Jak się pozbyć wody z organizmu krok po kroku - 5 praktycznych sposobów
Obrzęki ciała, puchnięcie nóg często zdarza się latem, w czasie upałów, ale może też dotykać nas cały rok. Nie możesz założyć pierścionka na opuchnięte palce, a wieczorem stopy nie mieszczą ci się w buty. Obrzmiała twarz, podpuchnięte oczy nie poprawiają wyglądu, zaś wzdęty brzuch pogarsza samopoczucie. Przyczyną tego stanu może być zatrzymanie wody w organizmie. Jak pozbyć się wody z organizmu? Czy istnieją bezpieczne dla zdrowia sposoby, aby wyeliminować nadmiar wody. Jak powinna wyglądać dieta na pozbycie się wody? Wyjaśniamy co zmienić w swoim trybie życia, aby ograniczyć obrzęki i usunąć nadmiar wody z organizmu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co oznacza nadmiar wody w organizmie
Poczucie ociężałości i napuchnięcia oraz wahania wagi ciała o 2-3 kg nie zawsze oznaczają początek wzrostu wagi. Może to oznaczać nadmiar wody w organizmie. Objawy zatrzymania wody w organizmie nie tylko źle wpływają na wygląd, lecz także utrudniają życie. Rano możesz mieć opuchnięte oczy, a wieczorem nie możesz założyć butów z powodu opuchniętych stóp. Nadmiar wody w organizmie najczęściej objawia się w postaci obrzęków, które umiejscawiają się głównie na rękach i nogach. Masz obrzęki łydek, palce są grube i nie możesz zdjąć pierścionka, czujesz wzdęcie brzucha. Objawom tym mogą także towarzyszyć bóle głowy, zmęczenie i rozdrażnienie.
Najczęstszymi przyczynami zatrzymania wody w organizmie jest niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Jednak stanu tego nie należy lekceważyć, gdyż może on oznaczać również choroby. Dlatego też należy skonsultować problem z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i przepisze leki, które pozwolą usunąć wodę z organizmu. Od razu jednak warto podjąć domowe działania wspomagające, które pozwolą skutecznie odwodnić organizm.
Sportowcy stosują metody drastyczne, aby szybko pozbyć się nadmiaru wody. Może to być ograniczanie spożycia płynów czy też wymuszanie wydalania potu przez wielogodzinne przebywanie w saunie lub trening w strojach nie przepuszczających wody. Metody te jednak nie są zalecane, gdyż mogą prowadzić do omdleń, wahania nastroju, odwodnienia organizmu czy też nawet konsekwencji zagrażających życiu. Poniżej przedstawimy sposoby, jak bezpiecznie i stopniowo wyregulować gospodarkę wodną organizmu i pozbyć się nadmiaru wody.
Jak pozbyć się wody z organizmu przy pomocy diety
Dieta na pozbycie się wody z organizmu
Sposobem, od którego trzeba zacząć jest dieta na pozbycie się wody z organizmu. Dieta, która pomoże wydalić nadmiar wody, musi zawierać więcej błonnika, czyli dużo warzyw i owoców. Błonnik usprawnia trawienie i pozwoli szybko wyeliminować wodę z jelit.
Jedną z przyczyn zatrzymania wody w organizmie jest nadmiar soli w diecie. Sód przyczynia się do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie. Ale organizm potrzebuje do tego poniżej 2000 mg na dobę. Aby ograniczyć sól nie wystarczy zmniejszenie solenia potraw, gdyż sól znajduje się w większości produktów gotowych. Wysoko przetworzona żywność, gotowe mieszanki przypraw, gotowe przekąski zawierają ogromne ilości soli. Dlatego też, aby wyeliminować nadmiar wody z organizmu, należy jeść żywność jak najmniej przetworzoną. Warto również wprowadzić sól himalajską lub kłodawską, która zawiera więcej mikroelementów.
Pij więcej, aby usunąć wodę z organizmu
Brzmi to paradoksalnie, ale właśnie brak wody w organizmie może być przyczyną obrzęków. Jeśli pijemy za mało organizm gromadzi wodę. Organizm potrzebuje około 2 litrów płynów dziennie. Jednak nie mogą to być słodkie napoje i wody smakowe, które zawierają dużo cukru i sztucznych słodzików. Najlepiej zaspokoić pragnienie zwykłą wodą. Osoby, które nie lubią wody, mogą pić zieloną herbatę, zioła lub herbaty owocowe. Świetnie działa również woda z sokiem z cytryny, która oczyszcza organizm z toksyn i przywraca prawidłową gospodarkę wodną.
Dziennej dawki wody nie należy wypijać na raz, lecz rozłożyć ją sobie na cały dzień. Najlepiej wypijać mniejsze ilości i pić w spokoju, małymi łykami. Dobrym sposobem na zdrowe dostarczenie wody do organizmu są owoce, takie jak cytryna, truskawki, maliny lub plasterki świeżego ogórka. Jeśli obrzęki pojawiają się często należy zrezygnować z takich napojów jak kawa, herbata, napoje gazowane i alkohol. Mimo że są to płyny nie wpływają one korzystnie na prawidłową gospodarkę wodną w organizmie.
Produkty usuwające wodę z organizmu
Jednym z dobrych sposobów, aby skutecznie odwodnić organizm są zioła moczopędne. Zioła pozwalają wyeliminować obrzęki i opuchnięcia. Można je przyjmować w postaci herbatek czy naparów lub można zakupić w aptece suplementy diety na bazie tych ziół. Na problemy związane z zatrzymaniem wody w organizmie pomaga również chlorella i spirulina.
Zioła moczopędne, które pozwalają usunąć wodę z organizmu to:
- mniszek lekarski,
- pokrzywa zwyczajna,
- pietruszka zwyczajna,
- koper włoski,
- czarny bez,
- brzoza,
- skrzyp,
- krwawnik,
- perz właściwy.
Korzystając z ziół moczopędnych warto zachować umiar, aby nie zaburzyć gospodarki wodnej organizmu.
Produkty usuwające wodę z organizmu to także warzywa i owoce zawierające potas, który równoważy nadmiar sodu. Bogatym źródłem potasu jest arbuz, który zawiera również korzystny dla zdrowia likopen. Innymi produktami, które mogą również wyeliminować nadmiar sodu są: banany, awokado, pomidory, słodkie ziemniaki, fasola, groch, warzywa liściaste, takie jak szpinak. Dobrym źródłem potasu są również bakalie jak suszone figi i morele oraz niektóre orzechy.
Produkty usuwające wodę z organizmu to również:
- yerba mate,
- zielona herbata,
- zielona pietruszka,
- żurawina,
- czereśnie,
- kapusta,
- seler.
Jak pozbyć się wody z organizmu dzięki aktywności fizycznej
Najlepszym sposobem, aby wydalić nadmiar wody z organizmu są regularne ćwiczenia czy też aktywność fizyczna. Ruch i ćwiczenia pozwalają wydalić nadmiar soli i toksyny z organizmu z potem. Wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie. Dodatkowo warto zmienić nieco codzienne nawyki, aby wprowadzić więcej ruchu jak:
- codzienne spacery,
- ograniczenie korzystania z windy na krótkich odcinkach,
- ograniczenie korzystania z samochodu czy komunikacji miejskiej na niewielkich odcinkach,
- znalezienie hobby związanego z ruchem, jak taniec towarzyski czy piesze wędrówki.
Jak pozbyć się wody z organizmu przy pomocy masaży i okładów
Świetnym sposobem, aby wydalić z organizmu nadmiar wody są masaże, które można wykonać samemu lub skorzystać z usług profesjonalnych masażystów. Prostym sposobem jest szczotkowanie całego ciała pod prysznicem przy pomocy specjalnej szczotki do masażu. Masaż taki zaczynamy od dołu i kolistymi ruchami idziemy ku górze. Masaż ten pozwala nie tylko skutecznie odwodnić organizm, lecz także złuszcza martwy naskórek i przyspiesza oczyszczanie organizmu. Masaż ten można wykonywać na mokro lub na sucho.
Dobrym pomysłem jest masaż ciała przy pomocy kremu. Nałóż ulubiony krem lub balsam i kolistymi ruchami masuj całe ciało, lekko uciskając. Masaż zacznij od nóg i stopniowe przesuwaj się ku górze ciała. Taki masaż należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu po 15 minut. Zabieg ten usprawnią krążenie limfy, szybko usuwa nadmiar płynów z organizmu i pozwoli ci wypocząć i odzyskać energię po męczącym dniu pracy.
Nogi puchną najczęściej w czasie upałów. Ulgę mogą przynieść okłady z lodu lub moczenie opuchniętych części ciała w zimnej wodzie. Jeśli puchną kostki lub łydki, dobrym sposobem jest siedzenie z nogami uniesionymi w górze. Można oprzeć nogi na poduszce lub ułożyć nogi na drugim krześle.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!