Jak czyścić uszy z woskowiny krok po kroku? 3 najskuteczniejsze metody
Czy uszy należy regularnie czyścić? Oczywiście ze względów estetycznych małżowina uszna powinna być czysta. Jednak czyszczenie z woskowiny kanału słuchowego budzi wiele wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, jak często i czym czyścić uszy i czy w ogóle należy je czyścić. Wyjaśniamy, kiedy czyścić uszy i co robić, jeśli masz zatkane uszy i podejrzewasz czop woskowinowy. Doradzimy, kiedy stosować domowe sposoby, czy warto kupić spray do czyszczenia uszu, czy raczej zdecydować się na usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o higienie osobistej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak czyścić uszy i czy mycie uszu jest potrzebne
Czy trzeba czyścić uszy z woskowiny
Powstawanie woskowiny w uchu jest naturalnym zjawiskiem. Mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i potowych z fragmentami złuszczonego naskórka pełni ważną rolę w przewodzie słuchowym. Woskowina stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami, chroni błonę bębenkową i nawilża. Ponadto woskowina działa antybakteryjnie. Nie tylko nie dopuszcza bakterii do przewodu słuchowego, lecz także wydala je wraz z ruchem wosku.
Czy trzeba oczyścić uszy z woskowiny? Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak czyścić uszy prawidłowo i czym czyścić uszy, aby sobie nie zaszkodzić. Zbyt mocne lub zbyt częste czyszczenie uszu może doprowadzić do nadprodukcji woskowiny, a w konsekwencji do powstania czopa woskowinowego.
Czyszczenie uszu z woskowiny jest niekiedy wskazane, a nawet konieczne. Dzieje się tak, gdy nadprodukcja woskowiny wynika z pracy w zanieczyszczonym środowisku. Niektórzy ludzie mają wąski i specyficznie ukształtowany przewód słuchowy, gdzie gromadzi się nadmiar woskowiny. Z problemem nadmiaru woskowiny mogą również borykać się osoby, które często korzystają z zatyczek do uszu, słuchawek dousznych lub noszą aparat słuchowy.
Co robić, jeśli w uchu powstanie czop woskowinowy
Czop woskowinowy jest jedną z przyczyn zatkania uszu, bólu uszu czy też szumu w uszach. Czop powstaje z gęstej i zbitej woskowiny. Niestety domowe sposoby i próby samodzielnego usuwania woskowiny patyczkiem jeszcze pogarszają sprawę. Wpychanie do uszu wacików powoduje jeszcze większą produkcję woskowiny. Ponadto wacik zamiast usuwać, wciska woskowinę głębiej. Kawałki waty z wacika pozostające w uchu mogą powodować infekcje i stany zapalne.
Nie znaczy to, że nie można oczyścić ucha patyczkiem. Należy pamiętać, że patyczkiem czyścimy tylko małżowinę uszną i ujście przewodu słuchowego. Nigdy zaś nie wkładamy patyczka w głąb przewodu słuchowego. Prawidłowe czyszczenie uszu polega na usuwaniu nadmiaru woskowiny z zewnętrznych części ucha.
Wbrew pozorom woskowina nie powstaje w głębi przewodu słuchowego, lecz w jego zewnętrznej części. Podczas poruszania szczęką woskowina przemieszcza się na zewnątrz, następnie wysycha i wypada z ucha. Dlatego też próby usuwanie woskowiny patyczkiem powodują tylko wepchnięcie woskowiny w głąb przewodu słuchowego. A może masz problem ze słyszeniem? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odetkać zatkane ucho.
Domowe sposoby na mycie uszu - 3 najskuteczniejsze sposoby
Czym czyścić uszy, jeśli dochodzi do nadmiernego gromadzenia się woskowiny
Niektóre osoby nie mają potrzeby czyszczenia uszu. Zewnętrzne części ucha najlepiej czyścić wilgotną ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie. Należy delikatnie wytrzeć ściereczką małżowinę uszna. Ściereczka dokładnie oczyści zanieczyszczenia widoczne gołym okiem.
Dobrym sposobem zapobiegania gromadzeniu się woskowiny jest spray do czyszczenia uszu. Spray do czyszczenia uszu zmiękcza woskowinę i pomaga w odprowadzaniu jej na zewnątrz. Jeśli jednak ucho jest zatkane i podejrzewamy czop woskowinowy, warto najpierw zastosować bezpieczne domowe sposoby jak płukanie uszu wodą, parafiną lub wodą utlenioną.
Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie wprowadzać od uszu ostrych przedmiotów, patyczków czy czegokolwiek co może uszkodzić przewód słuchowy i błonę bębenkową i trwale uszkodzić słuch. Lekarze nie zalecają również świecowania uszu. Jest to modna metoda, aby wyczyścić ucho i cały organizm. Jednak ryzyko obrażeń w wyniku stosowania gorącego wosku jest bardzo wysokie.
Jak wyczyścić ucho parafiną
Płukanie uszu parafiną to jeden z najlepszych domowych sposobów. Aby oczyścić uszy parafiną, wlej kilka kropli parafiny do ucha i poczekaj kilka minut. Robimy to w pozycji leżącej na boku. Następnie odchyl głowę i pozwól, aby parafina wypłynęła.
Podobne działanie mają preparaty do kupienia w aptece stworzone na bazie substancji oleistych. Substancje te mają strukturę zbliżoną do woskowiny i pomagają ją rozpuścić i usunąć. Parafinę lub preparaty na bazie parafiny czy substancji oleistych stosujemy regularnie przez kilka dni.
Płukanie uszu strzykawką
Aby oczyścić ucho z nadmiaru woskowiny może zastosować ciepłą wodę lub roztwór soli fizjologicznej.
Jak czyścić uszy strzykawką:
- przygotuj ciepłą wodę lub roztwór soli fizjologicznej w równych częściach,
- napełnij nią strzykawkę,
- usiądź i przechyl głowę na zdrową stronę,
- przy pomocy strzykawki napełnij ucho ciepłą wodą i poczekaj kilka sekund,
- przechyl głowę i pozwól, aby woda wypłynęła.
Czynności te powtarzaj tak długo, aż ucho będzie czyste. Stosując strzykawkę należy bardzo uważać, aby silny strumień wody nie uszkodził błony bębenkowej.
Jak wyczyścić ucho wodą utlenioną
Woda utleniona zmiękcza woskowinę i stanowi dobry środek do czyszczenia uszu z nadmiaru woskowiny.
Mycie uszu wodą utlenioną:
- przygotuj zagrzaną wodę utlenioną,
- przechyl głowę w stronę zdrowego ucha i wlej kilka kropli wody utlenionej do zatkanego ucha,
- poczekaj 3-4 minuty,
- przechyl głowę i pozwól, aby woda utleniona wypłynęła,
- małżowinę uszną wytrzyj chusteczką,
- powtarzaj czyszczenie ucha 2-3 razy.
Czy lepsze jest usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa czy samemu w domu
Jeśli domowe sposoby usunięcia woskowiny zawiodą, trzeba zgłosić się do laryngologa. Lekarze zalecają, aby z tym nie zwlekać. Usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa jest bezbolesne i bezpieczne i trwa kilka minut. Ponadto lekarz jest w stanie zajrzeć do ucha i sprawdzić, czy zostało dokładnie oczyszczone i czy nie doszło do uszkodzenia lub stanu zapalnego.
Lekarz odciąga małżowinę uszną i prostuje kanał słuchowy. Następnie wprowadza strumień ciepłej wody, aby rozbić woskowinę. Pacjent czuje łaskotanie podczas zabiegu. Jeśli płukanie ucha nie pomaga, lekarz może posłużyć się innymi metodami, aby usunąć czop woskowinowy.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!