Jak usunąć kamień z zęba? Domowe sposoby na odkamienianie zębów
Wizyta u dentysty dla wielu z nas jest nie tylko mało przyjemną wizją, ale często również bardzo stresującym przeżyciem. To właśnie z tego powodu staramy się robić wszystko, aby uniknąć leczenia zębów lub innych zabiegów dentystycznych. Stąd też bardzo często pojawia się pytanie odnośnie tego, jak usunąć kamień z zęba. Warto dowiedzieć się, czy są domowe sposoby na odkamienianie zębów, a także, na czym one dokładnie polegają.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kamień nazębny - czym jest i przyczyny powstawania
Niewłaściwa higiena jamy ustnej i zębów niestety będzie przyczyniać się przede wszystkim do tego, że na zębach będzie pojawiać się osad w postaci zmineralizowanej płytki nazębnej. W momencie, kiedy dochodzi do niezbyt dokładnego mycia zębów, przez co osad na zębach zaczyna się krystalizować, przybierając formę tak zwanego kamienia nazębnego. Najczęściej kamień nazębny znajduje się w miejscach trudno dostępnych do mycia.
Zazwyczaj osad nazębny zaczyna zalegać przy samych dziąsłach, jak i również w przestrzeniach między zębami. Na powstawanie kamienia nazębnego narażone są również nasze zęby trzonowe, które znajdują się na końcu szczęki górnej i dolnej. Najwięcej problemu możemy mieć z “zębami mądrości”, które często nie wyrzynają się do końca lub też są przykryte kieszonką dziąsła, przez co niedokładne mycie, a także krystalizowanie się płytki nazębnej będzie powodować stany zapalne.
Jak usunąć kamień z zęba w gabinecie stomatologicznym?
Na pytanie, jak usunąć kamień z zęba najczęściej odpowiadamy, iż wymagana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Rzeczywiście, zabiegiem pozwalającym na skuteczne odkamienianie jest skaling. Cały proces wykonuje się przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Jest on odpowiedzialny za bezbolesne rozbijanie płytki nazębnej, która jak już wiemy, zdążyła się skrystalizować po niedokładnym czyszczeniu zębów. W momencie, gdy kamień nazębny zostanie usunięty, to kolejnym krokiem jest zabieg piaskowania. Dzięki niemu usuwany jest osad nazębny.
Okazuje się jednak, że tradycyjne sposoby na odkamienianie zębów w gabinecie stomatologicznym nie są dedykowane dla każdego. Osoby, które mają problemy okulistyczne i kardiologiczne, muszą to zgłosić swojemu lekarzowi. Dlatego skaling ultradźwiękowy nie jest wskazany w przypadku osób mających rozrusznik serca lub też przypadłości związane z odklejającą się siatkówką oka. Takie osoby mogą zdecydować się na mechaniczne sposoby usuwania kamienia nazębnego, które wykonuje się przy pomocy wiertła frezowego. Jednak taki zabieg jest wykonywany coraz rzadziej, na rzecz laserowego odkamieniania. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak szybko wybielić zęby.
Domowe sposoby na odkamienianie zębów
Jeżeli z różnych przyczyn osad nazębny nie będzie usuwany w gabinecie stomatologicznym, to możemy poszukiwać sprawdzonych sposobów na to, aby samemu w domu uporać się z tym problemem. Okazuje się, że takich metod jest dość sporo, zatem nie będzie kłopotu, aby znaleźć najbardziej pasujący do naszych oczekiwań. To, czym i jak usunąć kamień z zęba, będzie również zależeć od tego, do jakich produktów mamy najłatwiejszy dostęp oraz największe zaufanie. Ponieważ niektóre z proponowanych sposobów mogą wydawać nam się dość nietypowe.
Patrząc na domowe sposoby na odkamienianie zębów, do najpopularniejszych zaliczyć możemy:
- Węgiel aktywowany - najczęściej jest to preparat, po który sięgamy w przypadku rozstroju żołądka. Jednak można go stosować w domu również w celu pozbycia się kamienia nazębnego. Całkowicie samemu w domu można przygotować pastę na bazie węgla aktywowanego. Do tego celu wykorzystuje się jedną kapsułkę preparatu, którą miesza się z ok. 30 ml wody. Następnie takie naturalne pasty wykorzystywane są do mycia zębów. Po ich umyciu należy jeszcze przez ok. 2 minuty płukać zęby samą pianą. Węgiel aktywny działa przeciwzapalnie, a także skutecznie pomaga usunąć osad znajdujący się na zębach. Szczególnie ten, który powstaje na skutek picia dużej ilości kawy i herbaty, a także palenia papierosów.
- Olej kokosowy - zbawienne właściwości nierafinowanego oleju kokosowego są znane już nie od dziś. Jest to naturalny składnik, który wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale również jako produkt służący do przygotowywania samemu w domu ekologicznych kosmetyków. Naturalne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy oleju kokosowego niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to olej, który działa przede wszystkim przeciwzapalnie, jak i również przeciwbakteryjnie. Regularne stosowanie oleju kokosowego przyczyni się nie tylko do usunięcia kamienia nazębnego, ale jednocześnie nasze zęby staną się bielsze, a oddech pozbawiony nieprzyjemnego zapachu. Jak usunąć kamień z zęba przy pomocy oleju kokosowego? Wystarczy, że do jamy ustnej nałożymy jedną łyżeczkę oleju kokosowego i przepłuczemy nim usta przez około pół minuty, by uzyskać zadowalający efekt.
- Ocet jabłkowy - zastanawiając się nad tym, czym w domu można dbać o swoje zęby, do listy naturalnych produktów możemy zaliczyć ocet jabłkowy. Co prawda nie jest on odpowiedzialny za typowe usuwanie osadu nazębnego, jednak wykazuje się on właściwościami przeciwpróchnicznymi, a także chroni jamę ustną przed różnymi chorobami. Przez co ocet jabłkowy uznawany jest za naturalne rozwiązanie zapobiegające powstawaniu problemu związanego z kamieniem nazębnym. Jego zastosowanie jest bardzo proste, ponieważ w zupełności wystarczy nałożyć kilka kropel octu na szczoteczkę, a następnie umyć nią zęby. Taki zabieg wystarczy przeprowadzać tylko raz w tygodniu.
- Soda oczyszczona - naturalne składniki są nie tylko tanie, ale również dostępne w każdej kuchni. Dlatego zastanawiając się, czym usunąć samemu kamień nazębny, można zrobić pastę do zębów na bazie oleju kokosowego, a także sody oczyszczonej. Domowe kosmetyki na bazie sody działają wybielająco, a także pomagają skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego. Trzeba jednak uważać, aby nie zastosować zbyt dużej ilości sody oczyszczonej, która może w nadmiarze prowadzić do uszkodzenia płytki nazębnej, a także podrażnienia dziąseł. Zatem pamiętamy o zachowaniu odpowiedniej proporcji zastosowania maksymalnie pół łyżeczki sody oczyszczonej na łyżeczkę lub dwie łyżeczki oleju kokosowego. Ponadto domowe pasty na bazie sody mogą być stosowane przez bardzo krótki czas.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Nie od dziś znana jest zasada, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Chociaż już wiemy, czym możemy pozbyć się osadu nazębnego, a także jak wykonać samemu naturalne kosmetyki do dbania o jamę ustną i uzębienie, to jednak powinniśmy największą uwagę skupić na prewencji. Wtedy minimalizujemy ryzyko pojawienia się osadu na zębach.
Wystarczy, że będziemy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej, aby praktycznie nie mieć problemu z osadzającym się kamieniem na zębach. Tutaj na pewno sprawdzi się wskazówka dotycząca tego, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Ponieważ ważne jest nie tylko to, ile razy myjemy zęby, ale również czym to robimy. Prawidłowe dbanie o zęby spowoduje, że nie będziemy musieli się martwić tym, czy leczenie kanałowe boli, a także czy w ogóle będzie konieczne.