Domowe sposoby na zapalenie krtani – poznaj 3 skuteczne metody
Ból krtani bardzo często spowodowany jest przez problemy z głosem. Często pojawia się u dorosłych, którzy nadwyrężają swojego głosu, jednak podrażnienie krtani może wynikać również z zainfekowania jej wirusami, bakteriami czy… alergią. Czym różni się podrażniona krtań od zwykłego bólu gardła i jakie są domowe sposoby na zapalenie krtani? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na zapalenie krtani
Podrażnienie krtani a ból gardła
Objawy zapalenia krtani często nasilone są problemami z głosem. Zazwyczaj towarzyszy ono osobom, jakie zawodowo sporo posługują się własnym głosem. Często problemy w okolicy tchawicy towarzyszą piosenkarzom, aktorom, nauczycielom, lektorom, radiowcom czy wykładowcom na uczelni. Choroby krtani u dorosłych zazwyczaj zaczynają się od chrypki, która z czasem może przeobrazić się w… czasową utratę głosu.
Zapalenie krtani często mylone jest z bólem gardła, który jest zupełnie inną dolegliwością. Zapalenie gardła wiąże się z suchością w ustach czy uczuciem drapania w gardle. Również przełykanie śliny jest wówczas bardzo utrudnione. Warto wybrać się oczywiście do lekarza, który profesjonalnie dobierze lekarstwa pod nasz problem. Co jednak, gdy musisz poczekać na wizytę? Z pomocą nadchodzą domowe sposoby na zapalenie krtani!
1 sposób – nawilżanie pomieszczeń oraz inhalacje na krtań
Domowe sposoby leczenia krtani to przede wszystkim odpowiednie nawilżanie powietrza. Zainwestuj tym celu w dobrej jakości nawilżacz. Jeżeli jednak nie możesz sobie na niego pozwolić, po prostu połóż na kaloryferze… mokry ręcznik. Dzięki takiemu „patentowi” sporo pary wodnej dostanie się do dróg oddechowych, nie wyparowując w atmosferę. Jest to sposób, jaki zdecydowanie najlepiej sprawdzi się u dorosłych. Warto wykorzystać metodę również jako domowe sposoby na ból gardła.
Doskonałe działanie wykazują również domowe inhalacje na krtań. Jeżeli tylko zauważysz objawy zapalenia krtani, przyda się zastosowanie inhalacji. Ja ją przygotować?
- Wlej do naczynia gorącą wodę.
- Dodaj do niej eteryczny olejek (np. rozmarynowy, sosnowy, anyżowy, miętowy czy eukaliptusowy).
- Nachyl się nad naczyniem i wdychaj wydobywające się opary (ok. kwadrans).
Równie dobrą skuteczność wykazuje sól fizjologiczna w połączeniu z kwasem hialuronowym. Nie należy jednak stosować tego sposobu będąc w ciąży. W takim przypadku lepiej będzie kupić plastry aromatyczne, ponieważ będzie zwyczajnie... bezpieczniej. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?
Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani
2 sposób – czosnek i syrop na ból krtani z… cebuli
Cebula i czosnek to warzywa, jakie wykorzystywane są do leczenia naprawdę wielu przypadłości. I tak, podziałają np. jako domowe sposoby na kaszel, anginę, ból gardła, ale i choroby krtani u dorosłych. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który doskonale poradzi sobie z wszelakimi infekcjami oraz zapaleniami. Nic więc dziwnego, że wykorzystywany jest w medycynie naturalnej od naprawdę wielu lat. Czosnek bezpieczny jest również w ciąży – warto spożywać go chociażby „przemyconego” w różnych posiłkach, np. dodanego do obiadu.
Jeżeli chodzi o syrop, wcale nie potrzebujesz profesjonalnego lekarstwa – wystarczy, że przyrządzisz specyfik z… cebuli! To również świetny syrop na zapalenie tchawicy! Cebula wspomaga układ odpornościowy, przez co zapalenie krtani powinno zwyczajnie szybciej zniknąć. Wystarczy, że:
- Skroisz cebulę w piórka.
- Poukładasz pokrojoną cebulkę naprzemiennie z cukrem.
- Zamieścisz całość w słoiku.
- Zostawisz słoik na noc na kaloryferze. I już, gotowe! Na drugi dzień będziesz mieć swój naturalny syrop na ból tchawicy, a podrażniona krtań zostanie dzięki niemu znacznie złagodzona. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
3 sposób – ziołowe płukanki
Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani opierają się również na ziołowych płukankach, jakie możesz przygotować w domu. Za ich pomocą nawilżysz błonę śluzową i spłuczesz bakterie, jakie zalegają chociażby w resztkach pokarmowych. Wystarczy przepłukiwać nimi gardło 4 razy dziennie, aby krtań była mniej podrażniona. Najlepiej wybierać zioła działające odkażająco i przeciwzapalnie takie, jak:
- babka lancetowata,
- majeranek,
- szałwia,
- rumianek,
- tymianek
Wystarczy jedynie zalać torebkę suszu (ok. ½ szklanki wrzącej wody) i zaparzać całość przez kwadrans – a następnie przepłukać gardło. Niektórzy zalecają też płukanki sodą oczyszczoną, jednak na zapalenie krtani może nie być to zbyt dobry pomysł – zwłaszcza, jeżeli płukanka będzie stosowana zbyt często i zbyt… mocno. Najlepiej będzie zawsze stosować domowe sposoby na zapalenie krtani z rozwagą. Płukanki nie mogą odbiegać od temperatury ciała – inaczej z naturalnego leczenia będziesz mieć więcej krzywdy, jak pożytku.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!