Jak się pozbyć tasiemca z organizmu - oto naturalne i medyczne sposoby
Chudniesz, czujesz ciągłe osłabienie i zmęczenie, masz napady głodu lub przeciwnie brak apetytu. Czy to oznacza, że w brzuchu zagnieździł się tasiemiec ludzki? Naocznie nie można tego sprawdzić. Należy zrobić badanie na obecność jaj pasożyta w kale. Co robić, gdy istotnie to pasożyt w brzuchu? Czy są sposoby na leczenie domowe tasiemczycy? Czy istnieją metody na naturalne wydalanie tasiemca z organizmu? Przedstawimy sposoby na ludowe leczenie naturalne. Ale czy jest ono bardziej skuteczne niż sposoby proponowane przez współczesną medycynę?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tasiemiec ludzki - jak się go pozbyć
Co to jest tasiemiec ludzki
Tasiemiec to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego człowieka. Najczęściej występujący rodzaj tasiemca to tasiemiec nieuzbrojony i tasiemiec uzbrojony. Oprócz nich występują również takie rodzaje tasiemca jak: bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec kręćkowy, tasiemiec bąblowcowy, tasiemiec psi i karłowaty.
Do zarażenia się tasiemcem nieuzbrojonym dochodzi poprzez zjedzenie mięsa wołowego zakażonych zwierząt. Tasiemiec uzbrojony może znajdować się w mięsie świni lub dzika. Wągry zawierające larwy tasiemca znajdują się w mięsie nieprzebadanych zwierząt. Larwy tasiemca giną w temperaturze 56 stopni, dlatego też źródłem zakażenia jest mięso nie poddane obróbce termicznej, na przykład zjadane w postaci tatara.
Różnymi gatunkami tasiemca można zarazić się również jedząc surowe lub niedogotowane ryby czy skorupiaki lub pijąc wodę. Woda ze strumieni, górskich źródeł czy naturalnych zbiorników wody, jak również owoce prosto z krzaka, mogą być zakażone odchodami zwierząt, które zawierają jaja tasiemca. Źródłem zakażenia tasiemcem karłowatym lub tasiemcem psim są głównie brudne ręce. Zdarza się to głównie u dzieci, które bawią się w piaskownicy lub bawią się ze zwierzętami i nie myją rąk.
Od pewnego czasu panuje moda na odchudzanie metodą połknięcia jaj tasiemca w kapsułce. Tą metodą, oprócz utraty wagi, uzyskujemy także wszystkie niebezpieczne objawy bytowania tasiemca. Metoda ta jest o tyle niebezpieczna, że nie wiemy, co znajduje się w kapsułce, czy są to jaja tasiemca, wągry czy też larwy. Szczególnie niebezpieczne są larwy we wczesnym stadium rozwoju. Prowadzi to do cysticerkozy bezpośrednio zagrażającej życiu.
Żywicielem pośrednim tasiemca nieuzbrojonego jest bydło domowe, zaś żywicielem ostatecznym może być człowiek. Tasiemiec ten bytuje w jelicie cienkim i może osiągnąć do 7 m długości. Rozmnaża się samoistnie, gdyż posiada zarówno męski, jak i żeński aparat rozrodczy. Jaja tasiemca znajdują się w członach, które odrywają się od osobnika dorosłego i są wydalane w kale.
Tasiemiec uzbrojony rozwija się podobnie, z tym że jego żywicielem pośrednim jest świnia. Różni się on tym, że skoleks tasiemca posiada podwójny wieniec haczyków, którymi mocno przyczepia się do ściany jelita. Wskutek tego wydalanie tasiemca z organizmu jest znacznie utrudnione. Jeśli szukasz więcej praktycznych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.
Objawy obecności tasiemca
Nie zawsze można zauważyć, że tasiemiec ludzki rozwija się w brzuchu. Niejednokrotnie tasiemiec ludzki nie daje żadnych objawów przez lata. Objawy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy tasiemiec jest już dorosły. Zdarza się, że człony tasiemca można zobaczyć w kale. Wyglądają one jak poruszające się kawałki białej wstążki. Tasiemiec może również wydostawać się z odbytu w czasie oddawania kału.
Objawy zakażenia tasiemczycą:
- osłabienie i zmęczenie,
- utrata masy ciała,
- brak witamin i minerałów,
- apatia lub nadmierna pobudliwość,
- nudności, biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Tasiemiec uzbrojony może się zagnieździć nie tylko w brzuchu, lecz także w innych narządach jak oczy czy mózg. W takim przypadku mogą pojawiać się takie objawy jak:
- bóle głowy,
- padaczka,
- zniekształcenie oka i kłopoty z widzeniem,
- drgawki,
- zaburzenia emocjonalne,
- halucynacje,
- demencja.
Jak się pozbyć tasiemca przy pomocy metod medycznych
Pierwszym krokiem do leczenia tasiemca jest diagnoza, która stwierdza czy w kale znajdują się jaja tasiemca. Zakażenie pasożytem można wykryć również dzięki badaniu eozynofili we krwi.
Najczęściej stosowana metoda to podawanie leku o nazwie prazykwantel, który podaje się go jednorazowo w ilości 5–10 mg/kg masy ciała. Leki przeciw tasiemcom mają za zadanie osłabienie pasożyta i wydalanie tasiemca z organizmu z kałem. W czasie leczenia należy bardzo starannie dbać o higienę i często myć ręce. Jeśli tasiemiec rozwija się w innych narządach niż w brzuchu, koniecznie może być usunięcie go operacyjnie.
Jak się pozbyć tasiemca naturalnymi sposobami
Medycyna ludowa proponuje leczenie domowe nie tylko tasiemczycy, lecz także zakażenia innymi pasożytami. Jak pozbyć się tasiemca przy pomocy ziół i warzyw i czy jest to skuteczne? Zdaniem medycyny ludowej naturalne sposoby są skuteczne, jednak leczenie naturalne wymaga nie tylko czasu, lecz także spożywania dużych ilości warzyw i ziół. Oczywiście tą metodą można usunąć tylko tasiemca bytującego w brzuchu.
Leczenie naturalne to głównie napary ziołowe na pasożyty:
- napary z oregano,
- wyciągi lub napary z części nadziemnych piołunu,
- napar z kory kruszyny działa toksycznie na pasożyty, w tym tasiemce,
- napar z nasion czarnuszki ma działanie przeciwpasożytnicze.
Leczenie naturalne przeciw tasiemcom i innym pasożytom nie może się obejść bez ostrych przypraw, które skutecznie zwalczają zarówno zakażenia tasiemcem, jak i innymi pasożytami. W czasie leczenia należy codziennie dodawać do potraw spore ilości takich przypraw jak goździki, pieprz cayenne, tymianek i pieprz czerwony.
Przy zakażeniach pasożytniczych zalecane są pestki z dyni lub olej z pestek dyni. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze działanie mają świeże pestki. Zabójczy dla pasożytów, także dla tasiemców, jest olej kokosowy. Leczenie domowe powinno polegać na zjadaniu co najmniej 6 łyżek tego oleju dziennie.
Leczenie naturalne proponuje również warzywa, które tworzą w organizmie środowisko niekorzystne dla pasożytów. Bardzo dobrze działa czosnek. Aby jednak wypędzić pasożyty z organizmu należy codziennie jeść 3-4 główki czosnku. Można również stworzyć maść na bazie czosnku i wazeliny, która pozwala substancjom przeciwpasożytniczym przeniknąć przez skórę.
Skutecznym lekarstwem na tasiemca jest również dieta złożona marchwi i kapusty. Dieta polega na tym, że przez około 2-3 dni jemy tylko surową marchew i pijemy sok z kapusty.
Warto pamiętać, że aby podjąć leczenie naturalne przeciw tasiemcom czy innym pasożytom, należy się upewnić czy na pewno mamy tasiemca w brzuchu. Wszelkiego typu profilaktyczne oczyszczanie organizmu czy też diety mogą zaburzyć florę jelitową i mogą okazać się niepotrzebne, jeśli tasiemca w brzuchu nie ma.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!