Jak pozbyć się łupieżu? TOP 5 najskuteczniejszych metod
Łupież jest uciążliwą i nieprzyjemną chorobą grzybiczą, bakteryjną lub wirusową skóry, która najczęściej występuje na owłosionej skórze głowy. Wywołuje dyskomfort, świąd a przede wszystkim nieestetyczny wygląd, który kojarzy się z brakiem higieny. Czy istnieją skuteczne metody, aby szybko zwalczyć łupież? Wyjaśniamy co pomaga na łupież. Doradzamy, jak pozbyć się łupieżu z głowy i przedstawiamy najlepsze, bezpieczne, naturalne sposoby domowe.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest łupież i jak można go zwalczyć
Łupież - rodzaje i występowanie
Łupież jest nieprzyjemną chorobą cywilizacyjną, która dotyka nawet 50% populacji. Choroba ta nie jest poważna, jednak potrafi utrudnić życie, zwłaszcza osobom, które z racji zawodowej muszą wyglądać atrakcyjnie i nienagannie. Niestety łupież jest chorobą wstydliwą, gdyż kojarzy się z brakiem higieny osobistej i brakiem dbałości w swój wygląd. Jest to mit. Nieodpowiednia higiena jest jedną z przyczyn łupieżu, jednak nie jedyną. Dolegliwość ta występuje w równym stopniu u osób mocno dbających o swój wygląd i higienę. Codzienne mycie głowy usuwa problem estetyczny, lecz nie można w ten sposób zwalczyć łupieżu.
Łupież występuje nie tylko na głowie. Wyróżniamy 5 rodzajów łupieżu, które obejmują skórę owłosioną i gładką. Jednak najczęściej występującą formą łupieżu, jest łupież suchy i tłusty, który obejmuje skórę głowy i brwi. Najczęściej pojawia się u osób w wieku około 20 lat i częściej dotyka mężczyzn. Łupież suchy wygląda jak łuszczący się naskórek, którego białe drobinki utrzymują się we włosach i spadają na ubranie. Jest on szczególnie dobrze widoczny u osób o ciemnych włosach oraz na ciemnym ubraniu. Drobinki łupieżu na ciemnym garniturze lub garsonce mocno burzą estetykę wyglądu. Łupież suchy może zmienić się w łupież tłusty, który objawia się w postaci żółtawych łusek na owłosionej skórze, którym towarzyszy stan zapalny, nadmierne wydzielanie łoju i świąd.
Łupież i metody jego leczenia
Łupież suchy wywołany jest przez grzyby z gatunku Malassezia, które stanowią wchodzą w skład naturalnego mikrobiomu człowieka. Przyczyna łupieżu nie jest do końca poznana. Jednak przypuszczalnie wskutek różnych przyczyn środowiskowych lub niewłaściwej diety dochodzi do namnażania się tych grzybów. Grzyby Malassezia żywią się trójglicerydami. Namnażanie się grzybów prowadzi do zaburzenia gospodarki tłuszczowej skóry. Pozostałe kwasy tłuszczowe podrażniają skórę i powodują jej łuszczenie się, zaczerwienienie, świąd i stan zapalny. Świąd zmusza do drapania, które tylko pogarsza problem.
Przyczyna łupieżu nie jest znana, jednak rozpoznano pewne zjawiska, które sprzyjają jego rozwojowi. Są to:
- niewłaściwe kosmetyki do włosów, które mogą uczulać,
- suszenie zbyt gorącą suszarką,
- niewłaściwa dieta, zwłaszcza niedobór cynku i witamin z grupy B,
- zanieczyszczenie środowiska,
- zaburzenia hormonalne.
Jak pozbyć się łupieżu z głowy? Leczenie łupieżu pozornie jest łatwe, gdyż polega na stosowaniu szamponów i kosmetyków przeciwłupieżowych dostępnych w sklepach lub w aptece bez recepty. Pozwalają one szybko pozbyć się łupieżu z głowy. Jednak na dłuższą metę nie są one skuteczne, gdyż łupież równie szybko nawraca. Zwalczanie łupieżu jest długie i uciążliwe. Dlatego też warto stosować także domowe, babcine, naturalne metody wspomagające i dowiedzieć się, co pomaga na łupież. Jeśli mimo stosowania środków aptecznych i domowych problem się nasila, należy udać się do dermatologa, aby wykluczyć poważne schorzenie skóry.
Jak pozbyć się łupieżu z głowy szybko i skutecznie - najlepsze metody lecznicze i domowe
Co pomaga na łupież - jak wybrać szampon przeciwłupieżowy
Podstawową metodą leczenia łupieżu są różnego rodzaju szampony i odżywki przeciwłupieżowe dostępne w sklepach i w aptece. Czym się kierować przy ich wyborze? Warto wybierać produkty dobrej jakości i sprawdzonych marek. Należy wybierać produkty łagodzące, które nie będą dodatkowo podrażniały skóry głowy.
Wybierając szampon warto kupić odpowiedni do rodzaju łupieżu. Dobre produkty przeciw łupieżowi suchemu zawierają smołę pogazową, kwas salicylowy, siarczek selenu, sól cynkową pirytionianu, siarkę i substancje łagodzące. Szampony na łupież tłusty zawierają związki przeciwgrzybicze, leki cytostatyczne i keratolityczne. Należy również zwracać uwagę, aby szampon zawierał witaminy A, E oraz PP oraz niacynę. Warto również, aby szampon zawierał wyciągi ziołowe. Sprawdź także ten artykuł: Jak rozpoznać gnidy we włosach? Jak się ich pozbyć krok po kroku.
Czy można zwalczyć łupież domowymi sposobami - najlepsze, naturalne sposoby wspomagające leczenie łupieżu
Łupież jest schorzeniem uciążliwym, nawracającym i trudnym do zwalczenia. Dlatego też warto stosować również sprawdzone domowe sposoby, wspomagające leczenie kosmetykami albo zamiast szamponów przeciwłupieżowych. Domowe sposoby na łupież są bezpieczne, dlatego też warto wypróbować różne i dobrać te, które są dla nas najbardziej skuteczne.
Na łupież stosuje się przede wszystkim płukanki, maseczki lub wcierki. Maseczki stosujemy w ten sposób, że nanosimy specyfik na skórę głowy. Następnie owijamy głowę ręcznikiem i czekamy około 30 minut. Następnie dokładnie myjemy głowę. Maseczki robimy z następujących składników:
- jogurt naturalny,
- ubite białko z jajka kurzego,
- soda z octem,
- olejek rycynowy,
- glinka zielona.
W przypadku sody z octem, maseczkę trzymamy na głowie tylko 5 minut, po czym myjemy dokładnie głowę.
Dobrym sposobem na łupież są wcierki, polegające na wcieraniu w skórę głowy różnych substancji. Przy okazji możemy zrobić masaż głowy, który korzystnie wpływa na skórę. Warto zaopatrzyć się w silikonowy przyrząd do masażu głowy, którym wykonamy masaż łatwiej niż palcami. Wcierki najlepiej robić z oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub innego oleju. Wcierkę z masażem możemy zrobić również przy użyciu połówki cytryny. Wcierki robimy na godzinę przed myciem głowy lub zostawiamy olej na skórze na całą noc i myjemy głowę rano.
Na łupież dobrze działają również płukanki ziołowe, które wykonujemy na umyte i wypłukane włosy. Gdy spłuczemy szampon, polewamy głowę płukanką. Aby zrobić płukankę gotujemy wywar z ziół i ostudzony stosujemy jako płukankę. Najczęściej stosuje się ziele pokrzywy, rumianku lub mięty.
Top 5 metod na łupież:
- dobry szampon przeciwłupieżowy,
- wcierka z oleju kokosowego,
- płukanka z octu jabłkowego,
- maseczka z sody z octem, którą nakładamy na skórę głowy na 5 minut przed myciem, 2 razy w miesiącu,
- dodanie paru kropli olejku herbacianego do szamponu.
Pamiętajmy, aby sposoby te stosować regularnie, gdyż przerwa spowoduje nawrót łupieżu. Warto też wypróbować różne metody, aby wybrać najlepszy sposób dla siebie.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!