Jak pozbyć się opalenizny? Oto 5 skutecznych sposobów
Któż z nas nie miał sytuacji, że przysnęło nam się na plaży lub wybierając się na spacer, zapomnieliśmy posmarować się kremem do opalania. Niestety zbyt mocna opalenizna nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pozbyć się opalenizny, a także jak z czerwonej opalenizny zrobić brązową.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji skóry.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zbyt mocna opalenizna - czy jest zdrowa?
Zanim przejdziemy do sprawdzonych trików, warto zastanowić się nad tym, czy zbyt mocna opalenizna w ogóle jest zdrowa. Wielu pasjonatów długiego opalania się, broni ulubionego zajęcia jak może. Rzeczywiście odpowiednia dawka promieni słonecznych wspaniale oddziałuje na nasze samopoczucie, a także na stan zdrowia. W końcu mamy do czynienia z naturalną dawką witaminy D, uważaną za witaminę szczęścia.
Jednak z drugiej strony, warto kierować się zasadą, że co za dużo to nie zdrowo. I rzeczywiście, również w przypadku opalenizny możemy z powodzeniem to zdanie wcielić w życie. Należy mieć na uwadze, że zbyt mocna opalenizna może doprowadzić do poważnych problemów skórnych. Chociaż promienie słoneczne dają ulgę dla cery trądzikowej, to nie zapominajmy, że jest to jedynie efekt przesuszenia skóry. Niestety chwilowa ulga przyniesie problem ze zdwojoną siłą, kiedy tylko opalenizna zacznie schodzić. Ponadto powinniśmy dbać o bezpieczne opalanie, ponieważ zbyt długotrwała ekspozycja skóry na słońce, może przyczynić się nawet do zachorowania na nowotwór skóry.
Jak z czerwonej opalenizny zrobić brązową?
Czasami nawet zachowując zasadę bezpiecznego opalania, może nam się zdarzyć problem czerwonej opalenizny. Niestety trzeba mieć na uwadze, że zmiana czerwonej opalenizny na brązową w kilka chwil jest praktycznie niemożliwa. Ponieważ jest to objaw podrażnienia skóry w wyniku zbyt mocnej i długotrwałej ekspozycji na promienie słońce.
W tym przypadku lepiej jest zapobiegać, ponieważ usuwanie czerwonej opalenizny jest niemożliwe, dopóki sama skóra nie dojdzie do siebie. Oczywiście możemy ją wspomagać między innymi nawilżaniem przy pomocy delikatnych balsamów, jak i również odpowiednim nawadnianiem organizmu. Pozostaje nam jednak cierpliwie czekać, aż efekt czerwonej opalenizny sam zniknie i starać się, by każda późniejsza ekspozycja na promienie słoneczne była przemyślana. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki filtr do opalania wybrać.
Jak pozbyć się opalenizny?
Co jednak możemy zrobić, kiedy skóra jest według nas zbyt mocno opalona? Czy możemy sprawdzić, jak pozbyć się opalenizny i czy w ogóle jej usuwanie jest możliwe. Przede wszystkim warto na samym początku wspomnieć, że opalenizna jest efektem oddziaływania na skórę promieniowania UVA oraz UVB. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z utlenianiem się melaniny, której ilość pozostaje cały czas taka sama. Natomiast pod wpływem promieniowania UVB dochodzi do zwiększenia produkcji melaniny.
Do 5 najlepszych sposobów tłumaczących, jak pozbyć się opalenizny zaliczymy przede wszystkim:
- Maseczka rozjaśniająca - jeżeli planujemy usuwanie zbyt mocnej opalenizny na twarzy, wtedy możemy skorzystać z maseczki rozjaśniającej na bazie aloesu oraz cytryny. Taki domowy kosmetyk uzyskany ze zmiażdżonych liści aloesu oraz wyciśniętego soku z cytryny, wpływa na delikatne usuwanie opalenizny. W celu uzyskania zamierzonego efektu, szczególnie jeżeli naszym problemem jest nierówna opalenizna, należy wykonywać maseczkę co kilka dni. Dodatkową zaletą zastosowania naturalnego preparatu na twarzy, jest również oczyszczenie cery, a także szybsze ukojenie wszelkich podrażnień.
- Maseczka na bazie kurkumy - nierówna opalenizna, nie tylko może wyglądać bardzo nieestetycznie, ale jednocześnie może wywołać na skórze miejscowe podrażnienia, które uwieńczone są nieprzyjemnym bólem. Dlatego dobranie naturalnych składników o cennych właściwościach, nie tylko spowoduje zmniejszenie opalenizny na twarzy, ale jednocześnie zadziała niezwykle kojąco. W takim przypadku potrzebujemy jogurtu naturalnego, do którego dodamy miód oraz kurkumę. Wszystko mieszamy w takich samych proporcjach. Jogurt naturalny wykazuje się właściwościami chłodzącymi, a także złuszczającymi naskórek. Natomiast nierówna opalenizna zostanie zredukowana przez kurkumę. Przyprawa ta ma również działanie antybakteryjne oraz łagodzące.
- Maseczka z zielonego ogórka - ogórek podobnie jak cytryna wykazuje właściwości rozjaśniające. Jeżeli przydarzy nam się nierówna opalenizna, szczególnie na twarzy, to wystarczy położyć na opalone miejsca plasterki zielonego ogórka. W celu zwiększenia poprawy efektu łagodzącego starty ogórek możemy wymieszać z jogurtem, po to, by następnie taką maseczkę położyć na twarz lub inne części ciała.
- Peeling - w przypadku, gdy tylko walczymy z nadmierną opalenizną, ale nie cierpimy na żadne podrażnienia, to doskonałym sposobem jest wykonywanie codziennych peelingów. Jednak do tego celu wykorzystujemy wyłącznie delikatne kosmetyki, które spowodują złuszczanie się naskórka, ale nie wywołają żadnych uszkodzeń skóry.
- Kąpiel w mleku - gdy nie mamy powyższych składników w domu, a potrzebujemy szybkiego ukojenia naszej zbyt mocno opalonej skóry, to na pewno pomocna okaże się kąpiel w mleku. Ma ono działanie kojące i rozjaśniające, o czym zresztą wiedziała już sama Kleopatra.