Domowe sposoby na wzdęcia. Zobacz, jak pozbyć się gazów
Czujesz, że twój brzuch jest napompowany jak balon. To nieprzyjemne odczucie utrudnia ci funkcjonowanie. Bez względu na to czy zdarza się to często, czy też niekiedy, tylko po przejedzeniu, warto wiedzieć co na tę dolegliwość pomaga. Domowe sposoby, takie jak soda oczyszczona na zapalenie pęcherza, domowe sposoby na łupież lub domowe sposoby na gorzki smak w ustach są nieocenione, aby szybko sobie pomóc. Wyjaśniamy, czy są skuteczne, szybkie, domowe sposoby na wzdęcia i gazy i jak je stosować.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wzdęcia brzucha i gazy i co na nie pomaga
Wzdęcia i gazy - przyczyny
Poczucie pełnego brzuch, ucisku, wrażenie przelewania się treści w jelitach i gazów przemieszczających się w jelitach, jest bardzo nieprzyjemne. Czujemy się jakby brzuch był napompowany jak balon i mógł wkrótce eksplodować. Spory dyskomfort stanowi odczucie ucisku, zwiększenia obwodu brzucha i potrzeba uwolnienia gazów.
Przyczyną wzdęć są nagromadzone gazy jelitowe produkowane przez bakterie, które naturalnie znajdują się w jelitach i pomagają w trawieniu. Większość z tych gazów nie ma zapachu, jednak bakterie tworzą także związki siarki, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach gazów. Dodatkowo w czasie jedzenia i innych czynności naturalnie połykamy powietrze, wskutek czego ilość gazów w brzuchu i jelitach się zwiększa. W normalnych warunkach gazy te uwalniane są przez “puszczanie wiatrów” i przez odbijanie się. Zwykle zdrowy człowiek oddaje gazy około 10 - 15 razy dziennie.
Problem ma miejsce wtedy, gdy gromadzi się nadmierna ilość gazów. Czujemy się wtedy ociężali i wzdęci. Odczucie to jest bardzo nieprzyjemne i przeszkadza w naturalnej aktywności.
Do częstych wzdęć przyczyniają się niektóre produkty żywnościowe, jak rośliny strączkowe, kapusta, czosnek i cebula. Jeśli często spożywamy te produkty, naturalne może dochodzić do wzdęć. Częste wzdęcia i gazy wynikają także ze zwyczaju picia napojów gazowanych oraz spożywania żywności wysoko przetworzonej, jak również słodyczy, cukru i słodzików.
Czy warto stosować naturalne, domowe sposoby na wzdęcia
Nasze babcie znały różne naturalne metody domowe, jak soda oczyszczona na zapalenie pęcherza, domowe sposoby na łupież lub domowe sposoby na gorzki smak w ustach. Niektóre z nich zostały zapomniane, inne zaś stosujemy do dziś. Czy warto je nadal stosować, jeśli dostępne są leki bez recepty?
Domowe metody są zwykle naturalne, oparte o właściwości roślin, dlatego też w większości przypadków zawsze warto wypróbować je na początku w przypadku niegroźnych dolegliwości. Należy być ostrożnym stosując domowe metody u dzieci lub w przypadku bólów, na przykład na ból ucha. Natomiast domowe sposoby na wzdęcia i gazy, domowe sposoby na łupież lub domowe sposoby na gorzki smak w ustach są zwykle skuteczne i pomagają szybko odczuć ulgę. Jeśli domowe metody nie pomagają, a problem pojawia się często i trwa dłuższy czas, należy zwrócić się do lekarza i wykonać niezbędne badania.
Kiedy wzdęcia powinny nas zaniepokoić i skłonić do szukania porady lekarza? Często występujące wzdęcia mogą być objawem poważnych chorób jelit, cukrzycy lub nowotworów. Dlatego też należy obserwować siebie i reagować, jeśli wzdęciom towarzyszą takie objawy jak:
- silne bóle brzucha,
- zmęczenie i bóle głowy,
- wymioty i nudności,
- krew w stolcu,
- zaparcia lub biegunki.
Tego rodzaju objawów nie należy lekceważyć. Wymagają one skonsultowania się z lekarzem i zbadania, czy wzdęcia są spowodowane nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, czy też są objawem poważnej choroby.
Skuteczne, naturalne domowe sposoby na wzdęcia
Skuteczne i szybkie metody na wzdęcia brzucha
Najczęściej do wzdęć dochodzi po przejedzeniu, szczególnie po imprezie z suto zastawionym stołem. Raczymy się wtedy potrawami, których nie jemy na co dzień i do których nasz żołądek nie jest przyzwyczajony. Do tego zjadamy potrawy bardzo różne. Powoduje to fermentację w żołądku, a co za tym idzie wzdęcia i gazy.
Jakie są szybkie i skuteczne sposoby na uzyskanie ulgi w tej sytuacji? Warto zastosować następujące sposoby:
- masaż brzucha,
- spacer i ruch,
- herbaty ziołowe,
- zielona herbata,
- sok z aloesu,
- woda z imbirem lub z octem jabłkowym,
- ciepła kąpiel.
Na wzdęty brzuch po przejedzeniu zwykle pomaga masaż brzucha. Należy rozmasować okolicę pępka okrężnymi ruchami, na przemian delikatnymi i mocnymi. Masaż dobrze wpływa na pracę jelit i może spowodować, że potrawy zostaną szybciej strawione. Warto też się przespacerować. Nawet na imprezie możemy trochę pochodzić po mieszkaniu lub spędzić trochę czasu w pozycji stojącej.
Po imprezie warto wypić herbatę ziołową zaparzoną z ziół sprzyjających lepszemu trawieniu. Dobrym rozwiązaniem jest herbata z rumianku lub z mięty. Jeśli czujemy się wzdęci po przejedzeniu dobrze jest wypić szklankę wody z łyżką octu jabłkowego, sok z aloesu lub wodę z imbirem. Na wzdęcia pomaga również ciepło. Najlepiej położyć na brzuchu ciepły termofor lub zrobić sobie ciepłą kąpiel. Ciepło rozluźni i odpręży jelita i sprawi, że szybciej odczujemy ulgę. Sprawdź także ten artykuł: 4 najlepsze sposoby na wzdęcia - zobacz, jak wyleczyć się z wzdęć.
Co robić jeśli wzdęcia i gazy trapią nas często
Przyczyną może być niewłaściwa dieta i brak ruchu. Jeśli nieprzyjemne odczucie wzdęcia i często oddawane gazy stanowią duży problem, warto zaobserwować, czy przyczyną nie jest niewłaściwa dieta. Warto na 2 - 4 tygodnie przejść na dietę wegetariańską oraz wyeliminować takie produkty, jak nabiał, alkohol, produkty wysokoprzetworzone i napoje gazowane. Jeśli po tym okresie nastąpi poprawa, warto dalej eksperymentować i wykluczyć z diety produkty wywołujące wzdęcia. Ważne jest również wprowadzenie większej ilości błonnika. Jeśli zaś zmiana diety nie pomogła, należy udać się do lekarza.
Na częste wzdęcia i gazy pomagają takie metody, jak:
- herbaty ziołowe,
- wypijanie co najmniej 2 litrów napojów dziennie,
- krótki spacer po każdym posiłku.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!