Jak rzucić palenie – 5 domowych sposobów, które naprawdę pomagają!
Nie da się ukryć, że rzucenie palenia to proces długotrwały i trudny – a już zwłaszcza, kiedy jest się palaczem z wieloletnim stażem. Zanim zaczniesz szukać sposobów, jak rzucić palenie, trzeba koniecznie zmienić swoje podejście do papierosów. Skuteczne metody rzucania palenia nie opierają się tylko na sferze fizjologicznej, ale i psychicznej! Całe szczęście, istnieją domowe sposoby na rzucenie papierosów. Jak zrobić to w przyjemny i możliwie łatwy sposób? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rzucić palenie?
1. Zdrowe odżywianie się
Jak rozprawić się z nałogiem i pożegnać palenie papierosów? Rzucając palenie, należy wprowadzić również zmiany w organizmie. To bardzo ważne zwłaszcza, jeżeli nie chcesz w trakcie odstawiania papierosów… przytyć. Ważne będą więc zdrowe posiłki, połączone z piciem odpowiedniej ilości wody. Pamiętaj, że rzucanie palenia często powoduje chęć podjadania. Warto zatem dbać o regularność spożywania posiłków (najlepiej co 3, maksymalnie 4 godziny). Niech trzy posiłki będą nieco bardziej obfite, a dwa pozostałe w formie owocowo-warzywnych przekąsek. Warzywa i owoce to bowiem najlepsze źródło witamin, a zawarty w nich błonnik daje uczucie pełności. Mało tego, warzywa i owoce przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu!
Jak szybko rzucić palenie? Zdecydowanie lepsze niż środki farmakologiczne są właśnie… zdrowe posiłki! Warto na ich rzecz zrezygnować z fast foodów, a do diety włączyć białko ryb czy też mięso drobiowe i węglowodany złożone (brązowy ryż i pieczywo razowe). Dzięki takim posiłkom zachowasz uczucie sytości na dłużej, a także unikniesz rozdrażnienia spowodowanego odstawieniem papierosów.
2. Soda oczyszczona
Zamiast kupować drogie leki na rzucenie palenia, sięgnij po… sodę oczyszczoną. Jeżeli organizm jest zakwaszony, staje się on automatycznie bardziej podatny na zanieczyszczenia. Właśnie dlatego soda oczyszczona jest sprzymierzeńcem w walce z paleniem! Soda wyróżnia się wysokim odczynem zasadowym, a więc zmniejsza kwasowość w organizmie – tym sposobem zmniejsza również chęć sięgnięcia po zawierającego nikotynę papierosa! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
Proste, domowe sposoby na rzucenie papierosów dotyczą właśnie sody oczyszczonej. Wystarczy, że dodasz jedną jej łyżeczkę do szklanki wody. Kiedy się rozpuści, wypij całość. Powtarzaj czynność przynajmniej dwa razy na dzień (przez 7 dni). Kolejny tydzień to już tylko jedna porcja rozpuszczonej sody dziennie. Pamiętaj jednak, że metody nie wolno stosować dłużej niż 2 tygodnie! Niestety, ale soda może bowiem uszkodzić nerki.
3. Waleriana
Jak jeszcze rozprawić się z nałogiem? Większość palaczy puszcza „dymki” wówczas, gdy się zdenerwują albo zestresują. Niestety, ale papierosy dają poczucie wyłącznie chwilowego odprężenia, które okazuje się być… złudne. Zamiast sięgać po kolejnego, warto wypróbować skuteczne napary ziołowe! Dzięki nim w łatwy sposób można się uspokoić. Koniecznie przetestuj napar z waleriany albo melisy – już wypijane dziennie 2 filiżanki naparu z waleriany potrafią złagodzić objawy odstawienia papierosów. Są też znacznie bardziej skuteczne, jak drogie środki farmakologiczne! Pamiętaj, że waleriana wykazuje właściwości uspokajające, więc można z powodzeniem wypijać ją przed snem. Nie nadużywaj jej jednak, bo pożywana nadmiernie spowodować może… senność. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na trądzik?
Oprócz waleriany, warto sięgnąć po naturalne leki na rzucenie palenia, oczywiście w formie… innych ziół. Wśród nich wyróżnia się:
- lukrecja – redukuje uczucie stresu i zaniepokojenia,
- imbir – osłabia nudności spowodowane odstawieniem nikotyny, działając detoksykacyjnie,
- dziurawiec – pomaga walczyć z objawami odstawienia nikotyny, a także łagodzi stan napięcia.
Jak szybko rzucić palenie?
4. Gumy do żucia
Bardzo prosty i szybki sposób, jak rzucić palenie. Jeżeli tyko poczujesz ochotę sięgnięcia po papierosa, złap… gumę do żucia! To w ostatnich latach bardzo popularny i skuteczny sposób walki z nałogiem. Oczywiście, najbezpieczniej będzie sięgnąć po gumy bez cukru – nie będą szkodliwie wpływać wówczas na zęby i szkliwo. Sztuczka z gumą jest łatwa, tania i prosta – dzięki niej skupisz się na żuciu, a głód nikotynowy… pójdzie w zapomnienie.
Poza gumą warto przegryzać zdrowe przekąski, jak żurawina czy pestki dyni. Można również znaleźć sobie przedmiot, którym zajmie się… dłonie. Może być to:
- piłka antystresowa,
- gumka do włosów,
- długopis,
- breloczek.
5. Aktywność fizyczna
Zamiast palić, lepiej będzie zapewnić sobie odpowiednią porcję ruchu. Wystarczy pół godziny dziennie, by zauważyć pozytywne zmiany w organizmie! Możesz tańczyć, pływać, biegać, maszerować czy też jeździć na rowerze. Dobierz aktywność pod siebie i pod to, co autentycznie sprawia radość.
Regularne uprawianie sportu pozwoli nie tylko zachować doskonałą sylwetkę, ale i pozbyć się stresu związanego z rzuceniem papierosów.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!