Hennowanie włosów krok po kroku – zobacz, jak to zrobić prawidłowo
Hennowanie włosów to doskonały sposób na ukrycie pierwszych siwych włosów i wzmocnienie naturalnego koloru. Metoda ta znana jest już od bardzo dawna. Malowanie włosów henną pozwala na dość szybką zmianę całego naszego wyglądu, jednocześnie nie niszcząc kosmków szkodliwymi substancjami chemicznymi, jakie zawarte są, np. w farbach trwałych. Jak dokładnie wygląda farbowanie włosów henną? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbowaniu włosów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hennowanie włosów krok po kroku
Jakie są fakty na temat stosowania henny?
Naturalna henna składa się z ziół, jakie pochodzą z wieloletnich plantacji. Dzięki temu, henna 100 % nie będzie zawierała w sobie zupełnie żadnych szkodliwych lub toksycznych związków chemicznych. Hennę łatwo zakupisz w większości drogerii kosmetycznych, chociaż w marketach i małych sklepikach osiedlowych… również się ona pojawia. Tego typu produkt do zmiany koloru włosów kosztuje zaledwie w okolicy 4-5 zł, więc nie jest drogi i nada się dosłownie „na każdą kieszeń”. Można w Internecie przeczytać opinie, że henna oblepia włosy i na pewno tym sposobem zaburza ich procesy naturalne. Nic bardziej mylnego! Barwnik henny wnika bowiem aż do kory włosów, a dokładniej mówiąc, tam, gdzie jest pigment i włókna keratynowe. Właśnie w ten sposób się z nimi łączy i koloryzuje kosmki. Odcienie henny oraz kolory produktu są bardzo różnorodne, a najwięcej rozwiązań znajdą wśród nich szatynki i brunetki – mniej jest bowiem odcieni blond. Jakie jeszcze zalety posiada hennowanie włosów? Otóż:
- poprawia strukturę kosmków, gdy stosuje się ją regularnie,
- nadaje piękny i głęboki kolor kosmkom,
- nadaje włosom gładkość,
- wypełnia uszkodzenia włosów,
- skutecznie pokrywa siwe włosy,
- dociąża fryzurę,
- nadaje włosom gęstość i objętość,
- zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia je,
- mogą z niej korzystać nawet kobiety w ciąży.
Malowanie włosów henną – przygotowanie
Jeżeli zdecydowałaś się na hennowanie włosów, warto będzie przygotować się do farbowania oraz postępować według poniższych kroków – dzięki temu, zrobisz to… dobrze:
- Umyj włosy szamponem SLES albo z dodatkiem sody oczyszczonej – kupisz taką niemal w każdym sklepie. Dlaczego tak? Cóż, soda otworzy łuski włosów i sprawi, że barwnik lepiej wejdzie do kosmków. Dzięki temu wyczyścisz również włosy.
- Nie nakładaj odżywki przed hennowaniem włosów!
- Wystarczy ok. 50 g proszku na całe włosy. Jeżeli masz już przygotowany produkt, zalej sproszkowaną hennę wodą. Poczytaj o tym, jaka temperatura będzie wymagana dla koloru, który zakupiłaś. Poszczególne odcienie henny wymagają bowiem zupełnie innej temperatury, w jakiej trzeba hennę rozrobić z wodą.
- Zalewaj proszek bardzo powoli, cały czas mieszając. Henna musi być bardzo gęsta. Podczas nakładania nic nie może się bowiem rozlewać czy spadać z dłoni. Aby wzmocnić gęstość papki, możesz użyć żelu z siemienia lnianego bądź odżywkę bez silikonu – silikon przeszkadza zawiązywaniu się henny z keratyną we włosie. Teraz można przejść do… nakładania henny! Sprawdź także ten artykuł o rozjaśnianiu włosów.
Farbowanie włosów henną
Hennowanie włosów
Jeżeli masz już przygotowaną hennę, należy ją niezwłocznie zacząć nakładać na włosy:
- Przygotuj rękawiczki i folię spożywczą.
- Nałóż farbę samodzielnie – chyba, że masz kogoś do pomocy. Jeżeli jednak musisz zrobić to sama, pokryj najpierw włosy od nasady. Następnie, pokryj całą ich całą długość.
- Zawiń włosy wygodnie w kok i owiń następnie folią spożywczą. Na to najlepiej załóż jeszcze czapkę lub czepek. Możesz także zawinąć włosy w turban z ręcznika – dzięki temu wytworzy się ciepło, jakie otworzy łuski włosów i sprawi, że pigment lepiej się przyjmie.
- Posiedź z henną na włosach przez około godzinę – choć im dłużej, tym… wyjdzie lepszy kolor!
- Zmyj hennę wodą – bez żadnych szamponów lub odżywek. Nie korzystaj z nich najlepiej przez jeszcze ok. 48 godzin. Właśnie dlatego (by włosy nie śmierdziały henną), najlepiej będzie przeprowadzić hennowanie włosów… podczas wolnego weekendu.
Pamiętaj również o tym, że nakładając hennę na rozjaśnione włosy mogą się one zrobić… zielone. Może tak się również wydarzyć, kiedy nałożysz hennę na włosy, które wcześniej potraktowałaś jaśniejszą farbą od naturalnego koloru włosów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, henna zawiera w sobie indygo o niebieskiej barwie – zatem, zielonkawe kolory mogą pojawić się szczególnie na odcieniach blond. Opinie brunetek i szatynek wskazują na to, że na ciemnych włosach zieleń raczej się… nie pojawia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć farbę ze skóry głowy.
Naturalna henna na włosach i jej… wady. Poznaj istotne fakty
Mimo że henna cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet i niewątpliwie posiada mnóstwo zalet… nie jest jednak zupełnie idealna. Oto kilka wad henny, o których musisz wiedzieć zanim zaczniesz malować nią włosy:
- Niestety, ale nie zafarbujesz nią włosów zbyt szybko. Czasem nie wystarczy nawet godzina, by kolor chociaż trochę był widoczny. Przez to szybka zmiana fryzury rzadko kiedy jest możliwa od razu. Długi czas farbowania henną zdecydowanie przemawia na jej niekorzyść.
- Henna wydziela bardzo intensywny zapach, jaki na włosach może być wyczuwalny nawet przez kilka kolejnych dni, po farbowaniu. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza że po hennowaniu nie wolno myć włosów przez… 2 doby!
- Henna przesuszać może wysokoporowate włosy.
- Ciężko przewidzieć ostateczny efekt – wszystko zależy od wyjściowego koloru włosów, a także ich struktury.
- Kolor henny jest bardzo trwały i mocno wnika w kosmki – dlatego ciężko jest go później usunąć. Jeżeli szukasz rozwiązania na chwilową zmianę koloru, nie decyduj się na hennę! Zdjęcie koloru może okazać się bowiem często… zupełnie niewykonalne.
- Henna prostuje włosy – a więc, nie powinnaś się na nią decydować, jeżeli posiadasz naturalne fale bądź loki. Niestety, ale proszek do farbowania włosów może sprawić, że utracisz naturalny skręt i strukturę włosów.
- Henna może trwale odbarwić ubranie – należy więc mocno uważać podczas jej nakładania na włosy.
- Henna nie potrafi ujednolicić koloru włosów, a więc, jeżeli masz pasemka i chcesz z pomocą henny zafarbować całą głowę, na pewno się to… nie uda.