Jak rozpoznać gnidy we włosach? Jak się ich pozbyć krok po kroku?
Gnidy we włosach to jajeczka wszy, które oznaczają chorobę pasożytniczą, jaką jest wszawica. Nie jest łatwo pozbyć się gnid, gdyż są one mocno przyklejone do włosa. Nie zawsze łatwo je rozpoznać, gdyż nieco przypominają łupież. Zaś na jasnych włosach prawie ich nie widać. Jak rozpoznać gnidy? Doradzimy, jak skutecznie kontrolować stan włosów, szczególnie u dzieci. Pokażemy zdjęcia, które pomogą rozpoznać gnidy we włosach i przedstawimy, jak krok po kroku pozbyć się wszy z włosów i z mieszkania.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wszach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gnidy we włosach - jak je rozpoznać
Wszy i gnidy na włosach
Gnidy to jajeczka wszy, które samica przytwierdza mocną wydzieliną do nasady włosów. Wesz ludzka żyje około miesiąca i w tym czasie samica składa co najmniej 100 jaj. Codziennie składa 5 do 10 jaj i przykleja je do włosów kleistą wydzieliną. Po 4 do 14 dniach z jaj wykluwają się larwy, które szybko przeradzają się w owady dorosłe.
Wszy żerują we włosach ludzkich lub w ubraniach. Najczęściej pojawiają się we włosach na głowie, jednak mogą być wszędzie, nawet na rzęsach.
Wszawica w naszym klimacie nie jest groźną chorobą pasożytniczą. Niemniej jednak trzeba jej zapobiegać i leczyć, gdyż ukąszenia wszy oraz drapanie się powoduje powstawanie ranek, które mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym. Ponadto wszy mogą roznosić inne, znacznie groźniejsze choroby.
Objawem wszawicy jest silne swędzenie, które zmusza do drapania się. Ukąszenia wszy oraz drapanie się może powodować wtórne zakażenie bakteriami oraz stany zapalne. Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie wszy i gnid.
Skąd się biorą gnidy we włosach
Gnidy we włosach oznaczają wszawice, które niestety jest chorobą wstydliwą. Utarło się mylne przekonanie, że gnidy we włosach to efekt brudu i niedostatecznej higieny. Nie jest to prawda, gdyż wszy mogą wystąpić u każdego. Wszawicy sprzyjają miejsca, gdzie jest dużo ludzi. Najczęściej pojawiają się gnidy u dzieci, które wymieniają się ozdobami do włosów, szczotkami czy czapeczkami.
Mimo, że wesz nie lata ani nie skacze, nie ma ona problemów z przemieszczaniem się i zmienianiem żywiciela szczególnie w dużych skupiskach ludzi. Bez problemu wszy mogą zmienić miejsce pobytu w zatłoczonym tramwaju, w hotelu, na koloniach czy w czasie zabawy.
Jak wygląda gnida ludzka na włosach
Gnida ludzka wygląda jak mała, biała kropelka przylepiona do włosa (patrz zdjęcia). Gnidy przypominają nieco łupież, który jednak po dmuchnięciu nie odpada.
Jajeczka wszy są bardzo małe i trudno je dostrzec, szczególnie na jasnych włosach. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie stanu włosów, szczególnie u dzieci.
Jak rozpoznać gnidy u dzieci i dorosłych
Kiedyś w każdej szkole była higienistka, która sprawdzała stan włosów u dzieci. Obecnie szkoła nie ma prawa sprawdzać głów dzieci bez zgody rodziców, dlatego też obowiązek sprawdzania stanu włosów spada na rodziców.
Rodzice powinni regularnie przeglądać włosy dzieci. Szczególnie ważne jest sprawdzanie po powrocie z wakacji, kolonii, wycieczek szkolnych. Gnidy u dzieci dość trudno jest zobaczyć gołym okiem, szczególnie na jasnych włosach. Dobrym sposobem wykrycia gnid we włosach u dzieci i dorosłych jest wyczesywanie włosów gęstym grzebieniem. Patrz zdjęcia, jak wygląda wesz i gnidy.
Włosy można przeglądać po umyciu głowy. Na ramionach dziecka kładziemy ręcznik i wyczesujemy włosy gęstym grzebieniem. Następnie dokładnie sprawdzamy zarówno grzebień jak i ręcznik.
Inny sposób to wyczesywanie włosów suchych nad umywalką. Dziecko lub dorosły powinien pochylić się nad umywalką tak aby to co wyczesujemy z włosów do niej wpadało. Jeśli na czystej, białej umywalce z łatwością zobaczymy małe drobinki, może oznaczać, że jest to gnida ludzka.
Wszy - leczenie
Leczenie wszawicy
Jajeczka wszy są mocno przyklejone do włosów wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego też nie można gnid pozbyć się przy pomocy mycia włosów szamponem. Leczenie wszawicy należy przeprowadzić przy pomocy preparatów, które niszczą pasożyty. Są one dostępne są w każdej aptece. Postępujemy zgodnie z instrukcją na etykiecie. Najczęściej zabieg trzeba powtórzyć.
W przypadku wszy, nie wystarczy jednak wykonanie zabiegu preparatem na wszy u osoby zakażonej. Leczenie należy przeprowadzić na wszystkich domownikach. Ponadto konieczne jest dokładne wysprzątanie i odkażanie mieszkania.
Aby pozbyć się wszy i gnid należy wyprać wszystkie ubrania, pościel, ręczniki w temperaturze ponad 60 stopni. Ozdoby do włosów, spinki, opaski, grzebienie i szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Rzeczy osobiste osoby zakażonej, których nie da się wyprać ani wygotować, należy spryskać preparatem owadobójczym i zamknąć na 10 dni w szczelnie zamkniętych workach foliowych.
Jak pozbyć się wszy domowymi sposobami
Domowe sposoby wspomagają leczenie wszawicy i zapobiegają ponownemu pojawieniu się wszy. Można tu zastosować mieszanki ziołowe do mycia i płukania włosów, jak mieszanki z ostróżeczki czy z piołunu i wrotyczu.
Wbrew panującej opinii, ocet nie jest skutecznym środkiem na wszy i gnidy. Nie należy również do zwalczania wszy stosować preparatów dla zwierząt.
Problem wszy może dotknąć każdego. Dlatego też bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować stan włosów u siebie i dzieci. Aby to zrobić należy wiedzieć, jak wyglądają gnidy i jak ich szukać we włosach.