy w tygodniu – w innym przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Regularność to podstawa, gdyż bez niej nie pomoże nawet szybki sposób! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
4 sposób – soda oczyszczona
Soda i przyrządzone z niej papki lub pasty to nie tylko skuteczne, domowe sposoby na opryszczkę. Soda świetnie działa bowiem ściągająco i oczyszczająco, przez co doskonale poradzi sobie z trądzikiem! Mało tego, pomoże w zasklepianiu się ran, jakie powstają po gojeniu się pryszczy. Jak przyrządzić z niej leczniczą pastę domową?
- Zmieszaj 2 łyżki sody z ciepłą wodą.
- Mieszaj aż do momentu utworzenia się pasty.
- Nałóż miksturę na twarz, zostawiając ją tam ok. 10 minut. Następnie spłucz pastę letnią wodą.
Nie zapomnij o tym, że soda oczyszczona wykazuje dość silne działanie, a więc staraj się korzystać z metody tylko raz, ewentualnie dwa razy w tygodniu!
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!