Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – 4 najlepsze metody
Przeziębienie pęcherza bardzo często kończy się jego zapaleniem. Niestety, ale dolegliwość ta potrafi zaatakować w najmniej odpowiednim momencie czy miejscu, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Pierwszą oznaką jest ból pęcherza, na który całe szczęście istnieją naturalne metody leczenia. Jakie domowe sposoby na zapalenie pęcherza możemy wykorzystać? Dowiesz się w poniższym artykule!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Infekcja dróg moczowych – jak ją rozpoznać?
To, co powinno nas zaalarmować, to ból przy oddawaniu moczu albo delikatne pieczenie. Inną oznaką zapalenia pęcherza może być również zbyt częste oddawanie moczu – a raczej nasilona wizytacja w toalecie zakończona z trudem oddanymi paroma kroplami moczu. Chory pęcherz można jednak rozpoznać również po innych objawach:
- ból pęcherza,
- wrażenie parcia na mocz,
- wydalanie moczu w niewielkiej ilości,
- pieczenie, szczypanie i ból przy oddawaniu moczu,
- pieczenie, ból albo zapalenie cewki moczowej (zwłaszcza podczas oddawania moczu),
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- krew w moczu,
- częste oddawanie moczu w małej ilości,
- zmiana wyglądu moczu (pieniący się, gęsty i o innym zapachu),
- nietrzymanie moczu,
- ból w okolicy nadłonowej (zwłaszcza w czasie oddawania moczu).
Całe szczęście, na leczenie zapalenia pęcherza moczowego można z powodzeniem zastosować skuteczne, domowe sposoby. Infekcja dróg moczowych to dziś żaden problem – łatwo można bowiem wyeliminować ją naturalnymi metodami, w zaciszu własnego mieszkania! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?
1 sposób – zioła do wypicia
Jeżeli w pęcherzu nagromadziły się bakterie i wywołały zapalenie, konieczne będzie oczyszczenie się od środka. Przydadzą się zwłaszcza herbatki owocowe (np. z liści borówki brusznicy), ale też napary ziołowe – śmiało możesz uzupełniać każdy o cytrynę wraz z miodem. Zioła, które uratują chory pęcherz, to głównie zioła moczopędne (np. szałwia i majeranek). To właśnie one uznawane są za najbardziej łagodzące stany zapalne pęcherza, oczyszczając go w zupełności.
Warto wspomnieć, że przeziębienie pęcherza, podobnie jak grzybica pochwy, dotyczy zazwyczaj kobiet – a to ze względu na ich anatomiczną budowę. Pomogą więc im również takie zioła, które równie dobrze zmniejszają przykre dolegliwości związane z innymi kobiecymi problemami dróg moczowych:
- mącznica lekarska,
- jałowiec pospolity,
- skrzyp polny,
- lubczyk ogrodowy,
- nawłoć pospolita.
Innymi skutecznymi metodami na tę nieprzyjemną dolegliwość będą chociażby dobrze znane domowe sposoby na biegunkę, a także domowe sposoby na zaparcia.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego – naturalne metody leczenia
2 sposób – owoce żurawiny
Żurawina już od dawna znana jest jako jeden z najlepszych naturalnych sposobów na problemy związane z infekcją dróg moczowych – a już zwłaszcza pęcherza. Możesz w tym celu wypijać np. sok z żurawiny (najlepiej 2 albo 3 szklanki dziennie), który zmniejszy częstotliwość problemu bolącego pęcherza. Owoce żurawiny zawierają bowiem kwasy organiczne, jakie stwarzają z kolei środowisko niskiego pH. Mało tego, żurawina niezwykle skutecznie hamuje rozwijające się w pęcherzu bakterie! Warto połączyć ją zwłaszcza z innymi ziołami, jak wymienionymi powyżej – wówczas walka z zapaleniem pęcherza będzie najbardziej skuteczna!
Równie dobrze możesz spożywać świeże albo suszone owoce żurawiny. Dlaczego? Otóż, zawarty w nich kwas chinolowy w wątrobie przeobraża się w kwas hipurowy – a on w połączeniu z witaminą C nie będzie umożliwiał osadzania się bakterii na pęcherzu i jego ściankach! Warto sięgnąć także po specjalistyczne preparaty, jakie zawierają ekstrakt z żurawiny. Żurawina i przyrządzone na jej bazie produkty to również skuteczne domowe sposoby na infekcje intymne, np. grzybicę pochwy! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
3 sposób – nasiadówki i ciepłe kąpiele
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza wiążą się także z rozgrzewaniem ciała i tych okolic, które są zainfekowane. Możesz zatem wlać do wanny gorącą wodę i zastosować… napar z rumianku! Nie od dziś wiadomo, że rumianek wykazuje właściwości zarówno bakteriobójcze, jak i przeciwzapalne. Jeżeli jednak nie posiadasz wanny, możesz wypełnić wodą np. miskę i posiedzieć w niej około 15 minut. Możesz także zrobić nasiadówki z:
- igliwia – najlepiej 0,5 kg sosnowych igieł zalanych wrzątkiem. Oczywiście, igły muszą zostać w zupełności zakryte, aby nie podrażniały delikatnych części ciała! Sosnowa kąpiel zadziała nie tylko rozgrzewająco, ale i odkażająco – a zawarta w igłach witamina C pomoże w walce z przeziębieniem, dodatkowo uodparniając organizm.
- dziurawca i krwawnika – dodane do kąpieli z całą pewnością zniwelują stan zapalny pęcherza moczowego. Dziurawiec wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne oraz przeciwpasożytnicze, wspomagając leczenie infekcji.
4 sposób – termofor
Pamiętaj, że w zapaleniu pęcherza chyba najbardziej skuteczną metodą jest wygrzewanie zainfekowanego miejsca – zarówno ciepłymi kąpielami, naparami, nasiadówkami, jak i wypijaniem herbaty. Warto więc sięgnąć także po termofor, który przyniesie ulgę w bólu związanym z zapaleniem pęcherza. Nie zapomnij, że np. nagłe wyziębienie organizmu może poskutkować skokiem temperatury i pojawieniem się infekcji w drogach moczowych. Należy zadbać więc o wygrzewanie się – nie tylko ciepłą piżamą, kołdrą i podkręconą temperaturą w mieszkaniu, ale właśnie… termoforem.
Jeżeli akurat nie krwawisz i nie miesiączkujesz (o ile jesteś kobietą), rozgrzej za jego pomocą okolicę pęcherza. Najlepiej jest ułożyć termofor w okolicy krocza bądź kości łonowej. Metoda rozgrzewania termoforem owych partii ciała powinna zakończona zostać włożeniem na siebie ciepłych ciuchów i… przeleżeniem kilku godzin w łóżku. Przyjemne z pożytecznym, prawda?
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!