Jak długo wylęgają się wszy? Sprawdź, jakie są okresy wylęgania wszy
Walka z wszami jest dość trudna, gdyż problem potrafi się ponawiać. Nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie wyeliminować wszystkie wszy i gnidy. Dlatego może dojść do ponownego zakażenia. Aby do tego nie dopuścić, warto znać okres wylęgu wszy i gnid. Przedstawimy, jak długo wylęgają się wszy we włosach i doradzimy, co zrobić, aby je usunąć skutecznie, tak aby problem się nie powtórzył. Wszy mogą przeżyć nawet poza żywicielem i zarażać ponownie, przenosząc się na innych ludzi. Dlatego tak ważne jest odkażanie mieszkania i rzeczy osobistych. Podpowiemy, jak i w jakim czasie odkazić mieszkanie, aby całkowicie pozbyć się wszy.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wszach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wszy we włosach
Wszy we włosach oznaczają chorobę pasożytniczą, jaką jest wszawica. Sama wszawica w naszym klimacie nie jest szczególnie groźna. Jednak wszy mogą roznosić zarazki innych, znacznie groźniejszych chorób. Ponadto ukąszenia wszy i uporczywe drapanie się powodują wtórne zakażenia bakteryjne oraz stany zapalne na skórze głowy. W skrajnych wypadkach nieleczona wszawica prowadzi do powstawania liszaju, a nawet kołtuna.
Aby zapobiegać wszawicy i skutecznie pozbyć się wszy, warto umieć rozpoznawać wszy i gnidy we włosach, a także znać okres wylęgu wszy. Szczególnie często pojawiają się wszy u dzieci, które nie widzą problemu w pożyczaniu sobie spinek do włosów, grzebieni, czapeczek czy ręczników. Dlatego też rodzice powinni regularnie sprawdzać stan włosów u swoich dzieci.
Wszy to małe owady wielkości kilku milimetrów w kolorze beżowo brązowym. Ich jaja, czyli gnidy wyglądają jak małe kropelki przyklejone do nasady włosa. Często są mylone z łupieżem. Najlepszym sposobem, aby wykryć wszy u dzieci i dorosłych jest wyczesywanie włosów gęstym grzebieniem nad umywalką lub białym ręcznikiem.
Jakie są objawy wszawicy? Przede wszystkim wszy powodują uporczywe swędzenie, które zmusza zakażoną osobę do drapania się nawet do krwi. Objawem występowania wszy u dzieci i dorosłych są również małe ranki na skórze głowy wywołane drapaniem. Ukąszenia wszy sprawiają również, że włosy sklejają się i wyglądają na przetłuszczone i zaniedbane. Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie wszy i gnid.
Jak długo wylęgają się wszy?
Aby skutecznie zwalczać wszawicę należy poznać okres wylęgu wszy we włosach. Wszy we włosach żyją około 30 dni. W tym czasie samica jest w stanie znieść co najmniej 100 jaj, czyli gnid. Jaja te przytwierdza do nasady włosów lepką wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego też nie ma możliwości zmycia ich szamponem.
Jak długo wylęgają się wszy? Okres wylęgania gnidy we włosach trwa od 7 do 8 dni. Po tym czasie wylęgają się nimfy, które osiągają dojrzałość w ciągu 8 dni. W tym czasie przechodzą 3 linienia. Po tym okresie larwa, która ma już 17 dni, może się rozmnażać i składać jaja.
Nawet najlepszy preparat nie jest w stanie jednorazowo zniszczyć wszystkich gnid. Z tych, które pozostały wylęgną się nimfy i dojdzie do ponownego zarażenia wszami. Ponieważ okres wylęgania gnidy we włosach wynosi około 7 dni, po 7 - 10 dniach należy powtórzyć leczenie wszawicy.
Ile żyje wesz bez żywiciela?
Leczenie wszawicy oznacza nie tylko usuwanie wszy i gnid z włosów, lecz także dokładne odkażanie mieszkania, gdyż problem wszy potrafi się ponawiać. Dlatego też warto wiedzieć, ile żyje wsza poza głową.
Wesz może przetrwać bez żywiciela około 48 godzin. W tym czasie może przetrwać na pościeli, w meblach czy na ubraniach i poszukać kolejnego żywiciela. Natomiast gnidy, kiedy nie występują we włosach, nie są groźne.
W momencie wykrycia wszy u dzieci należy wyprać i odkazić wszystko z czym dziecko mogło mieć styczność w ciągu ostatnich 2-3 dni. Oznacza to konieczność wyprania w temperaturze co najmniej 60 stopni wszystkich ubrań, pościeli i ręczników, które były używane w ciągu ostatnich 2 - 3 dni.
Ponieważ okres wylęgania gnidy we włosach trwa około 7 dni należy przedmioty osobiste osoby zarażonej nie tylko spryskać preparatem owadobójczym, lecz także przechować je przez co najmniej 10 dni w szczelnie zamkniętych workach foliowych.
Zwalczanie wszy nie jest łatwe, gdyż gnidy i osobniki dorosłe mogą przetrwać i rozmnożyć się ponownie. Znajomość okresu wylęgania wszy pozwoli pozbyć się ich skutecznie, tak aby problem się nie powtórzył.