Jak działa soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach z ust? Wyjaśniamy
Ludzie się odsuwają, trzymają na dystans, dziwnie patrzą. Taka sytuacja będzie dla każdego niekomfortowa. Czy problemem nie jest nieprzyjemny zapach z ust? Niestety problem ten trapi wiele osób, szczególnie rano. Łatwo temu jednak zaradzić. Przedstawiamy różne, skuteczne, domowe sposoby na nieświeży oddech. Wyjaśniamy, jak działa soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach z ust i jak ją stosować, aby zniwelować problem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się bierze nieświeży oddech
Przykry, nieświeży oddech - przyczyny
Przykry zapach z ust stanowi problem wielu osób. Nie jest to dolegliwość przeszkadzająca w życiu, gdyż sami zwykle nie czujemy własnego zapachu z ust. Jednak problem ten jest krępujący. Dlatego też tak popularne są różnego rodzaju sposoby, aby uniknąć nieświeżego oddechu. Korzystamy z gumy do żucia lub płukanek do ust. Problem ten uznaje się za stan chorobowy o nazwie halitoza.
Główną przyczyną nieświeżego oddechu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej i protez zębowych. Niewystarczająca higiena powoduje odkładanie się płytki nazębnej. Bakterie beztlenowe, które się wówczas rozwijają produkują związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Dlatego też zaleca się dokładne mycie zębów, najlepiej po każdym posiłku, jak również stosowanie nici dentystycznych do czyszczenia szpar międzyzębowych.
Źródłem nieświeżego oddechu są również choroby dziąseł oraz popsute zęby. Przykry zapach z ust może być również objawem niektórych chorób, na przykład refluksu żołądkowego, zapalenia zatok, zapalenia migdałków, jak również zapalenia jamy nosowej lub gardła. Zapach mogą wywołać także niektóre leki.
Nie jest tajemnicą, że palenie tytoniu przyczynia się do brzydkiego zapachu z ust. Przyczyną może być także niewłaściwa dieta, jak również picie kawy. O tym, że spożywanie czosnku powoduje nieprzyjemny zapach, każdy wie. Jednak mało kto wie, że przykry zapach z ust mogą powodować także pokarmy, które szybko fermentują w żołądku, na przykład jabłka i inne owoce. Brzydki zapach z ust może wynikać także z chorób układu pokarmowego.
Przyczyną nieświeżego oddechu jest również suchość w ustach, ponieważ brak śliny uniemożliwia usuwanie z ust substancji o brzydkim zapachu. Dlatego też problem nieświeżego oddechu bardzo często występuje rano po przebudzeniu. W nocy dochodzi do wysuszenia ust w wyniku spania z otwartymi ustami lub innych przyczyn.
Domowe sposoby na nieświeży oddech
Podstawową sprawą jaką należy zrobić w przypadku nieświeżego oddechu, jest zadbanie o higienę jamy ustnej i zębów. Należy wyleczyć zęby i wdrożyć zwyczaj częstego mycia i nitkowania zębów. Należy również rozwiązać problem niedopasowanych protez, które mogą powodować uszkodzenia śluzówki i dziąseł. Ważne jest, aby zadbać o wyleczenie aft, grzybicy jamy ustnej, owrzodzeń itp. Kolejną sprawą jest wyleczenie problemów laryngologicznych, które również mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Nasze babcie wymyśliły szereg skutecznych, domowych sposobów na przykry zapach z ust. Na nieświeży oddech pomagają takie domowe sposoby, jak jedzenie natki pietruszki, która dobrze neutralizuje zapachy. Warto również pić herbaty ziołowe z mięty, szałwi i tymianku. Dobrym pomysłem jest także picie jogurtów i kefirów. Warto pić zieloną herbatę, która zapobiega namnażaniu się bakterii w jamie ustnej.
Domowe sposoby na przykry zapach z ust:
- jedzenie natki pietruszki,
- płukanka do ust z sody oczyszczonej,
- gryzienie goździków, cynamonu lub anyżu,
- płukanie ust naparem z rumianku lub szałwi,
- picie większej ilości płynów, aby wypłukać z ust bakterie i zmniejszyć wysuszenie,
- picie zielonej herbaty.
Sprawdź także ten artykuł: Jak zniwelować zapach czosnku? Oto najlepsze sposoby.
Soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach z ust
Jak działa soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach z ust
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest białym, bezwonnym proszkiem, który warto zawsze mieć w domu. Ma on szerokie zastosowanie, od sprzątania, przez odstraszanie owadów, aż do leczenia drobnych dolegliwości. Soda jest tanim i biodegradowalnym środkiem, dlatego też dobrze jest stosować go do sprzątania, jeśli zależy nam na ekologicznym domu. Sprawdzi się do czyszczenia fug, butelek po tłuszczu, piekarnika czy też kafelków w łazience.
Soda pomaga również w problemach zdrowotnych i kosmetycznych. Stosuje się ją na zgagę, niestrawność i wzdęcia. Zewnętrznie sodę wykorzystuje się do płukania włosów w celu ograniczenia przetłuszczania się. Moczenie w wodzie pomaga na popękane pięty, zaś maski z sody na głowę pomagają na łuszczycę.
Jednym z dobrych, domowych sposobów na nieświeży oddech występujący rano jest płukanie ust roztworem sody. W tym celu należy zrobić roztwór z 1 łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody. Roztworem płuczemy usta. Tego rodzaju płukanka pomoże także na nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu czosnku lub cebuli.
Soda oczyszczona ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Pomaga również na afty. Wystarczy przemyć afty ciepłym roztworem sody oczyszczonej. Należy jednak pamiętać, aby po wypłukaniu ust sodą, jeszcze raz przepłukać usta czystą wodą. Soda ma niekorzystny wpływ na szkliwo zębów i może doprowadzić do nadwrażliwości zębów.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!